Macedonia Północna - Wakacje i wczasy

Wakacje w Macedonii Północnej

Kraj położony pomiędzy Albanią, Serbią, Grecją i Bułgarią. Nie bardzo popularny kraj bałkański, o dzikiej i zaskakującej przyrodzie, która nie została stłumiona przez turystyczne kurorty. Jej charakter jest po części bałkański, częściowo śródziemnomorski, a także posiada wiele śladów z czasów, gdy była pod silnym wpływem kultury rzymskiej, greckiej, albańskiej i osmańskiej.

Za sprawą naturalnego piękna jakim emanuje Macedonia Północna jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Kraj ten to z pewnością wspaniała reprezentacja Bałkanów z wieloma wpływami i grupami etnicznymi, nowoczesnymi miastami, pięknymi krajobrazami. Na uwagę również zasługują niezwykle gościnni mieszkańcy oraz wyśmienita lokalna kuchnia. Rzućmy okiem na najlepsze miejsca do odwiedzenia w Macedonii.

Wczasy w Macedonii — dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wakacje spędzone w Macedonii to gwarancja odprężającego odpoczynku w towarzystwie pięknych krajobrazów, słonecznej pogody oraz wielu zabytków, które niekiedy zapierają dech w piersiach. Z tego też powodu w przypadku takiej lokalizacji jak Macedonia wakacje okazują się idealnym rozwiązaniem zarówno dla tych osób, które preferują relaks nad wodą, jak i tych, które wolą zwiedzać okoliczne atrakcje oraz w pełni korzystać z lokalnych specjałów. Dlatego też warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Macedonii i zaplanować podróż, która okaże się spełnieniem marzeń.

Gdzie jechać do Macedonii – który region wybrać? 

Macedonia, zwana nie bez powodu Perłą Bałkanów, słynie z wyjątkowych krajobrazów oraz świetnie zachowanej architektury. Za jedno z najpiękniejszych miast uważa się Ochrydę, która znajduje się u brzegu pięknego Jeziora Ochrydzkiego wyróżniającego się błękitną wodą oraz okoliczną zielenią.

Ponadto Ochryda zasługuje na większą uwagę również ze względu na panującą w niej atmosferę oraz architekturę, którą trudno byłoby się nie zachwycić. Wybierając Ochrydę jako cel podróży, przeniesiemy się do całkiem innego świata pełnego krętych uliczek oraz zabytkowych budynków.

Oprócz tego popularnym kierunkiem turystycznym jest Skopje, które stanowi wyjątkowe miejsce mieszania się różnych stylów architektonicznych i kultur oraz Bitola wyróżniająca się pięknymi parkami, zabytkami oraz winnicami. 

Gdzie jest najcieplej w Macedonii – pogoda i temperatura? 

Pogodę w Macedonii można porównać do warunków panujących w Polsce, zakładając jednak, że w Macedonii będzie cieplej i słoneczniej. W najbardziej wakacyjnych miesiącach, czyli podczas czerwca, lipca oraz sierpnia, można spodziewać się temperatur wynoszących mniej więcej 25-32 stopnie.

Z tego też powodu wiele osób decyduje się na podróż do Macedonii w maju, wrześniu lub październiku — wówczas pogoda bardziej sprzyja spacerom i zachwytom nad okoliczną architekturą. Większość turystów obiera również kierunek swojej podróży na Macedonię Północną.

Co warto zobaczyć w Macedonii? 

Decydując się na taki cel podróży jak Macedonia, wczasy nie powinny omijać Jeziora Ochrydzkiego, które pięknie prezentuje się na tle macedońskiej architektury. Decydując się na rejs po Jeziorze Ochrydzkim, można z kolei dostać się do Zatoki Kości, która odwzorowuje znajdującą się w tym samym miejscu wioskę powstałą w około 1000 roku p.n.e.

Nieco mniej popularne, ale niemniej wyjątkowe jest jezioro Prepsa. W miejscowościach położonych nad wspomnianymi jeziorami można spotkać się z najbardziej popularnymi kurortami w Macedonii oraz z miejscami, które powstały przede wszystkim z myślą o turystach.

Osoby, które chciałyby poznać rzadziej uczęszczane zakątki Macedonii, ale wciąż podziwiać niezwykłe jeziora, docenią miejscowości znajdujące się w pobliżu takich jezior jak Mavrovo czy Debar. Ponadto na uwagę zasługuje także Kanion Matka, w którego pobliżu można również podziwiać dobrze zachowane średniowieczne klasztory. Tego typu miejsca okażą się idealnym wyborem dla osób, które lubią spacerować i zachwycać się pięknymi krajobrazami.

Oprócz tego trudno nie wspomnieć o niespotykanej architekturze, na którą można natrafić zarówno w większych, jak i mniejszych miasteczkach. Bardzo dobrze zachowane oraz odnowione budynki w połączeniu z wąskimi, krętymi drogami pozwalają na moment przenieść się do innego świata i poczuć go całym sobą. 

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na takie miasta jak Skopje, będące stolicą Macedonii Północnej, oraz Bitola - miasto w południowo-zachodniej części Macedonii, będące jednym z najstarszych miast w Macedonii, leżące u podnóża gór Baba.

Co warto kupić w Macedonii? 

Podróżując do Macedonii, warto zaopatrzyć się w lokalne sery i wino. Ze względu na panujący w Macedonii klimat zarówno owoce, jak i warzywa (takie jak papryki czy pomidory) wyróżniają się wyjątkowym smakiem bez konieczności używania środków wspomagających ich wzrost.To sprawia, że nie tylko wino w Macedonii okazuje się pyszne i przywodzące na myśl słoneczne dni — turyści bardzo często zakochują się również w macedońskiej kuchni, szczególnie wtedy, gdy w potrawach pierwsze skrzypce gra bałkański sos ajwar.

Gdzie jechać do Macedonii z dziećmi? 

W przypadku podróży z dziećmi godnym uwagi miejscem będą najbardziej popularne miejscowości, w których znajdziemy komfortowe i nowoczesne kurorty. Dzięki temu rodzice z mniejszymi dziećmi nie będą musieli martwić się o konieczność trudnego przemieszczania się z wózkiem, a także zyskają łatwy dostęp do pokoju w razie pojawienia się jakichkolwiek niespodziewanych sytuacji. Warto również wspomnieć, że hotele w Macedonii zapewniają wiele ciekawych atrakcji przewidzianych dla najmłodszych gości, co pozwala rodzicom się zrelaksować i cieszyć wakacjami.

Ceny w Macedonii 

Ceny w Macedonii w okresie wakacyjnym będą wyższe w najpopularniejszych miastach, czyli między innymi w Ochrydzie, Skopje czy Bitoli. Mimo to macedońskie ceny nie należą do wygórowanych, gdyby porównać je do innych turystycznych państw, takich jak Chorwacja czy Bułgaria. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach Macedonia cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, co z pewnością będzie miały wpływ na ceny hoteli czy żywności.

Loty do Macedonii 

Czas trwania oraz cena lotów do Macedonii to jedna z ważnych zalet tego kierunku podróży. Lot w sezonie wakacyjnym trwa zazwyczaj około 2 godzin i niekiedy nie wymaga dodatkowych przesiadek. Ponadto wygodne połączenia można znaleźć w różnych miastach Polski, co znacznie ułatwia i przyspiesza podróż. Warto jednak wcześniej sprawdzić najkorzystniejsze cenowo loty i upewnić się, czy opcja z przesiadkami nie będzie lepszą propozycją.

Co warto zjeść w Macedonii? 

Podczas pobytu w Macedonii warto przede wszystkim skosztować lokalne sery oraz dania powstałe na bazie słynnego sosu bałkańskiego ajwar. Ponadto zawsze dobrym wyborem będą dania z warzywami, które w Macedonii rosną szybko i pięknie. Warto przy tym wspomnieć, że na uwagę zasługuje macedońska sałatka powstała między innymi z lokalnego sera i świeżych warzyw. Oprócz tego niesłabnącą popularnością wśród turystów cieszą się dania z grilla, bezmięsne topeno sirenje powstałe przede wszystkim z serów oraz pyszne macedońskie desery połączone z lokalnym winem.

Macedonia – podstawowe informacje

Macedonia to państwo znajdujące się na Półwyspie Bałkańskim, które słynie z pięknych jezior oraz zabytkowej architektury. Walutą obowiązującą w Macedonii jest denar macedoński, ale niekiedy trudno wymienić go w Polsce w korzystnej walucie. Z tego też powodu warto zabrać ze sobą euro lub dolary w gotówce ze względu na fakt, że w niektórych miejscach mogą nie działać terminale.

Warto również wspomnieć, że w Macedonii można korzystać z polskiego prawa jazdy, jeśli pobyt nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Ponadto religią dominującą są tam prawosławie oraz islam, ale normy obyczajowe związane z religią są przestrzegane przede wszystkim w mniejszych miasteczkach. W codziennych kontaktach w większości przypadków Macedończycy wyróżniają się niezwykłą gościnnością oraz życzliwością.

Powody, dla których warto wybrać się do Macedonii Północnej

  • W Macedonii Północnej mieszają się ze sobą nowość ze starożytnością. Aby poczuć w stu procentach najprawdziwszy klimat Bałkanów powinno się spędzić chociaż jedne wakacje w tym kraju, do którego nie dotarły jeszcze tłumy turystów. Dzięki bogatej historii jest tam wiele miejsc i budynków do zobaczenia. Stolica – Skopje to idealny przykład połączenia starego i nowego, dzięki projektowi „Skopje 2014”, który został stworzony w celu odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi w 1963 roku.
  • Gościnność i serdeczność mieszkańców, która zaskakuje. Do tego bogata kultura, której można pozazdrościć. Macedonia bowiem to kraj, który najdłużej jest zamieszkiwany i najwięcej razy zmieniał swoich „właścicieli”. Na przestrzeni wieków kilka królestw przejęło i ukształtowało kraj, co doprowadziło do powstania niezwykle interesującej mieszanki kulturowej. Wyraźnie zauważalne są wpływy osmańskie, greckie oraz bałkańskie.
  • Widoki, krajobraz, który cały czas się zmienia. Góry, Jezioro, Parki Narodowe, piękne i zapierające dech w piersiach. Macedonia Północna to miejsce, gdzie zdecydowanie można nabrać dystansu i odetchnąć od codzienności podziwiając przy tym cuda natury wszechobecne w tym kraju.
  • Kuchnia macedońska, która jest niezwykle prosta, smaczna i opiera się na tym co daje człowiekowi natura. Najczęściej wykorzystywane przyprawy to słodka papryka, czosnek i oliwa. Do tego kraj ten znany jest jako kraina winem płynąca. Czy wiesz, że dwie trzecie winiarstwa byłej Jugosławii miało miejsce w Macedonii? Wino odegrało znaczącą rolę w historii tego kraju, a podczas pobytu można spróbować kilkunastu rodzajów wina. Najlepsze jest to, że ceny tutaj są niskie, bez straty na jakości! To niewątpliwie ekscytujące i interesujące miejsce dla wszystkich miłośników wina.
  • Festiwale! Karnawał w Strumicy cieszy się ponad stuletnią tradycją, odbywa się zawsze pod koniec marca. Kolejny – Letni Festiwal w Skopje odbywa się od 21 czerwca przez cztery do pięciu tygodni, prezentując tradycyjne imprezy, muzykę ludową i otwarcia muzealne. Godny uwagi jest także Skopje Jazz Festivaloraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W lipcu i sierpniu miasto Ochryda zaprasza do wzięcia udziału w Festiwalu Muzyki Klasycznej. Wyjątkowym wydarzeniem jest również Letni Festiwal Galičnik, w którym jedna szczęśliwa para zawiera związek małżeński podczas bardzo wyjątkowej i tradycyjnej ceremonii.

Wczasy Macedonia Zachodnia - Wakacje i wycieczki

Za sprawą naturalnego piękna jakim emanuje Macedonia Północna jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Kraj ten to z pewnością wspaniała reprezentacja Bałkanów z wieloma wpływami i grupami etnicznymi, nowoczesnymi miastami, pięknymi krajobrazami. Na uwagę również zasługują niezwykle gościnni mieszkańcy oraz wyśmienita lokalna kuchnia. Rzućmy okiem na najlepsze miejsca do odwiedzenia w Macedonii.

Macedonia Północna - Wakacje i wczasy

Tylko w Rego
Bestseller!
4.7/6 15 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Millenium Palace

17.06.2024 - 22.06.2024 (5 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 15 opinie
4.7
679 zł 669 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Przelot - OCHRYDA

26.08.2024 - 02.09.2024 (7 dni)

Bez wyżywienia, Katowice , samolot

zobacz na mapie

BEZ PASZPORTU TYLKO PRZELOT
1 569 zł 1 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.2/6 36 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Laki Hotel & Spa

17.06.2024 - 22.06.2024 (5 dni)

All inclusive, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
bardzo dobry 36 opinie
5.2
1 379 zł 1 349 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
5.1/6 10 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Inex Olgica

29.06.2024 - 04.07.2024 (5 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
bardzo dobry 10 opinie
5.1
1 679 zł 1 629 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Millenium Palace i Perła Bałkanów

23.09.2024 - 30.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA WYCIECZKI W CENIE
2 289 zł 1 699 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
All inclusive
Bestseller!
4.7/6 11 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Granit

17.06.2024 - 24.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 11 opinie
4.7
3 519 zł 1 799 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Animacje RegoMeli Club
Serwis plażowy gratis
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.4/6 27 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Sveti Stefan

Hotel Aqualina

17.06.2024 - 24.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
bardzo dobry 27 opinie
5.4
3 479 zł 2 199 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
4.9/6 19 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Unique Resort & Spa

23.09.2024 - 30.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA BLISKO CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 19 opinie
4.9
3 169 zł 2 199 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Macedonia - Serce Bałkanów

23.09.2024 - 30.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU OBJAZD WYCIECZKI W CENIE
2 799 zł 2 399 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Bellevue

02.09.2024 - 09.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 8 opinie
4.8
2 959 zł 2 679 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły