FAQ

Przed wejściem na lotnisko / do terminala Klient może zostać poproszony o okazanie dokumentów potwierdzających rezerwację (np. umowa z Touroperatorem).


Od kiedy Polska przystąpiła do strefy Schengen (tzw. strefy otwartych granic) podróżowanie stało się znacznie łatwiejsze. Kontrole na granicy nie są już tak uciążliwe i nie trzeba czekać w długich kolejkach. Dowód osobisty uznawany jest na równi z paszportem - co również jest dużym ułatwieniem. Przy wjeździe do większości krajów nasz dokument powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Podróżowanie z dziećmi jest nieco bardziej skomplikowane. Dziecko powinno posiadać swój własny dowód osobisty lub paszport. Kiedy wysyłamy naszą pociechę na przykład z dziadkami, pamiętajmy, by dziecko zabrało ze sobą pisemną zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Co ważne, pismo to powinno być potwierdzone notarialnie. Taka zgoda potrzebna jest dodatkowo, oczywiście oprócz dowodu osobistego lub paszportu naszej pociechy. Kiedy więc wysyłamy dziecko na wakacje z dziadkami, wręczmy mu oraz opiekunom taki dokument. Jest to niezbędne do przekroczenia granicy i może być przydatne w nieprzewidzianej sytuacji.

Podczas podróżowania ważne też jest sprawdzenie przez jakie kraje zamierzamy przejeżdżać, by dotrzeć na miejsce wakacji. Może okazać się, że nie wszędzie respektowane są dowody osobiste, a paszport to konieczność. Na dzień dzisiejszy w Europie dowód osobisty jest traktowany na równi z paszportem w przypadku krótkich wczasów.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące zakresu ubezpieczenia kosztów leczenia oraz rezygnacji z podróży w kontekście pandemii COVID-19

W zakresie ubezpieczeń podroży UNIQA TU SA (UNIQA) traktuje nagłe zachorowanie na COVID – 19, jak każde inne nagłe zachorowanie.

1. Czy jeśli w dniu wyjazdu będę objęty(a) kwarantanną z powodu zdiagnozowanego u mnie COVID-19 mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji z podróży?
TAK – jeżeli powodem rezygnacji jest nagłe zachorowanie na COVID-19. Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

2. Czy jeśli w dniu wyjazdu członek mojej najbliższej rodziny (domownik) będzie objęty(a) kwarantanną z powodu zdiagnozowanego u niego/niej COVID-19 czy mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji przeze mnie z podróży?
TAK – Jeżeli powodem rezygnacji osoby bliskiej jest nagłe zachorowanie na COVID-19.
Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

3. Czy jeśli w dniu wyjazdu członek mojej najbliższej rodziny (domownik) będzie objęty(a) kwarantanną ale bez zdiagnozowanego u niego/niej COVID-19 czy mogę liczyć na zwrot kosztów z powodu rezygnacji przeze mnie z podróży?
NIE – kwarantanna nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

4. Czy jeśli przed wejściem na pokład samolotu okaże się, że mam wysoką temperaturę i tym samym nie zostaję wpuszczony(a) do samolotu to czy mogę ubiegać się o zwrot dotychczas poniesionych kosztów?
NIE - powodem rezygnacji może być nagłe zachorowanie potwierdzone dokumentacją medyczną – sama podwyższona temperatura nie jest powodem do uzyskania odszkodowania (zwrotu poniesionych kosztów). Jeżeli Ubezpieczony zachoruje przed wylotem na COVID-19 i zostanie to potwierdzone diagnozą medyczną - to takie zdarzenie jest nagłym zachorowaniem i jest objęte ubezpieczeniem.

5. Czy jeśli przed opuszczeniem lotniska w miejscu docelowym okaże się, że mam wysoką temperaturę i tym samym nie zostaję wpuszczony(a) do kraju docelowego to czy mogę ubiegać się o zwrot dotychczas poniesionych kosztów w ramach ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji?
NIE – tutaj nie mamy do czynienia z rezygnacją z podróży tylko z przerwaniem podróży. Ubezpieczenie musi przewidywać wariant nie tylko rezygnacji ale i przerwania podróży. Jeżeli powodem przerwania podróży jest nagłe zachorowanie to Ubezpieczyciel zwraca koszty wcześniejszego powrotu do Polski i koszty niewykorzystanych świadczeń.

6. Czy jeśli mam wykupione ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i przed opuszczeniem Polski zdiagnozowano u mnie COVID-19 i zostałem(łam) objęty(a) kwarantanną decyzją Państwowego Inspektoratu Sanitarnego i posiadam stosowny dokument zawierający datę objęcia kwarantanną podczas której przypada wyjazd - czy w takiej sytuacji otrzymam zwrot kosztów za niewykorzystany wyjazd?
TAK – jeżeli wystąpiło nagłe zachorowanie na COVID-19. Jeżeli jest tylko sam test przesiewowy i izolacja – takie ryzyko nie jest objęte ochrona ubezpieczeniową, gdyż nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

7. Czy jeśli mam wykupione ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i przed opuszczeniem Polski zostałem(łam) objęty(a) kwarantanną decyzją Państwowego Inspektoratu Sanitarnego i posiadam stosowny dokument zawierający datę objęcia kwarantanną podczas której przypada wyjazd ale nie zdiagnozowano u mnie COVID-19 - czy w takiej sytuacji otrzymam zwrot kosztów za niewykorzystany wyjazd?
NIE – brak tutaj stwierdzonego nagłego zachorowania, potwierdzonego badaniami. Kwarantanna nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

8. Jeśli podczas pobytu za granicą zostanie u mnie zdiagnozowany COVID-19 i będzie konieczność pobytu na kwarantannie i późniejszy niż przewidywany powrót do kraju to jakich świadczeń mogę się spodziewać?
Jeżeli wystąpiło nagłe zachorowanie za granicą, UNIQA pokrywa koszty leczenia jaki i inne świadczenia wynikające z sytuacji Ubezpieczonego np. koszty powrotu do Polski w przypadku gdy pierwotny środek transportu nie może być wykorzystany. Sam wynik testu przesiewowego nie spełnia definicji nagłego zachorowania.

9. Jeśli podczas pobytu za granicą zostanę poddany(a) kwarantannie choć nie zdiagnozowano u mnie COVID-19 co spowoduje późniejszy niż przewidywany powrót do kraju, to jakich świadczeń mogę się spodziewać?
Jeśli jest konieczność odbycia kwarantanny poza granicami RP bez nagłego zachorowania na COVID-19, UNIQA nie pokrywa kosztów późniejszego powrotu i pobytu na kwarantannie.

Często zastanawiamy się, gdzie i kiedy wymienić walutę. Najlepiej jest wymienić walutę na miejscu w Polsce. Można to zrobić w kantorze, ewentualnie w banku. Na popularności coraz bardziej zyskują kantory internetowe. Kurs w kantorze czy banku przeważnie jest bardziej korzystny niż w miejscowościach turystycznych, do których zmierzamy. Jednak niektóre waluty może być ciężko wymienić w Polsce jak np. albańskie leki. W takiej sytuacji najlepiej wymienić najpierw złotówki na euro, a dopiero w Albanii euro na leki. Wtedy, gdy nie wydamy całej gotówki na miejscu zostanie nam euro, które zawsze będzie można wykorzystać. 

Płatność kartą czy wypłata gotówki w zagranicznym bankomacie może okazać się wyjątkowo niekorzystna. Po pierwsze bank może mieć zupełnie inny przelicznik walutowy. A po drugie podczas takich operacji może być narzucana dodatkowa prowizja, nie tylko przez nasz bank, ale również ten zagraniczny, który pośredniczy w transakcji. Oczywiście płatność kartą jest bardzo wygodna, często też banki mają przygotowane specjalne oferty kont walutowych. Mimo tego warto pamiętać, że w bałkańskich krajach nadal najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. 

Zdarza się też, że o wymianie pieniędzy przypomina nam się w ostatniej chwili. Co wtedy? Nie musimy się martwić, na miejscu naszej destynacji zawsze znajdziemy niejeden kantor. Ale może się okazać, że kantor nie przyjmuje złotówek. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą popularniejszą walutę - euro lub dolary - gdyż łatwiej będzie ją wymienić. 

Jeżeli więc w najbliższym czasie wybieramy się na wypoczynek, nie zapominajmy o wymianie pieniędzy w kraju. Przygotujmy odpowiednią kwotę, przewidując nasze wydatki. Przypominamy – bałkańskie ceny są przybliżone do polskich, nie musimy się więc zbytnio martwić, że nasze wakacje będą bardzo drogie. 

Zdrowie za granicą - ubezpieczenie

Zdrowie za granicą jest szczególnie ważne, kiedy nie mamy kontaktu z naszym lekarzem rodzinnym. Ale nie można się zbytnio martwić - dostęp do środków medycznych jest standardem we wszystkich krajach. Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w kartę EKUZ z Narodowego Funduszu Zdrowia, obejmuje to jednak tylko podstawową, publiczną opiekę medyczną. W większości krajów, by skorzystać z usług medycyny publicznej, konieczne jest posiadanie paszportu - dowód osobisty może nie wystarczyć.

Jeżeli martwimy się o ewentualne wypadki, wybierzmy się na wakacje ze sprawdzonym biurem podróży. Touroperatorzy są zobowiązani do zadbania o bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego więc ubezpieczenie jest w cenie wycieczki. Od lat współpracujemy z ubezpieczycielem AXA.

Dzięki temu nasi klienci objęci są opieką medyczną w razie nieszczęśliwych wypadków. Wycieczka z renomowanym touroperatorem jest bardzo dobrą opcją. Ubezpieczenie w biurze podróży zdecydowanie wykracza poza standardowe usługi medycyny publicznej. To nie tylko ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ale też od chorób przewlekłych. Wyjeżdżając więc na zorganizowaną wycieczkę można relaksować się spokojnie.

BB, HB, FB, AI... Można się pogubić w tych skrótach.

Objaśnijmy więc te najważniejsze:

  • BB - to "bed and breakfast", czyli opcja tylko ze śniadaniami
  • HB - czyli "half board" - śniadania i obiadokolacje
  • FB - "full board" - pełne wyżywienie, na które składają się śniadania, obiady i kolacje
  • AI / ALL - uwielbiane przez wszystkich "All inclusive", czyli śniadania, obiady, kolacje oraz dodatkowo przekąski pomiędzy posiłkami, zazwyczaj też w pakiecie są napoje
  • OV – to nocleg bez wyżywienia, po angielsku “overnight”

Mamy więc dużo opcji do wyboru – na którą się zdecydować? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób spędzamy wakacje, czy wolimy wygodny, leniwy wypoczynek czy aktywne zwiedzanie. Jeżeli chcemy po prostu odpocząć najlepszą opcją będzie program All Inclusive. Taki program też może się różnić w zależności od tego, co proponuje hotel i w jakim kraju jesteśmy – od wyżywienia a la carte o dowolnej porze, przez jedzenie podawane w formie bufetu, do wersji „light”, czyli np. posiłków z napojami serwowanych 3 razy dziennie.

Często też trafnym wyborem podczas spokojnego wypoczynku jest program HB. Śniadania zazwyczaj są w formie bufetu, podobnie obiadokolacja, choć ta akurat może być serwowana. To dobra opcja, jeżeli chcemy spędzić czas głównie na plaży czy zwiedzając okolicę. Rano pyszne śniadanie, w ciągu dnia można wybrać się na wycieczkę lub kupić przekąski „na mieście”, a wieczorem zjeść sycący posiłek w hotelowej restauracji.

Wycieczka z samymi śniadaniami lub bez wyżywienia jest idealna dla osób, które lubią samodzielną organizację wakacji. Takie opcje są też często tańsze, a jedzenie można zorganizować we własnym zakresie – albo gotować samemu (w programie BB lub OV często oferowane są pokoje z aneksami kuchennymi) albo stołować się w lokalnych restauracjach, których w miejscowościach turystycznych jest bardzo dużo, a ceny w nich zazwyczaj nie są wygórowane.

Zależnie od tego, jak lubimy spędzać czas, można wybrać odpowiednią ofertę wakacyjną. Osobom lubiącym zorganizowane wakacje od początku do końca polecamy opcje z programem All Inclusive lub Full Board. Z kolei dla tych, którzy lubią mieć wybór ciekawszą opcją może okazać się wyjazd z programem HB, pobyt tylko ze śniadaniami lub bez wyżywienia. 

  • Katowice - Pyrzowice

Z przystanku Katowice Dworzec PKP odjeżdża specjalny autobus w kierunku lotniska Katowice-Pyrzowice – linia „Lotnisko”. Rozkład jazdy na bieżąco śledzić można na stronie internetowej KZK GOP.  

Również dotarcie własnym samochodem powinno być bezproblemowe, szczególnie jeśli nie mieszkasz w Katowicach. Należy pamiętać o opłatach parkingowych – aktualnie jest to 6 zł za pierwszą godzinę parkowania i 72 zł za 8 dni. Aktualny cennik można sprawdzić na stronie katowickiego lotniska.

  • Warszawa - lotnisko Chopina

Z Warszawy na lotnisko Chopina dojazd jest bardzo prosty. Kursują tam pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) – linie S2 i S3 dojeżdżają bezpośrednio na lotnisko. Bilety zakupić można w biletomatach, które znajdują się w pociągach – należy mieć ze sobą kartę płatniczą, gdyż w większości biletomatów nie można płacić gotówką.

W Warszawie na lotniskowym parkingu obowiązuje zasada „Kiss&Fly”, czyli darmowe parkowanie do 7 minut – dokładnie tyle wystarczy, by wypakować bagaż i pożegnać się z ukochaną osobą. Gdy planujesz zostawić swój samochód na dłużej jest to koszt 220 zł za okres od 6 do 10 dni. 

Pierwsze wakacyjne podróże przed nami! Podpowiemy, jak sprawnie przejść kontrolę na lotnisku. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od odpowiedniego spakowania bagażu rejestrowanego i bagażu podręcznego. Do rejestrowanego nie pakujemy kruchych rzeczy (np. szkła) - to zawsze jest ryzyko.

Nie powinniśmy też pakować wartościowych rzeczy - aparat fotograficzny, telefon, biżuterię, ładowarkę, a przede wszystkim cenne dokumenty. Do bagażu podręcznego pakujemy tylko te leki i w takiej ilości, jaka będzie nam potrzebna podczas całej podróży.

Pamiętajmy też, że niektóre leki muszą być zgłoszone obsłudze, a ich posiadanie pisemnie potwierdzone przez lekarza. Na lotnisku obowiązują surowe zasady dotyczące bezpieczeństwa, w związku z czym w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się ostre narzędzia (takie jak noże, a nawet większe śrubokręty). I najważniejsze - bagaż musi być szczelnie zapakowany i mieścić się w wadze do 20 kg.

Każdy wie, że lotniskowa odprawa może być naprawdę stresująca. Dlatego też zawsze staramy się uprzedzić naszych Klientów, którzy podróżują samolotem, jak to wygląda. Ważne też jest, by wiedzieć, jak powinien być zapakowany bagaż i co może, a czego nie może zawierać. Nie można także zwlekać z dotarciem na lotnisko - najlepiej być przynajmniej 2 godziny przed planowanym odlotem.
 
W trakcie kontroli należy zachować powagę i poszanować obsługę lotniska. Kiedy już przejdziemy kontrolę osobistą, a nasz bagaż przesunie się przez taśmy i rentgen, możemy spokojnie czekać na samolot w wybranym wakacyjnym kierunku.

Powszechnie wiadomo, że długie siedzenie bez większych przerw bywa strasznie uciążliwe. Podróż z Polski do Albanii może trwać nawet 30 godzin. Zaczynają boleć plecy, nogi, czasem nawet dopada nas choroba lokomocyjna. Dlatego do długiej podróży warto się odpowiednio przygotować.

Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak aktualne dokumenty czy telefon z ładowarką lub powerbankiem, warto wziąć kilka dodatkowych przedmiotów. Przede wszystkim ubranie, które musi być wygodne - nawet latem warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i skarpetki. Nie można też zapomnieć o jedzeniu na drogę - chociaż na trasie są przystanki, nic nie zastąpi ulubionej przekąski czy własnej kanapki.

Zawsze na dłuższą podróż zabieram ze sobą małą poduszkę i koc, by w nocy móc się komfortowo zdrzemnąć. Moją sprawdzoną metodą na odświeżenie w podróży są tzw. chusteczki nawilżające - mówi Maciej Sokalski, doświadczony pilot wycieczek i rezydent biura podróży Rego-Bis, które od lat ma w swojej ofercie podróże autokarem - Odpowiednie zaopatrzenie "na trasę" i przejazd komfortowym autokarem to bardzo dobry sposób na dotarcie do wymarzonego miejsca. Pamiętajmy, że ogromną zaletą takiej podróży jest niska cena, która rekompensuje czas spędzony w autokarze.

Wybierając się w krótką wakacyjną podróż samochodem należy pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego prawa jazdy, które jest respektowane we wszystkich europejskich krajach. Na dłuższy okres wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Dodatkowo prawie we wszystkich krajach wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC (tzw. zielona karta).

Ważne jest też, by pamiętać nie tylko o dowodzie rejestracyjnym, ale także o dokumencie potwierdzającym aktualny przegląd techniczny samochodu. Jeżeli jedziemy w podróż pożyczonym samochodem, musimy zabrać ze sobą upoważnienie w języku angielskim, oraz kraju, do którego się wybieramy. Takie pismo musi być potwierdzone notarialnie.

Pamiętajmy także, iż większości granic nie można przekroczyć samochodem wynajętym z wypożyczalni. Oczywiście wszędzie wymagane jest standardowe przestrzeganie przepisów jazdy, takie jak ograniczenie prędkości (do wymaganej na trasie), jazda w pasach bezpieczeństwa (zarówno na siedzeniach przednich, jak i tylnych), a samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.

Podróż samochodem po Bałkanach może być równie przyjemna co zaskakująca - i to często pozytywnie. Jeżeli chodzi o stan dróg - przez większość bałkańskich krajów przebiegają dobre autostrady (często płatne). Szukając niesamowitych pejzaży warto skusić się na jakąś mniejszą drogę, choć na tych całkiem małych należy bardzo uważać - górzyste tereny są nieprzewidywalne.

W wielu krajach panuje lekkie podejście do ruchu drogowego, należy więc być wyjątkowo ostrożnym i uważać m.in. na rowerzystów czy pieszych, szczególnie w większych miastach. Na Bałkanach należy uważać na małe stacje benzynowe - te często mają paliwo kiepskiej jakości. Równie ciężkie może okazać się znalezienie autoryzowanego serwisu samochodowego.

Bałkany to region obfitujący w słynne trasy motocyklowe. Poruszają się nimi również cykliści, ale także dla kierujących samochodami osobowymi jest to wyśmienita propozycja. Górskie ukształtowanie terenu zapewnia piękne widoki, a obcowanie z naturą sprawia, że podróż staje się wyjątkowo przyjemna.

Dodatkowo warto sprawdzić, co znajduje się po drodze do naszej destynacji. Może okazać się, że mamy na trasie kilka miast wartych zobaczenia. - mówi Maciej Sokalski ze śląskiego biura podróży Rego-Bis, wieloletni rezydent na kierunku Albania i doświadczony kierowca.

Bałkany to nie tylko wspaniały wypoczynek i kierunek na wymarzony urlop. To także genialna bałkańska kuchnia, pełna przypraw, zaskakujących smaków, świeżych warzyw i owoców oraz pysznych słodkości. Chociaż mogłoby się wydawać, że bałkańskie potrawy wszędzie są takie same, każdy kraj ma swoje charakterystyczne dania. I tak w Albanii skosztować można gjyveç i fërgesë, w Bułgarii - czorbę, w Chorwacji będzie to pašticada, Czarnogóra słynna jest z pljeskavicy, Grecja to przede wszystkim souvlaki i tzatziki, a Macedonia - tavče gravče. 
 
Wszędzie znajdziemy wariacje na temat mięsnej przekąski – kryje się pod nazwą qoftë, ćevapi, ćevapčići lub kebapcze. Kotleciki w zależności od kraju robione są z mięsa wołowego, wołowo-wieprzowego lub baraniego. Mięso podawane jest w bułce zazwyczaj z różnego rodzaju smarowidłami, najczęściej z ajwarem. Tradycyjny ajwar to pasta ze słodkiej papryki, bakłażana, pomidorów oraz czosnku.

Daniem spotykanym prawie na całych Bałkanach, chociaż najbardziej kojarzonym z Grecją, jest musaka – zapiekanka z ziemniakami, mięsem mielonym, bakłażanem i dwoma sosami: pomidorowym oraz beszamelowym. Wszędzie też spotkać można mięsne lub warzywne gulasze, ale w zależności od regionu będą one inaczej smakowały.
 
W kuchni albańskiej wyróżnić można spec i mbushur, czyli faszerowaną paprykę oraz koran – danie z albańskiej odmiany pstrąga. Jedząc tak zwane uliczne przekąski, warto popijać je solonym jogurtem pitnym – dhalle – który dopełnia smaku albańskich potraw typu “street food”. 
 
Bułgarska kuchnia charakteryzuje się wspomnianą wcześniej czorbą, czyli gęstą, pikantną zupą na wywarze mięsnym lub warzywnym. Drugą popularna zupą jest tarator - chłodnik ze świeżych ogórków, jogurtu oraz czosnku. Warto także spróbować kozunak, drożdżowego ciasta z rodzynkami i migdałami. 
 
W Chorwacji daniem wartym spróbowania jest crni rižot - czarne risotto z mątwy. Także pršut - suszona i wędzona szynka - jest smakołykiem, którego warto skosztować. 
 
Czarnogórska pljeskavica to mielone mięso, uformowane w kształcie płaskiego, okrągłego kotleta. Przygotowywane jest na grillu, doprawione na ostro, podawane z dodatkami takimi jak frytki lub posypane serkiem owczym w chlebku pita. Warto również spróbować słynnego dodatku do dań, zwanego kačamak. Jest to potrawa z mąki lub kaszki kukrydzianej, podawana z gęstym jogurtem, czasem także ze skwarkami lub jajkiem czy serem feta. 
 
Grecka kuchnia obfituje w różnego rodzaju pasty, sosy, dipy, z których najbardziej znane są tzatziki. Równie dobrze znany wszystkim jest gyros, którego nie trzeba przedstawiać. W Grecji popularne są także dolmades czy spanakopita – pierwsze danie przypominać może nasze polskie gołąbki: przyprawiony ryż w liściach winogron, natomiast drugie danie to ciasto filo ze szpinakiem i fetą.
 
Kuchnia macedońska to przede wszystkim mięso oraz różne wyroby mączne podawane czesto jako dodatki. Burek, czyli pita z mięsnym lub serowym nadzieniem jest jedną z bardziej popularnych przekąsek obok pastrmajlija czyli placka z nadzieniem, podobny do pizzy.
 
W bałkańskich potrawach zauważyć można wiele wpływów kuchni śródziemnomorskiej – oregano, bazylia, oliwki i oliwa z oliwek, ryby i owoce morza pojawiają się dosyć często jako elementy bałkańskich dań. Oczywiście nie da się nie zauważyć wpływów kuchni otomańskiej, które pozostały głównie wśród słodyczy. Wszędzie dostaniemy pyszną chałwę, baklawę, tulumby i wariacje na jej temat, również popularne jest lokum – słodka galaretka w pudrowej posypce. 
 
Warto też przywieźć kilka regionalnych smakołyków jako pamiątkę z podróży. Oprócz wymienionych potraw, których koniecznie trzeba spróbować na Bałkanach, warto poszukać też lokalnych trunków – win czy mocniejszego alkoholu w niektórych regionach nazywanego raki, w innych rakija. 
 
Ciekawostka – w Polsce funkcjonują takie potrawy jak sałatka po grecku, czy ryba po grecku, ale będąc w Grecji nie skosztujemy takich potraw. W sałatce wiejskiej, popularnej w Grecji nie ma w ogóle sałaty, za to jest świeża papryka krojona w plastry i porządny plaster sera feta. 

Voucher to bon wystawiany w okolicznościach związanych z COVID- 19 przez Touroperatora Rego-Bis, uprawniający do nabycia usług turystycznych w określonej Voucherem kwocie (110% wartości wpłaconej kwoty), objęty ubezpieczeniem turystycznym oraz podlegający świadczeniom Funduszu Gwarancyjnego, wypłacającemu Klientom zwrot należności w przypadku upadku firmy turystycznej.

Ważność Vouchera

Voucher posiada datę ważności rok od dnia rozpoczęcia pierwotnej imprezy. Nowa impreza musi zostać zarezerwowana w tym okresie.

Jak informować Rego-Bis o decyzjach:

Decyzja pisemna w biurze Agenta lub listowna w biurze Organizatora. W sytuacji wyjątkowej-     stan epidemii- dopuszczamy przesłanie skanu mailowo.

Czy Voucher musi być zrealizowany przez Osobę Zgłaszającą?

Voucher musi zostać zrealizowany przez osobę, która wykupiła pierwotną rezerwację- była Osobą Zgłaszającą- uczestnikami mogą być inne osoby.

Na co Klient może zamienić Voucher?

Voucher będzie mógł być zrealizowany na każdą imprezę z oferty Rego-Bis opartą o czarterowany środek transportu, która odbędzie się w sezonie lato 2021, po zatwierdzeniu przez Biuro Obsługi Rego-Bis. Wykluczenia dostępne są u konsultantów. Voucher może być zrealizowany wyłącznie w pierwotnym biurze zakupu lub jeśli jest to niemożliwe- tylko u Organizatora lub wskazanego Multiagenta. Nie może zostać wykorzystany na inne produkty np. parking, ubezpieczenie, dodatkowe usługi.

Jak zostanie przekazany Voucher

Elektroniczny przekazywany drogą mailową unikalny kod, który będzie przesłany w formie Voucheru ze wszystkimi danymi w formacie PDF

Czy nowa wycieczka może być tańsza?

Nie, voucher może zostać wykorzystany na imprezę, która ma cenę równą kwocie z Voucheru lub wyższą- za odpowiednią dopłatą

       Czy Voucher jest ubezpieczony?

Tak, Voucher jest zabezpieczony przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz podlega Gwarancji Ubezpieczeniowej Touroperatora w AXA. W przypadku ogłoszenia niewypłacalności Klient otrzyma zwrot środków.

Albania niestety ciągle postrzegana jest stereotypowo – jako dziki, słabo rozwinięty kraj, pełen komunistycznych reliktów i bunkrów. Nic bardziej mylnego! Albania to przede wszystkim kraj pełen historii i co zachwyci niejednego turystę  – pełen pięknych plaż. No i albańska kuchnia – wyjątkowo pyszna mieszanka kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Ale najważniejsze – absolutnie Albania jest bezpiecznym krajem!

Oczywiście trzeba uważać na swoje rzeczy osobiste, ale ostrożnym należy być zawsze i wszędzie... Co ważne – Albania nie znajduje się na liście krajów niebezpiecznych dla turystów według Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Albania przyciąga swoimi pięknymi krajobrazami i naturą, wśród której na prawdę można wypocząć, a albańskie plaże to pejzaże wprost z pocztówek. Od kiedy dostrzeżono w Albanii potencjał w turystyce, zaczęto dbać o czystość plaż, miast i o porządek w ogóle.

Albania to spokojny kraj, ludzie oprócz swojej niezwykłej serdeczności są pracowici i porządni. Na coraz lepszy wizerunek Albanii pracują gospodarni Albańczycy, którzy są dumni ze swojego kraju i chcą reprezentować go jak najlepiej. Duże miasta i turystyczne kurorty są wyjątkowo bezpieczne, nawet po zmroku. Albania to kraj, który zostaje dopiero odkrywany przez turystów – z roku na rok jest ich co raz więcej. Pojawiają się więc nowe atrakcje, kurorty nadmorskie stają się większe, a co za tym idzie – dobrze strzeżone. W Albanii ulice są czyste, ludzie elegancko ubrani, a restauracje serwują wyśmienite dania.

W Albanii zachwyci nie tylko wspaniała kultura czy malownicze plaże, ale także cały krajobraz – to mnóstwo klifów, górzyste tereny i doliny. To też wspaniała kuchnia, która jest połączeniem smaków bałkańskich i śródziemnomorskich. Jedyne na co można uważać w Albanii to... język. Może wydawać się, że będzie łatwo się porozumieć - w końcu słowiańskie języki wydają się być podobne do bałkańskich, ale nic bardziej mylnego. Chociaż faktycznie mamy podobnie brzmiące słowa, mogą one mieć zupełnie inne znaczenie. Z angielskim u Albańczyków nie jest najlepiej, planując wypady na miasto warto zaopatrzyć się w mini-rozmówki polsko-albańskie lub słownik z prostymi zwrotami - zdecydowanie ułatwi to komunikację i unikniemy nieporozumień.

Albania to kraj, który ciągle się rozwija. Warto tu przyjechać ze względu na fantastyczne widoki, pełne historii krajobrazy czy wspaniałą bałkańską kulturę. Albania to cudowne plaże, na których można wypocząć, nadmorskie kurorty pełne atrakcji i miasta, w których można poczuć ducha starożytnych czasów. Jest bardzo przyjemnie, a albańska atmosfera pozwoli poczuć się tutaj jak we własnym domu.