Dlaczego „Macedonia Północna” skoro jest na południu?

Filip, 11.03.2020

Macedonia Północna, do początku 2019 roku nazywana Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii (FYROM), to w pewnym sensie najnowszy kraj europejski. Osiągnął niepodległość w 1991 roku, jednak dopiero teraz, pod nową nazwą, odcinając się od wszelkich nieporozumień z krajami sąsiednimi, otwiera się jeszcze bardziej na ruch turystyczny.

Republika Macedonii Północnej to małe państwo, którego powierzchnia wynosi 25 713 km², co w przeliczeniu sprawia, że jest ponad 12 razy mniejsza od Polski. Stolicą kraju jest Skopje, jednak największym zainteresowaniem turystów cieszy się zachodnia część państwa, a dokładniej wybrzeże Jeziora Ochrydzkiego wraz z przepięknym miastem Ochryda.

Macedonia, Bałkany, Ochryda, Skopje, Wypoczynek, Urlop

Macedonia to nazwa regionu w Grecji, dlatego opisywane postjugosłowiańskie państwo dość długo toczyło polityczne (tylko słowne!) boje ze swoim sąsiadem, któremu nie podobała się nazwa używana oficjalnie przez państwo macedońskie. Dopiero wprowadzenie nazwy Macedonia Północna zakończyło wszelkie niepokojące dyskusje. Jeśli chodzi o inne konflikty – mimo że kraje bałkańskie właśnie z nieporozumieniami się kojarzą, kraj ze stolicą w Skopje jest w pełni bezpieczny, a nawet przyjazny turystom! Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze, że „po konflikcie etnicznym w 2001 r. sytuacja ustabilizowała się i ulega dalszej poprawie”. Państwo nie znajduje się na liście krajów niebezpiecznych dla turystów według polskiego MSZ. Biuro Rego Bis już od 2017 roku organizuje wakacyjny wypoczynek w tym pięknym bałkańskim kraju, z którego skorzystało tysiące osób i wszyscy wrócili bardzo pozytywnie zaskoczeni, zrelaksowani i uśmiechnięci. Zadowolenie naszych gości, to najlepsza gwarancja wypoczynku! Macedonia nie należy do Unii Europejskiej, jednak wybierając się tam na wakacje wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty, nie jest konieczny paszport. W przypadku wyjazdu autokarowego, trzeba być jednak przygotowanym na kontrolę na granicy, która może trwać nieco dłużej. Ze względu na fakt nieprzynależności Macedonii do UE, nie działa tu Europejska Karta Ubezpieczenia Medycznego (EKUZ).

Podczas wyjazdu do Macedonii nie trzeba przestawiać zegarków, ponieważ kraj znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska. Językiem używanym w Macedonii Północnej jest język macedoński, uznawany za mieszankę bułgarskiego i serbskiego. Język słowiański, więc przy dużych staraniach podstawowa komunikacja w języku polskim powinna ułatwić funkcjonowanie w kurortach nad Jeziorem Ochrydzkim. Alfabetem używanym do zapisywania macedońskiego jest cyrylica, to może stanowić małe utrudnienie gdy ktoś zechce wybrać się na samodzielne zwiedzanie. Problematyczne bywają także niektóre słowa, które brzmią identycznie jak w języku polskim, a znaczą coś zupełnie innego, np. prawo oznacza „prosto”, jagoda to nazwa dla naszej „truskawki”, a dynia określa „melona” (które na południu są przepyszne!). Za truskawki i melony zapłacimy w Macedonii denarami macedońskimi (symbol MKD). Z wymianą złotówek na denary może być w Polsce problem, dlatego lepiej zabrać ze sobą w podróż euro, które później na miejscu będzie można wymienić na walutę lokalną. Kurs walut w Macedonii ustalany jest przez Macedoński Bank Narodowy i w każdym kantorze jest on tam taki sam. Poza euro warto zabrać ze sobą na wyjazd obuwie ochronne przydatne podczas plażowania nad jeziorem oraz kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Ważne także, aby nie pić nieprzegotowanej wody z kranu. Zaleca się picie wody butelkowanej. 

Religią dominującą w Macedonii Północnej jest prawosławie (prawie 60%), mieszka tu także wielu wyznawców islamu – głównie mniejszość albańska. Ta różnorodność religijna, jakże powszechna na Bałkanach, ma odzwierciedlenie w macedońskiej architekturze. Można tu zobaczyć przepiękne meczety będące spuścizną po Imperium Osmańskim oraz niesamowite prawosławne monastyry, np. słynny monastyr Świętego Nauma, czy przepiękna cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo będącą jedną z wizytówek Ochrydy. 

Macedonia Północna i Czarnogóra według wielu to dwa małe bałkańskie państwa, będące kwintesencją Bałkanów. Woda i góry niemal w jednym miejscu, rwące rzeki, gościnni ludzie i przepyszna kuchnia. Taka właśnie jest Macedonia! Będąc tutaj trzeba zasmakować pieczonej papryki, narodowego dania z fasoli czyli  tavče gravče, orientalnej baklavy i popić to wszystko pysznym winem! I bez obaw – plaże nad Jeziorem Ochrydzkim nie odbiegają od nadmorskich, a dodatkowo tutejsze hotele wyróżniają się naprawdę wysokim standardem! 

Filip

Słońce, plaże, pyszne jedzenie, podróżnicze porady, pomysły, dobre rozwiązania. Takich treści na pewno wiele znajdziecie w moich artykułach.