Idylliczna wyspa? Gozo (Malta)

Rego-Bis, 29.06.2022

Malta składa się z pięciu wysp — Malta (największa), Gozo, Comino oraz niezamieszkanych wysepek Kemmunett (Comminotto) i Filfla. Archipelag leży około 93 km na południe od Sycylii, 290 km na północ od Libii i 290 km na wschód od Tunezji, na wschodnim krańcu zwężonej części morza Śródziemnego oddzielającej Włochy od wybrzeża Afryki. Gozo jest małe, ciche i ma w sobie coś magicznego, co warto poznać. Posiada ukryte doliny i strumienie z krystalicznie czystą wodą. Wąskie drogi prowadzą do starych miast, gdzie można podziwiać tradycyjną maltańską architekturę i lokalne życie. Malownicze ścieżki biegną wzdłuż dzikich klifów, surowych linii brzegowych z tajemniczymi jaskiniami. Warto cofnąć się w czasie wewnątrz najstarszej stojącej świątyni w basenie morza Śródziemnego, która według legendy została zbudowana przez gigantów. Świątynie Ggantija, datowane na około 3500 p.n.e. są najważniejszym stanowiskiem archeologicznym Archipelagu Maltańskiego. Wyspa posiada mnóstwo atrakcji kulturalnych, średniowieczne, ufortyfikowane miasto Victoria czy tętniący życiem kurort nadmorski Marsalforn. Pomimo swojego rozmiaru Gozo oferuje mnóstwo zajęć. Od jazdy konnej po degustację wina, od eksploracji jaskiń po wycieczki nurkowe, wizyty w muzeach lub po prostu relaksujący poranek na plaży – każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto na Gozo zobaczyć?

Victoria

Stolica Gozo, Victoria (znana również jako Ir-Rabat), otoczona jest spieczonym słońcem śródziemnomorskim krajobrazem. Historyczne centrum Victorii leży na wzgórzu z Cytadelą (Cittadella), zbudowaną przez joannitów po zniszczeniu średniowiecznych murów przez Turków w 1551 roku. Z trzech bastionów Cytadeli można podziwiać panoramiczne widoki na okolicę Gozo usianą wioskami na wzgórzach i dolinach aż do morza. Wewnątrz Cytadeli znajduje się labirynt krętych i wąskich uliczek. W Victorii jest spora ilość interesujących kościołów i muzeów.

Marsalforn

Malownicza wioska rybacka, która zmieniła się w kurort nadmorski. Warto zwrócić uwagę na stale obecne tradycyjne łodzie rybackie luzzu. Marsalforn posiada dobrze rozbudowanąinfrastrukturę turystyczną z licznymi restauracjami wzdłuż promenady. Istnieje wiele miejsc do pływania, plaże są zarówno piaszczyste jaki i kamieniste. Skalisty obszar na lewo od zatoki do Santa Marija jest bardzo popularnym miejscem do pływania i nurkowania.

Klify Ta' Ċenċ

Zapierające dech w piersiach Ta' Ċenċ to najwyższe klify na Gozo o wysokości 130 metrów. Setki warstw białych wapieni wyglądają jakby spadały do morza. Te spektakularne klify były ważne dla rycerzy maltańskich, ponieważ zapewniały tereny lęgowe dla sokoła wędrownego (sokoła maltańskiego). Obecnie ten gatunek wyginął na Wyspach Maltańskich. Klify Ta'Cenc znajdują się zaledwie dwa kilometry od wioski Sannat. Z Sannat można wspiąć się na klify, co zajmuje około 30 minut i zapewnia po drodze rewelacyjne widoki.

Bazylika i sanktuarium Ta’ Pinu

Bazylika Matki Bożej z Ta' Pinu jest najbardziej interesującym kościołem na Gozo. Znajdując się na skraju nadmorskiego klifu zapewnia ładne widoki i uspokajającą atmosferę. Początki świątyni sięgają XVI wieku. Obecnie jest to ważne miejsce pielgrzymkowe.