Malta - Wakacje i wczasy

Malta to wyspiarskie państwo położone w środkowym obszarze Morza Śródziemnego, wchodzące w skład Archipelagu Maltańskiego wraz z wyspami Gozo, Comino i pomniejszymi, niezamieszkałymi wysepkami, które zajmują łączny obszar 316 km2

WAKACJE NA MALCIE

Malta to wyspiarskie państwo położone w środkowym obszarze Morza Śródziemnego wchodzące w skład Archipelagu Maltańskiego wraz z wyspami Gozo, Comino i pomniejszymi, niezamieszkałymi wysepkami, które zajmują łączny obszar 316 km2. Jest przy tym najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. To wyspa targana bogatą sięgającą czasów starożytnych historią. Społeczeństwo maltańskie zostało ukształtowane przez stulecia obcych rządów różnych mocarstw w tym Fenicjan, Rzymian, Greków, Arabów i Brytyjczyków. Stolicą wyspy jest Valletta wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny i gniazdka typu angielskiego, do których przyda się przełączka. Na Malcie narodziła się jedna z najstarszych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego. Wyspa znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, cechuje się on z bardzo łagodnymi zimami i długimi, ciepłymi latami. Malta jest jednym, z najcieplejszych krajów europejskich. Średnia roczna temperatura wynosi ok. 30 °C w dzień i 16 °C w nocy. Świątynie maltańskie są starsze nawet od egipskich piramid, powstały bowiem najprawdopodobniej już ok. 3500 r. p.n.e. Wiele znalezisk archeologicznych pochodzi jednak z jeszcze bardziej zamierzchłego okresu. Na turystów czekają liczne zabytki, muzea, przepiękne parki i tereny zielone. Oko zaspokoi bogata architektura, w której skład wchodzą m.in. monumentalne pałace i kościoły. Wyspa oferuje szereg atrakcji, od tętniących życiem w nocy klubów, barów i pubów, po plaże, na których można zaznać błogiego wypoczynku.

Dla kogo wakacje na Malcie?

Malta poza pięknymi plażami i bogatą ofertą hotelową oferuje również inne atrakcje. To wymarzone miejsce dla osób lubiących nurkowanie. Krystalicznie czysta woda wokoło wyspy umożliwia eksploracje głębin morza gdzie poza kolorową rafą koralową znajduje się wiele zatopionych wraków statków. Wakacje na Malcie spodobają się także wielbicielom sportów wodnych. Można spożytkować swój czas wolny m.in. na pływaniu, żeglowaniu, surfowaniu, bądź jeździe na nartach wodnych. Wyspa przyciąga również rzesze turystów zainteresowanych historią i sztuką. Na wyspie znajduje się około 300 zabytkowych kościołów, liczne pałace, akwedukty oraz zabytki z okresu antyku. Będąc na Malcie warto zakosztować tamtejszej kuchni, jedną z tradycyjnych potraw jest danie z królika - Fenek, czyli mięso marynowane w winie, następnie pieczone lub smażone i podawane z dużą ilością sosu. Wyspy Maltańskie charakteryzują się dość zróżnicowaną linią brzegową, urozmaicają ją liczne półwyspy, zatoki, laguny i podwodne groty. Maltę porastają drzewa oliwne, migdałowce, akacje, lawenda, a także liczne sukulenty. W sadach uprawiane są zaś cytrusy, granaty i oliwki.

Kiedy jechać?

Malta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się krótkimi, bardzo łagodnymi zimami z nielicznymi opadami i długim okresem letnim z wieloma słonecznymi dniami, dlatego na urlop na Malcie można wybrać się praktycznie przez cały rok! 

Najwyższe temperatury sięgające powyżej 35°C można zastać w okolicach od maja do września, dlatego jeśli ktoś chce skorzystać z gorących dni przepełnionych słońcem polecamy zarezerwować wczasy na Malcie w tym terminie. Zimą temperatura nie spada poniżej 16°C, zaś średnia roczna temperatur na wyspie wynosi około 23°C.  Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, w tym okresie temperatury wynoszą zwykle od 13°C - 20 °C w ciągu dnia i od 7°C -13 °C w nocy. Sierpień i wrzesień ze względu na wysokie temperatury to miesiące kiedy Malta jest najbardziej oblegana przez turystów. 

REGIONY

Do najbardziej turystycznych i wartych obejrzenia regionów zaliczane są:

•    Valetta - będąca stolicą Malty znajduje się na wzgórzu Sciberras, pomiędzy zatoką Grand Harbour i Marsamxett. W całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki licznym zabytkom, których na małym obszarze jest ponad 300. Zwiedzanie warto zacząć od Fontanny Trytona Fontanna zbudowanej w 1959 roku, przez słynnego, maltańskiego rzeźbiarza – Vincenta Apap. Figury trytonów zostały odlane z brązu we włoskiej odlewni, a budowa trwała 4 lata. Kolejnym miejscem wartym obejrzenia jest teatr Pjazza Teatru Rjal, który został wkomponowany w ruiny dawnego teatru. Odbywają się w nim fantastyczne koncerty w szczególności w okresie letnim. Najpiękniejszą świątynią na Malcie jest Konkatedra Św. Jana Chrzciciela wybudowana z końcem XVI wieku. Choć z zewnątrz wygląda surowo w środku skrywa bogate wnętrze.

•    Qawra - jest to niewielka miejscowość położona w północnej części wyspy, leżąca nad Zatoką Świętego Pawła. Sąsiaduje m.in. z miasteczkiem Saint Paul’s Bay. Jak na nadmorski kurort turystyczny przystało oferuje bogatą bazę hotelową, wiele restauracji, kawiarni, barów, czy kasyn. A przede wszystkim piękne, malownicze plaże. Jedną z licznych atrakcji w rejonie jest Narodowe Akwarium Malty, czy Wieża Qawra.

•    Sliema – nazwa miasteczka Tas-Sliema pochodzi od zlokalizowanej w nim kaplicy Marii Dziewicy, która służyła jako punkt odniesienia dla okolicznych rybaków. Położone jest na półwyspie oddzielającym otwarte morze od portu Marsamxett. Znajdują się tam największe centra handlowe na całej Malcie. Nie brakuje restauracji i klubów. Sliema graniczy z St. Julian's i Gzirą. Cała miejscowość charakteryzuje się nowoczesną zabudową, która uczyniła z niej znany i lubiany kurort turystyczny.

•    Mellieha – to kurort wkomponowany w niewysokie, klifowe wybrzeże. Leży nad zatoką o tej samej nazwie. Znajdująca się tam plaża Mellieha Bay jest największą, piaszczystą plażą na Malcie. Nieopodal znajduje się port Cirkewwa, skąd wypływają promy na sąsiednią wyspę Gozo. Zlokalizowane jest tam jedno z ważniejszych, maryjnych sanktuariów Malty Sanctuary of Our Lady. Mellieha dość często obierana jest za cel rodzinnych wakacji. Głównie dlatego, że panuje w niej spokojniejsza atmosfera, która sprzyja wakacjom z najmłodszymi. W okolicy można spotkać liczne luksusowe hotele, piękne plaże i restauracje oferujące pyszne jedzenie. Dla bardziej aktywnych wytyczono szereg krajobrazowych tras spacerowych. Na północnym-zachodzie miasta rozkłada się jedna z najpiękniejszych piaszczystych plaż na wyspie Ghadira Bay, otoczona zatoką. Jedną z głównych atrakcji miasteczka jest Park rozrywki Popeye Village, który stanowił tło do filmu nakręconego w 1980 roku.

•    St Julians – chociaż Valetta jest stolicą Malty, to tak naprawdę życie toczy się w St.Julians. Przed laty była to rybacka wioska, która przekształciła się z czasem w modny kurort wypoczynkowy chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Najsłynniejszą dzielnicą jest Paceville, znana z wielu barów, dyskotek i restauracji, tętniących życiem w porze nocnej. Pomimo tego, że St. Julians jest stosunkowo młodym miastem, można w nim zobaczyć zabytkową architekturę maltańską. Miejsca, do których warto się udać to pałac Spinola zbudowany w XVII wieku , czy miejscowy kościoł Farnego – il-Fieres. Warto wybrać się także do XIX-wiecznego dworu na przylądku Dragonara Palace, przekształconego w kasyno.

•    Saint Pauls Bay – położony w północno-wschodniej części Malty nad zatoką św. Pawła region posiadający dwa obszary chronione: Is-Salini oraz Is-Simar. Według legendy nazwa miasteczka ma związek z losami świętego Pawła, którego statek w drodze do Rzymu rozbił się podczas sztormu w okolicy. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona, obfita w zatoczki, w których kryją się wysokie klify i piaszczyste plaże. 

•    Gozo – druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona 2,5 km na północny zachód od trzykrotnie większej Malty. Znana jako wyspa mitycznej bogini Calypso. Stolicą wyspy jest miasteczko Victoria, znane także pod nazwą Rabat. Odwiedzając wyspę warto udać się na klify Sanap Cliffs, na które prowadzi malownicza ścieżka. To miejsce zapewni Ci niezapomniane widoki i błogi spokój. Ważnym miejscem na mapie tego rejonu są także Salt Pans gozitańskie panwie solne, z których pozyskiwana jest sól morska. Marsalforn to najpopularniejszy kurort wyspy. Znajduje się tam kilka pubów, barów, restauracji i promenada wzdłuż plaży.

•    Comino –  to trzecia i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich. Położona pomiędzy Maltą, a Gozo. Wyspa w całości jest rezerwatem przyrody. Miejscem wartym zobaczenia jest Blue Lagoon tzw. Błękitna Laguna, w której wspaniała lazurowa woda zachęca do zaczerpnięcia kąpieli. Z bardziej zabytkowych atrakcji warto udać się na Wieżę obserwacyjną św. Marii, bądź odwiedzić ruiny dawnego szpitala Comino Malta.
 

Malta

Malta to wyspiarskie państwo położone w środkowym obszarze Morza Śródziemnego wchodzące w skład Archipelagu Maltańskiego wraz z wyspami Gozo, Comino i pomniejszymi, niezamieszkałymi wysepkami.

Malta - Wakacje i wczasy

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.