Najpiękniejsze plaże Chorwacji – Dalmacja?

Rego-Bis, 06.03.2023

Chorwacja potrafi zachwycić wyjątkowymi miejscami. Najlepsze plaże znajdują się w regionie Dalmacji, Istrii i Kvarneru. Osoby odwiedzające po raz pierwszy ten bałkański kraj z stolicą w Zagrzebiu są często zaskoczone uderzającym turkusowym odcieniem Adriatyku. Niektóre miejsca są znane z tego, że woda jest tak przejżysta, że widać dno.

W tym wyjątkowym, słonecznym miejscu z pewnością nie brakuje miejsc do plażowania. Należa one do najpiękniejszych plaż Adriatyku. Łączna długości linii brzegowej w Chorwacji wynosi 5835 km. Z czego na wybrzeże kontynentalne przypada 1777 km, a na wyspy, których jest około 1200 - 4058 km. Liczba dostępnych plaż Chorwacji jest imponująca. Z tego powodu każdy bez problemu znajdzie w Chorwacji plaże, które będą mu odpowiadać.

Która plaża jest najlepsza? Plaża żwirowa, piaszczysta czy kamienista? Zalety i wady każdego z nich są przedmiotem debaty. Niektórzy wolą krystalicznie czystą wodę kamienistej plaży, która nie jest zmącona i zanieczyszczona piaskiem, podczas gdy inni muszą czuć miękki piasek pod stopami.

Nie bez powodu wielu osobom słowo „wakacje” kojarzy się z obrazem słonecznego brzegu z odrobiną cienia, kolorowym koktajlem w dłoni i jasnożółtym piaskiem spotykającym się z falami morza. Szukanie plaż piaszczystych może być wymagające. W Chorwacji znajdują się głównie żwirowe plaże położone w zatoczkach skalistych linii brzegowych, ale jest też wiele piaszczystych wyjątków.

Na zdjęciu widzimy historyczne wybrzeże Chorwacji, żaglówki oraz turystów wypoczywających na plaży.

Bardzo ciekawy, nie tylko pod względem plażowania, jest region południowej Dalmacji. Warto wspomnieć mniej znany Półwysep Pelješac, który słynie z doskonałego wina i kuchni. Skrywa on malownicze, niewielkie kurorty Orebić i Trpanj. Na znajdującej się w pobliżu wyspie Mljet zlokalizowane są miejsca uważane za najpiękniejsze piaszczyste plażę w kraju.

Warto pamiętać o tym, że Chorwacja w 2023 roku przystąpiła do strefy euro i Schengen, co znacznie ułatwi tegoroczne wczasy nad Adriatykiem. Wypoczywając na plażach piaszczystych czy kamienistych w Dalmacji Południowej warto rozważyć odwiedziny sąsiedniej Czarnogóry.

Jest to niezwykle urokliwe miejsce, znanne ze wspaniałych zabytkow (np. Kotor z listy UNESCO) i krajobrazów, takich jak zatoka Kotorska przypominająca fiordy norweskie (z tą zaletą, że jest o wiele cieplej). O pozostałych atrakcjach najbardziej na południe wysuniętej części wybrzeża Czarnogóry można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Będąc na chorwackich plażach, czy to w Dalmacji, czy zatoce Kvarner trzeba uważać na jeżowce. Warto więc zabrać ze sobą na wczasy 2023 odpowiednie obuwie ochronne. Mądre spakowanie się na urlop to podstawa udanych wakacji niezależnie czy się wypoczywa na Bałkanach, Turcji czy Hiszpanii.

Piaszczysta Plaża Sakarun, Dugi Otok

Piaszczysta plaża Sakarun, na wyspie Dugi Otok w Chorwacji w pobliżu Zadaru, należy do najpiękniejszych plaż w Dalmacji. Położona w północnej części wyspy jest obowiązkowym punktem programu dla miłośników plażowania w rajskiej scenerii.

Mała zatoka, gdzie jest zlokalizowana plaża Sakarun to wymarzone miejsce dla osób pragnących leniwego wypoczynku. Plaża ma widok na turkusowe i spokojne morze, miękki biały piasek na którym można oddać się błogiemu wypoczynkowi w promieniach letniego słońca.

Nie jest ona bardzo zatłoczona. Oznacza to, że dzieci będą miały wystarczająco dużo miejsca do zabawy, podczas gdy rodzice będą mogli w spokoju poczytać książkę i podziwiać wyspy Archipelagu Zadarskiego. Na Dugi Otok, gdzie znajduje się znana z pięknego piasku plaża, można dotrzeć promem z Zadaru.

Jedna z najładniejszych plaż Dalmacji - Kraljicina

Kraljicina, czyli „plaża Królowej" to duża piaszczysta plaża. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że to tutaj pierwszy król Chorwacji Tomislav wraz z małżonką (królową) oglądali wspaniały zachód słońca. Piasek, cudowna i ciepła woda oraz widok na pasmo górskie Welebit sprawiają, że jest to jedno z najlepszych i najpiękniejszych miejsc do plażowania w Dalmacji.

Kraljičina to piaszczysta plaża pozbawiona kamyków i formacji skalnych, co jest dość rzadkie na wybrzeżu Chorwacji. Położona w płytkiej lagunie idealnie nadaje się na rodzinne wypady z małymi dziećmi. Zejścia do wody nie są strome, co ułatwia bezpieczną zabawę w wodzie dla najmłodszych. Temperatura wody jest również wyższa niż zwykle na wybrzeżu Chorwacji. Osobom podróżującym po Bałkanach plaża może przypominać wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii.

Dodatkową atrakcją tego regionu są błota lecznicze. Występują w dużych ilościach na  płaskowyżu znajdującym się w pobliżu plaży. Będąc w Dalmacji trzeba koniecznie spróbować kompieli w błocie leczniczym, które zapewniają idalną odnowę biologiczną, a przy okazji dużo świetnej zabawy. Do znajdującej się blisko Zadaru piaszczysta plaża Kraljicina można dotrzeć z niewielkiej miejscowości Nin.

Najlepsze plaże Chorwacji - Plaża Banje

Plaża Banje to letnia nadmorska mekka plażowiczów w Dubrowniku, położona zaledwie kilka minut spacerem od ufortyfikowanego Starego Miasta i miejsca, w którym kręcono popularny serial „Gra o tron”. Dzięki ogromnemu sukcesowi tej produkcji do Dubrownika zaczeli przyjeżdzać tłumnie amerykańscy turyści. Jedna z anegdot mówi, że po zwiedzeniu starówki wczasowicz z USA zapytał się przewodnika: „I to wszystko zostało zbudowane na potrzeby serialu?

Kamieniste wybrzeże przyciąga tłumy miłośników plażowania i kąpieli. Niedaleko plaży znajduje się duża ilość restauracji i barów oferujących wachlarz dań regionu oraz całego świata. Poza lipcem i sierpniem plaża Banje jest zwykle mniej zatłoczona a okoliczne lokale nadal serwują lokalne dania kuchni dalmatyńskiej i śródziemnomorskiej. W tym miejscu można podziwiać malownicze widoki na plażę z błękitnymi wodami otoczoną wspaniałym Starym Miastem i wyspą Lokrum na horyzoncie. O mniej znanych atrakcjach znajdujących się w okolicach Dubrownika można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Plaża w jaskini Betina

Kolejną niezwykle malowniczą a zarazem nietypową plażę można znaleźć również w mieście nazywanym perłą Adriatyku, czyli Dubrowniku. Jest ona zlokalizowana w jaskini Betina. Urokliwa plaża jest dostępna tylko od strony morza. Dzięki położeniu pod naturalną jaskinią zapewnia prywatność, spokój i schronienie przed słońcem. Aby się tam dostać można wypożyczyć kajaki lub wziąć taksówkę wodną. 

Nie ma tutaj punktów gastronomicznych, jednak jest to idealne miejsce na piknik na piasku. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Dlatego po drodze warto zatrzymać się na popularnym targu w dzielnicy Gruž w Dubrowniku, aby zaopatrzyć się w owoce i świeży ser, zanim można się będzie rozkoszować krystalicznie czystą wodą i spokojnym otoczeniem.

Na zdjęciu widzimy plażę w jaskini Betina i wypoczywających na niej turystów.

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.