Wczasy Dalmacja - Wakacje i wycieczki

Orebić

Orebić to miasteczko portowe zlokalizowane na Półwyspie Pelješac, u stóp góry św. Eliasza. Na wzniesieniu prowadzącym na sam szczyt znajduje się słynny kościół Gospa od Anđela oraz klasztor Franciszkanów z 1470 roku, w którym stworzono muzeum. Rozpościera się stamtąd zapierający dech w piersiach widok na okoliczne wyspy, w tym pobliską Korčulę, zwaną „małym Dubrovnikiem”.

Orebić słynie z bogatej tradycji żeglarskiej oraz długich plaż, oblewanych przez wyjątkowo przejrzystą turkusową wodę morską. Występują tu głównie plaże żwirowe (np. Viganj i Kučište), można odnaleźć także piaszczyste nadbrzeżne fragmenty. Najbardziej znana piaszczysta plaża Orebicia zlokalizowana jest w zatoce Trstenica.

Miasteczko ma świetne warunki nie tylko do zażywania kąpieli morskich i słonecznych, ale także do uprawiania sportów wodnych, jak np. nurkowanie, jachting i windsurfing. Okolice Orebicia znane są z produkcji wina Postup, którego winnice znajdują się około 20 km stąd, w miejscowości Potomje. Rośnie tu nie tylko winorośl, cały Pelješac słynie z uprawy oliwek, cytrusów oraz hodowli owoców morza. Jest tu piękna śródziemnomorska przyroda, przepyszna kuchnia, urokliwe zatoczki oraz długie plaże.

Zabudowa jest tu raczej kameralna, małe wille i apartamenty skrywają się wśród zieleni. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada spacerowa, przy której powstały bary, kawiarnie i pomosty. Między domkami przebiega zaś ulica Bana Josipa Jelačića, będąca główną ulicą miasteczka. Po spacerze oraz morskiej kąpieli, będąc w Orebiciu, warto odwiedzić Muzeum Morskie, które ukazuje żeglarską tradycję miasteczka i jego rozwój.

Trpanj

Trpanj to  małe malownicze miasteczko na północnym wybrzeżu Półwyspu Pelješac, który słynie z pięknej roślinności, smacznej kuchni i cudownych plaż. Z miasteczka rozpościera się widok na Chorwację lądową, dokładniej na górzystą Riwierę Makarską. Na wzniesieniu nad miasteczkiem w XVII wieku zbudowano kościół św. Rocha, który do dziś jest jedną z największych atrakcji okolicy i z którego maluje się widok nie tylko na wybrzeże zlokalizowane naprzeciwko, ale także na okoliczne wysepki.

Podczas prac badawczych  na wzgórzu, nieopodal kościoła, odkryto szczątki ceramiczne z dawnych czasów, co świadczy o długiej historii tego regionu. Oprócz kościoła, symbolem miejscowości jest rzeźba Marii Panny Gwiazdy Morza znajdująca się na skale przed portem, będąca patronką okolicy oraz tutejszych żeglarzy. Blisko miasta zlokalizowane są też ruiny twierdzy rodziny Kačić, które warto zwiedzić. Półwysep, a w szczególności okolice miejscowości Trpanj słyną z winnic i winiarni.

Najbardziej znanymi trunkami tej części Chorwacji są wina Dingač i Postup. Trpanj to pyszna kuchnia, piękne plaże, śródziemnomorska roślinność oraz pyszne wino. Wypoczywając tu, warto wybrać się także nieco dalej, no do Zatoki Blace, gdzie na wybrzeżu znajduje się  lecznice błoto. Około 10 km od Trpnja znajduje się jedna z najpiękniejszych słynnych chorwackich plaż – Divna.

Zaostrog

Zaostrog jest miastem wypoczynkowym, położonym 30 km na południe od Makarskiej. Słynie ze swoich żwirkowych i piaszczystych plaż, pełnych małych zatoczek, otoczonych lasami sosnowymi, drzewami piniowymi i gajami oliwnymi. Miejsce zachwyca przejrzystą wodą oraz dalmatyńską architekturą. Nie jest to bardzo oblegany kurort turystyczny, dzięki czemu można tu wypocząć w ciszy, zrelaksować się nie tylko leżąc na plaży, ale także spacerując po pobliskich górach Rilić.

Miasto ma długą historię, zasiedlone było już w czasach rzymskich. Do najdawniejszych zabytków należą tu twierdza Ostrog i  relief boga Mitry. Nieco nowszymi budynkami, wartymi odwiedzenia są tutejsze trzy kościoły – gotycki kościół św. Barbary, kościółek św. Roka wybudowany w XVII wieku oraz najnowszy kościół także pod wezwaniem św. Barbary z 1872 roku.

Można podziwiać tu stare dalmackie domy, jednak ze względu na gwałtowny rozwój turystyki powstaje tu coraz więcej nowoczesnych budynków, infrastruktura turystyczna jest coraz bogatsza a Zoastrog z roku na rok zyskuje coraz większe grono wielbicieli, którzy doceniają gościnność tutejszych mieszkańców, pyszną kuchnię oraz uroki malowniczego wybrzeża.

Gradac

Gradac to jedna z największych miejscowości Riwiery Makarskiej, na terenie której znajduje się najdłuższa 5-kilometrowa plaża riwiery Gornja Vala. Plaża przede wszystkim żwirowa, jednak można  odnaleźć piaszczyste uskoki. Oprócz turystyki, długą tradycję ma tutaj rolnictwo, rybołówstwo oraz uprawianie gajów oliwnych, dzięki czemu lokalna kuchnia jest wyjątkowo pyszna.

Miasteczko w sezonie letnim pełne jest restauracji i kawiarni, będąc w Gradacu można odwiedzić także kilka okolicznych zabytków, m.in. zobaczyć pozostałości średniowiecznej wieży z XVI wieku, kaplicę św. Paskala zlokalizowaną na wzgórzu Gradac, wczesnoromański kościół św. Jana oraz barokowy kościół św. Michała Archanioła. W tym ostatnim do dziś zachowały się trzy ołtarze wykonane z marmuru oraz drewniany posąg świętego Rocha.

Gradac oprócz plaż otoczonych sosnami, sprzyjających uprawianiu sportów wodnych, posiada wiele obiektów sportowych i rekreacyjnych, w których miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą grać w tenisa, minigolfa oraz gry drużynowe. Gradac, tak jak i pozostałe części Riwiery Makarskiej, cechuje się malowniczym krajobrazem, który zawdzięcza masywowi górskiemu Bikovo wpadającego wprost do morza.

Podgora

Malownicza miejscowość Riwiery Makarskiej. Z biegiem czasu stała się najbardziej atrakcyjną osadą turystyczną w Dalmacji. Znajduje się ok. 9 km od miejscowości Makarska. Znaleźć w niej można port dla łodzi rybackich oraz promenadę z pięknym kamiennym bulwarem. Miasteczko „pod górą” nazwę swoją zawdzięcza malowniczemu położeniu u stóp masywu Biokovo. Harmonijnie dopasowała nowe usługi turystyczne do uprzednio istniejącej osady starych domów rybackich.

Ponadto miasteczko posiada bogatą ofertę aktywnego wypoczynku, która skierowana jest dla miłośników sportów wodnych. Ciekawym elementem wartym obejrzenia jest pomnik założenia jugosłowiańskiej marynarki wojennej, o kształcie skrzydeł mewy. Historia turystki w Podgorze sięga roku 1962.

Podczas trwania sezonu letniego w mieście organizowane są festyny oraz różnego rodzaju uroczystości, jak np. wieczorki rybackie i folklorystyczne i wiele innych interesujących wydarzeń. Wakacje w tym miejscu to odpoczynek od wielkich tłumów, w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności i krystalicznej wody.

Igrane

Miejscowość, nad którą góruje szczupła dzwonnica kościoła Gospy od Rużarija, wydawać się może, że czuwa ona nad mieszkańcami miasta. Dziś Igrane znane jest jako ośrodek turystyczny z rozwiniętą bazą turystyczną, który przyciąga coraz większe ilości turystów.

Długie plaże, gaje oliwne, klimatyczne kawiarnie i restauracje – to wszystko składa się na niepowtarzalny charakter malowniczej miejscowości na Wybrzeżu Makarskim. To miejsce, gdzie góry stykają się z turkusową tonią Morza Adriatyckiego, a słońce zachodzi za wzniesieniami wyspy Brač.

Wzdłuż długiej plaży ciągnie się promenada, gdzie wybudowano wiele komfortowych willi i domów, a także restauracji, kawiarni i sklepów. Igrane słynęło kiedyś również z uprawy oliwek, do dzisiejszego dnia mieszkańcy nie zaniedbali swoich gajów oliwnych i wciąż produkują z nich różne wyroby.

Miejscowość ta jest popularna zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, ze względu na jej spokojny charakter. Jednym słowem Igrane to przyjemne letnisko z cudownym pasmem górskim Biokovo ciągnącym się w tle, przyciągające turystów z całego świata.

Wyspa Hvar

Ciepłe zimy, przyjazne lata, pełne słonecznych dni. Hvar uznawany jest za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Odseparowanie od stałego lądu często uznawane jest za wadę, jednakże nie w tym przypadku. Wyspa oddalona jest od zanieczyszczeń płynących z zakładów przemysłowych czy  komunikacji miejskiej.

W zamian za to na Hvarze znajdziemy pola lawendy, stare drzewa oliwne, winnice oraz niespotykaną jedność człowieka i przyrody. W ciągu mijających lat i bogatej historii, wyspa stała się oazą kultury, świadectwem świadomości narodowej. W 2008 roku krajobraz wyspy został wpisany na listę UNESCO jako "Równina Starego Gradu”.

Największym miastem wyspy jest Hvar. Miejscowość ta szczyci się najstarszym zachowanych teatrem w Europie (założony w 1612 roku). Na wyspie znajduje się wiele miejsc noclegowych, turystyka zaczęła się rozwijać już w XIX wieku.

Trogir

Trogir to jedno z najpiękniejszych chorwackich miast, położone nieopodal Splitu, którego stare miasto tworzy dawny pałac cesarza Dioklecjana. Starówka Trogiru także słynna jest z powodu swojego piękna, o docenieniu jej walorów świadczy wpisanie jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to miasto portowe, założone około III w. p.n.e., połączone mostem z wyspą Čiovo. Słynna trogirska starówka także znajduje się na wysepce zlokalizowanej pomiędzy wspomnianą już Čiovo a Chorwacją lądową, co sprawia, że okoliczne widoki są naprawdę wyjątkowe, a spacery po tutejszych mostach to przepiękne przeżycie.

Panuje tu iście dalmatyńska atmosfera pełna pysznej kuchni, smacznego wina i beztroskiego plażowania oraz długich spacerów po wąskich, krętych, kamiennych uliczkach. Odwiedzając Trogir nie można nie odwiedzić Bramy Lądowej przebudowanej w XVI wieku, Pałacu Stafileo z końca XV wieku, Katedry św. Wawrzyńca oraz Pałacu Ćipiko. Wzdłuż tutejszego portu, stworzono szeroki bulwar z dużą ilością palm. Okolica bogata jest w różnorodne plaże, z których najpopularniejszymi są Pantana, Medena, Okrug czy Kava Slatine.

Pierwsza z nich to piaszczysto-żwirkowa plaża mająca około pół kilometra, otoczona lasem sosnowym w okolicach której są bary, restauracje oraz boisko do piłki plażowej i badmintona, jak i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plaża Medena ma aż 3 km długości a wokół niej znajdują się nie tylko bary i restauracje, ale także supermarkety oraz duży parking, zaś  Plaża Okrug, podobnie jak np. Copacabana, to miejsce gdzie przez całą noc tętni życie. Trogir obfituje więc w wiele różnorodnych atrakcji i jest w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających odwiedzających.

Makarska

Makarska to jeden z największych chorwackich kurortów turystycznych, będącym sercem Riwiery Makarskiej, wzdłuż której ciągnie się aż 40 km plaż. Miasto słynie z przepięknego położenia u podnóża masywu górskiego Biokovo. Miejsce sprawia wrażenie, jakby górskie zbocza wpadały wprost do wody. Plaże żwirkowe ciągną się tu kilometrami, nierzadko otoczone sosnowymi laskami. Woda ma lazurowy kolor. Okolica pełna jest lokalnych restauracji, barów i dyskotek.

Mała starówka miejska, mimo iż odbudowana w 1962 r., jest urokliwa. Jej najważniejszą częścią jest katedra św. Marka, która swoją historią sięga XVIII wieku i która zlokalizowana jest na głównym placu miejskim. Przed świątynią znajduje się barokowa fontanna oraz pomnik poety Andriji Kačić Miošicia stworzony w 1890 r.

Niemal wzdłuż całego wybrzeża wiedzie nadmorski bulwar pełen ławeczek i palm. Malowniczy jest mały Półwysep św. Petar z latarnią morską, który jest celem większości spacerów. Innymi atrakcjami miasta są małe sanktuarium Veprić, góra Trzech Krzyży w Biokovie oraz klasztor franciszkański z 1614 r., w którym znajduje się muzeum skorupiaków gromadzące największe zbiory muszli w Europie.

Makarska jednak przede wszystkim to niesamowicie piękne bezkresne plaże, cudowne miejsce na relaks, wypoczynek, uprawianie sportów wodnych oraz wieczorną zabawę.

Pag

Miejscowość Pag położona jest na wyspie Pag zlokalizowanej u wybrzeży Dalmacji. Najłatwiej dostać się na nią Paškim Mostem, który łączy Chorwację lądową (przylądek Ošljak) z przylądkiem Fortica położonym na wyspie. Alternatywą może być przeprawa promowa Prizna-Žigljen. Dotarcie na wyspę nie powinno więc stanowić żadnego problemu. Wyspa Pag słynie przede wszystkim z pozyskiwania soli, hodowli ziół: tymianku, rozmarynu i szałwi oraz wytwarzania sera.

Słynny paški sir dzięki dostępności najlepszych ziół i soli, jest tu jedyny w swoim rodzaju i unikatowy. Na wyspie jest kilka większych ośrodków miejskich z rozwiniętą bazą hotelowo-turystyczną, ośrodkami dla płetwonurków oraz licznymi zabytkami, takimi jak starosłowiańskie kościoły i pozostałości po kulturach rzymskiej i weneckiej.

Jednym z takich miast, największym na wyspie, położonym w samym centrum nad Zatoką Pašką, jest Pag. Miasteczko ma dwie części – nową oraz oddaloną o 3 km od centrum starą. W starej części można podziwiać renesansowe i gotyckie budynki, liczne kamieniczki, Dwór Książęcy z XV w., wieżę Skrivant, Pałac Biskupi oraz mury obronne.

Warty uwagi jest Kościół Wniebowzięcia Marii Panny i główny rynek, czyli Trg kralja Krešimira IV. Znajduje się tu dziewięć zabytkowych baszt oraz rezerwat przyrody o nazwie Dubrava. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się deptak, idealny na spacery. Poza licznymi plażami, miejscami spacerów, tradycyjnymi restauracjami i kawiarenkami, Pag sprzyja nurkowaniu, uprawianiu różnych sportów wodnych oraz jeździe na rowerze.

wycieczka Biokovo

Biokovo

wycieczka Mostar, Blagaj, Počitelj

Mostar, Blagaj, Počitelj

wycieczka Dubrownik

Dubrownik

wycieczka Fish Picnic na wyspę Hvar

Fish Picnic na wyspę Hvar

wycieczka Wodospady Kravica

Wodospady Kravica

wycieczka Medjugorje

Medjugorje

Chorwacja / Dalmacja / Pelješac, Trpanj

Hotel Faraon

28.09.2024 - 03.10.2024 (5 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
889 zł 789 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Makarska

Hotel Rosina (PKT)

20.06.2024 - 23.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

1 725 zł 1 139 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Omiš

Villa Dvor (PKT)

21.07.2024 - 25.07.2024 (4 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

1 810 zł 1 180 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Pelješac, Trpanj

Hotel Faraon (PKT)

02.10.2024 - 06.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
1 801 zł 1 206 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Tučepi

Villa Andrea (PKT)

21.07.2024 - 25.07.2024 (4 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

3 729 zł 1 270 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
5.2/6 12 oceny

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Drvenik

Apartamenty Kate

21.08.2024 - 30.08.2024 (9 dni)

Bez wyżywienia, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
bardzo dobry 12 opinie
5.2
1 289 zł/os.
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
5.5/6 11 oceny

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Igrane

Apartamenty Ivan

10.06.2024 - 19.06.2024 (9 dni)

Bez wyżywienia, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
bardzo dobry 11 opinie
5.5
1 349 zł/os.
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Tučepi

Hotel Villa Marija (PKT)

30.08.2024 - 02.09.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

2 745 zł 1 393 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Baška Voda

Villa Bacchus (PKT)

20.06.2024 - 23.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

2 756 zł 1 469 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Dalmacja / Riwiera Makarska, Igrane

Pensjonat Mihaljevic

09.08.2024 - 12.08.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU
1 536 zł/os.
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 23