Wczasy Majorka - Wakacje i wycieczki

Wakacje na Majorce

Majorka to najpopularniejszy region na wakacje w Hiszpanii, odwiedzany każdego roku przez ponad 10 mln turystów z całej Europy. O wyjątkowości wyspy decyduje zarówno jej burzliwa historia, bogate dziedzictwo kulturowe, a przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i śródziemnomorski klimat umożliwiający wypoczynek przez większą część roku. Piękno wyspy oraz właściwości zdrowotne tutejszego klimatu docenił sam Fryderyk Chopin, który w górskiej miejscowości Valdemossa spędził kilka lat swojego życia.

Należąca do regionu Balearów Majorka zajmuje niespełna 4000 km i jest największą z 5 wysp tworzących cały archipelag. Północna część to ciągnące się przez kilkadziesiąt kilometrów pasmo górskie – Serra de Tramuntana ze szczytami sięgającymi 1400 n.p.m. i dzikim niedostępnym wybrzeżem. Jest to idealny region na aktywne spędzanie czasu, długie piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.

W centralnej części znajduje się rozległa nizina, wykorzystywana głownie do celów rolniczych, gdzie uprawiane jest winorośl, a także cytrusy i oliwki. Południe i wschód wyspy to wyżyna krasowa z piękną i urozmaiconą linią brzegową, skrywającą jedne z najpiękniejszych plaż Europy.

W ich sąsiedztwie powstały liczne miejscowości turystyczne z setkami komfortowych hoteli i bogatym zapleczem turystycznym, które jak magnes przyciągają turystów. Dla miłośników dobrej zabawy idealnym miejscem na wczasy na Majorce będą kurorty w południowo-zachodniej części wyspy takie jak Paguera, Santa Ponsa i przede wszystkim Magaluf z licznymi barami, restauracjami i nocnymi klubami.

Dla planujących rodzinne wakacje all inclusive, lepszym wyborem będzie południowo-wschodnia – spokojniejsza część Majorki z kameralnymi miasteczkami takimi jak Cala d’Or, Cala Millor czy Cala Ratjada, skupionymi wzdłuż urokliwych zatokowych plaż z krystalicznie czystą wodą. Popularnym celem są również historyczne miasta Puerto de Alcudia i przede wszystkim stolica wyspy Palma, która słynie z malowniczo położonego portu i górującej nad nim gotyckiej katedry.

Kiedy jechać na Majorkę?

Położona na Morzu Śródziemnym wyspa szczyci się przyjemnym, śródziemnomorskim klimatem z niemal 300 słonecznymi dniami w ciągu roku. Choć szczyt sezonu wypada w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu, dobrym pomysłem na wczasy na Majorce będzie okres wiosenny oraz jesień. Kwiecień, maj i początek czerwca to idealny czas na aktywny wypoczynek, uprawianie sportów i zwiedzanie wyspy.

Panują wówczas przyjemne temperatury 20-25 stopni, które zachęcają do aktywności. Liczba turystów jest wówczas zdecydowanie mniejsza niż w sezonie, a ceny hoteli są wówczas bardzo atrakcyjne. W miesiącach letnich temperatury powietrza zazwyczaj przekraczają w ciągu dnia 30 stopni, a ciepłe Morze Śródziemne zachcą do kąpieli.

Jest to najwyższy sezon, kiedy Majorkę odwiedzają miliony spragnionych słońca turystów. Lipiec i sierpień to idealny czas na wakacje na Majorce dla miłośników plażowania, morskich kąpieli i zabawy do białego rana.

Wrzesień i październik w dalszym ciągu będą dobrym wyborem na urlop na Balearach. Wysokie wciąż temperatury i nagrzane hiszpańskim słońcem morze pozwala na przyjemną kąpiel. Jest to czas kiedy liczba turystów jest znacznie mniejsza, a ceny hoteli zdecydowanie niższe niż w sezonie.

Co warto zobaczyć na Majorce?

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Majorka to wyspa, która oferuje mnóstwo atrakcji. Na miłośników kultury czekają liczne pozostałości związane z bogatą historią sięgająca czasów starożytnych.

Przez blisko 3 tysiąclecia wyspa była pod panowaniem Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów czy Arabów, a od XII wieku stałą się częścią obecnie znanej Hiszpanii. Pozostałości burzliwych dziejów można znaleźć zarówno w miastach Majorki jak i na prowincji w postaci licznych twierdz i budowli obronnych.

Pasjonaci aktywnego spędzania czasu mogą cieszyć się doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, trekkingu i kolarstwa. Szczególnie popularny jest region Serra de Tramuntana, gdzie udostępniono dziesiątki kilometrów tras spacerowych i rowerowych oferujących malownicze widoki.

Palma

Stolica wyspy i największe miasto Balearów, liczące ponad 400 tys. mieszkańców. Założona w czasach Imperium Rzymskiego od ponad 2 tysięcy lat pełni istotną rolę strategiczną i handlową.

Czasy świetności Palmy przypadają na okres gotyku, kiedy powstała słynna katedra w Palmie – jedna z największych gotyckich świątyń świata. Z tego okresu pochodzi również Pałac Królewski Royal La Almudaina, czy górujący nad miastem Zamek Bellver, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na całą okolicę.

Dzisiejsza Palma to jedna z najliczniej odwiedzanych przez turystów stolica świata. Jest popularnym celem na kilkugodzinne wycieczki dla gości spędzających wakacje na Majorce. Tutejszy port cieszy się ogromną popularnością i corocznie oblegany jest przez sporą ilość statków pasażerskich kursujących po Morzu Śródziemnym.

Valldemossa

Urokliwe górskie miasteczko położone w sercu Serra de Tramutana. Założone zostało w XIV wieku przez króla Aragonii Sancho I, który ze względu na sprzyjające walory klimatyczne kazał wznieść w dolinie swoją nową rezydencję.

Przez kolejne wieki zarządzana przez zakon Kartuzów stała się jednym z najświetniejszych miast Majorki. W schyłkowym okresie swojego życia w Valldemossie zamieszkał Fryderyk Chopin, który wybrał miasto ze względu na sprzyjający śródziemnomorski klimat.

Valldemossa to obecnie zaraz po Palmie największa atrakcja i najczęściej odwiedzane miejsce na Majorce. Po dziś dzień zachował się w doskonałym stanie Klasztor Kartuzów, który pełni funkcję muzeum. Turyści mogą zwiedzać dawne pomieszczenia klasztorne z eksponatami, starą aptekę, pałac króla Sancho, piękne ogrody, a także ekspozycję poświęconą Chopinowi.

Cap Formentor

Przylądek Formentor uznawany jest przez wielu za najpiękniejsze miejsce na Majorce. To najdalej wysunięty na północny-wschód fragment wyspy zachwycający niezwykłymi krajobrazami. Sama droga na Cap Formentor dostarcza nie lada atrakcji. Wijące się tuż nad przepaściami serpentyny mogą przyprawić bardziej wrażliwych kierowców o zawroty głowy.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na półwyspie jest punkt widokowy Mirador des Colomer, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na dzikie wybrzeże północnej części Majorki. Wysokie na ponad 100 metrów klify, błękit morza kontrastujący z białymi skałami i intensywną zielenią górskiej roślinności, tworzą niesamowitą scenerię.

Nie bez powodu jest to najczęściej fotografowane miejsce na wyspie, które pojawia się na większości pocztówek i relacjach z wczasów na wyspie. Na krańcu półwyspu Formentor znajduje się latarnia, skąd w pogodne dni można dostrzec sąsiednią wyspę Menorkę.

Alcudia

Jedno z najpiękniejszych miast Majorki, położone w północno-wschodniej części wyspy nad dwoma malowniczymi zatokami. Piękna starówka z typowo hiszpańskimi, wąskimi uliczkami udekorowanymi kwiatami, zabytkowe kamienice oraz średniowieczne mury obronne tworzą niepowtarzalny klimat Alcudii.

Tuż obok znajduje się Puerto de Alcudia, siostrzane miasto położone nad brzegiem morza. Port jachtowy, piękna piaszczysta plaża, która ciągnie się na odcinku wielu kilometrów, liczne hotele, bary i restauracje, sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc na wypoczynek na Majorce

Hiszpania / Majorka / Cala Ratjada

Bella Mar (Cala Ratjada)

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 362 zł 1 312 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / El Arenal

Blue Sea Costa Verde

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 395 zł 1 313 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Cala Millor

Bluesea Don Jaime

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 418 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Ca'n Picafort

Hotel JS Sol Can Picafort

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA SPA
1 422 zł 1 372 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Ca'n Picafort

JS Can Picafort

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU SPA
1 445 zł 1 395 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Sa Coma

Bluesea Gran Playa

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
1 453 zł 1 403 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / El Arenal

Hotel Whala! Beach

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
1 455 zł 1 405 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / S'Illot

Hotel Mariant

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU
1 511 zł 1 461 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Cala Ratjada

Hotel Triton Beach

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 528 zł 1 471 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Calas De Mallorca

Club Cala Romani

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 672 zł 1 545 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 24