Macedonia – poetyckie centrum Europy?

Rego-Bis, 27.12.2021

Macedońską Strugę leżącą nad przepięknym Jeziorem Ochrydzkim można bez przesady nazwać poetycką stolicą Europy. Od 1961 roku odbywają się tam słynne Strużańskie Wieczory Poezji. Od 1966 roku mają charakter międzynarodowy z główną nagrodą: Złotym Wieńcem. Jest ona przyznawana żyjącemu poecie o światowej sławie za osiągnięcia w dziedzinie poezji. Wśród laureatów byli zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Joseph Brodsky, Eugenio Montale, Pablo Neruda i Seamus Heaney. Ciekawą postacią, która otrzymała to wyróżnienie był Léopold Sédar Senghor. Pierwszy Afrykanin, który stał się członkiem prestiżowej Akademii Francuskiej (założonej w 1635 roku). Został on wybrany prezydentem Senegalu. W czasie sprawowania urzędu utrzymywał kontakt z swoim przyjacielem macedońskim poetą  Aco Šopov - ambasadorem Jugosławii w Senegalu (1971-1975). Sprzyjało to współpracy kulturalnej pomiędzy tymi krajami. Złoty Wieniec otrzymał także radziecki dysydent Bułat Okudżawa i amerykański beatnik Allen Ginsberg. Polacy, którzy zostali uhonorowani tym wyróżnieniem to Tadeusz Różewicz (1987) i Adam Zagajewski (2018). Trwający od ponad pół wieku festiwal gościł ponad 4000 poetów z około 95 państw. W roku 2021 60 edycja festiwalu odbywała się m.in. w Hotelu Drim. Hotel Drim jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym w Strudze i w roku 2022 będzie w nim można wypoczywać w opcji all-inclusive.

W Strudze w miejscu, gdzie rzeka Czarny Drin wypływa z Jeziora Ochrydzkiego znajduje się nabrzeże Sergieja Jesenina. Zostało ono nazwane na cześć wybitnego rosyjskiego poety,  przedstawiciela imażynizmu. Na nabrzeżu znajdują się popiersia wybitnych poetów. Oprócz Jesienina można zobaczyć m.in Adam Mickiewicza.

Sama Struga jest popularnym kurortem położonym nad jednym z najstarszych jezior w Europie, czyli Jeziorem Ochrydzkim. Niezwykle czysta woda, szerokie plaże z bardzo łagodnym zejściem do wody, z tego słynie wspomniany kurort. Leżąc na plaży można podziwiać zapierające dech widoki na pasma górskie Galiczica (najwyższy szczyt po stronie Macedońskiej to Magaro 2255 m.n.p.m) i Jabłanica (Crn Kamen - 2257 m.n.p.m). Struga ma bardzo urokliwy deptak po obu stronach rzeki Czarny Drin. Można tam zjeść pyszną rybkę czy regionalne dania takie jak tawcze grawcze (zbliżone do fasolki po bretońsku) czy doskonałą pastrmaliję (macedońskie ciasto chlebowe z mięsem). Miłośnicy słodkości nie będą zawiedzeni. Warto spróbować tradycją bakławę, trilece (deser zrobiony z 3 rodzaju mleka) albo lodów w jednej z licznych cukierni. Najpopularniejsza wśród miejscowych to Dredhëza.

Czy na kąpiel w rzece można się wybrać do kawiarni?

 W Strudze jak najbardziej! Jest to jedna z ulubionych rozrywek miejscowych Macedończyków i Albańczyków (w mieście jest mniejszość albańska, dlatego napisy są zarówno w języku macedońskim jak i albańskim). Pijąc swój ulubiony napój można się schłodzić w rzece i wrócić bezpośrednio do stolika. Odważni mogą wzorem miejscowej młodzieży wskoczyć do wody z jednego z kilku mostów łączących oba brzegi rzeki.