Wczasy Kvarner - Wakacje i wycieczki

Crikvenica

Crikvenica to chorwackie miasto słynące ze swoich pięknych plaż oraz wyjątkowego klimatu, powszechnie znane także jako uzdrowisko. Obok plaż żwirkowych, można odkryć także te piaszczyste. Miasto tętni życiem, pełne jest restauracji, barów oraz dyskotek. Uwielbiane jest  dzięki malowniczym widokom oraz nietypowemu wybrzeżu, stworzonemu dzięki lokalizacji naprzeciwko wyspy Krk.

Ze względu na to, że morze nie jest tu w pełni otwarte, fale są bardzo niskie, a woda morska wydaje się być cieplejsza niż w pozostałych regionach wybrzeża. Miejsce nie jest bogate w zabytki, najstarsze budynki mają około 100 lat. Tutejsza zabudowa jest elegancka i spójna. Krajobraz uzupełniają od wschodu piękne góry porośnięte zielonymi lasami. Wzdłuż malowniczego wybrzeża rozciąga się miejski bulwar otoczony przez palmy i drzewa sosnowe.

Trasa idealna na przyjemny wieczorny spacer. Tutejsze plaże piaszczysto-żwirowe mają zazwyczaj kształt niewielkich zatoczek, na większości z nich obecni są ratownicy. Przez miasto przepływa rzeka Dubračina, dzieląca Crikvenicę na dwie części. Na południowym brzegu rzeki, nad Adriatykiem znajduje się duży port jachtowy.

Karlobag (Riwiera Paklenicka)

Karlobag to mała miejscowość wypoczynkowa, położona nad brzegiem Kanału Velebickiego, stworzonego pomiędzy Chorwacją lądową a wyspą Pag. Nad miastem górują góry Velebit, na terenie których utworzono park narodowy. Karlobag szczyci się długą historią, a obecny kształt uzyskał w XVI wieku po odbudowie miasteczka przez Habsburgów po czasie najazdów tureckich.

https://www.rego-bis.pl/blog/wino-i-kuchnia-polwyspu-peljesac-najlepsze-smaki-chorwacjiDzięki położonej naprzeciw wyspie Pag, fale morskie są tu niskie a woda czysta i ciepła. Plaże w większości są żwirowe z betonowymi pomostami i zejściami do wody. Miasteczko jest wprost idealne dla osób kochających sporty wodne oraz przyrodę.

Wypoczywając w Karlobagu można wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Paklenica lub Parku Przyrody Vransko jezero. Na rzece Zrmanja popularne są różne spływy oraz rafting. Karlobag to idealny wybór dla osób, które nie przepadają za gwarem, chciałyby zrelaksować się, cieszyć smakami chorwackiej kuchni, spacerować po sosnowych  laskach oraz cieszyć tutejszym wybrzeżem.

Kraljevica

Kraljevica to miasto posiadające jeden z największych portów w całej Chorwacji, otoczone terenami zielonymi i wzgórzami wpadającymi niejako bezpośrednio do Adriatyku. Zlokalizowane w małej zatoce, pomiędzy przylądkami Fortica i Oštro u wejścia do Zatoki Bakarskiej, około 25 km od miasta Rijeka. Wybrzeże usiane jest plażami żwirkowymi i kamienistymi, wzdłuż których ciągnie się promenada spacerowa. Na wspomnianym przylądku Oštro znajduje się  jedna z tutejszych najpopularniejszych plaż.

Okolica umożliwia beztroski wypoczynek, plażowanie, korzystanie z kulturowych uroków Chorwacji, uprawianie sportów wodnych oraz lądowych. Miasto znane jest ze świetnych warunków do nurkowania, funkcjonują tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, tereny do minigolfa, boiska sportowe. Nieopodal znajduje się Park Przyrody Risnjak pełen szlaków górskich oraz jaskiń. Historia miasteczka sięga XVI wieku. Znajdują się tu pozostałości po dwóch zamkach wybudowanych w XVII wieku, należących niegdyś do przedstawicieli najbardziej znanych chorwackich arystokratycznych rodów Zrinskich i Frankopanów.

Dawniej znajdowała się tu także potężna stocznia, działająca przez 283 lata, w czasie Jugosławii nosząca imię marszałka Tito. Niedaleko Kraljevicy znajduje się most łączący z lądem wyspę Krk, dzięki czemu można wybrać się tam na wycieczkę. Okolica oferuje wiele atrakcji historycznych i przyrodniczych, a sama Kraljevica cechuje się łagodnym klimatem, licznymi plażami o łagodnym zejściu otoczonymi lasami iglastymi, zabytkowymi posiadłościami dawnych arystokratów oraz malowniczymi widokami wybrzeża obejmującymi okoliczne wyspy.

Krk

Miasto Krk znajduje się na wyspie noszącej tę samą nazwę, która połączona jest ze stałym lądem Mostem Krckim, posiadającym 1430 m długości. Dojazd do miejscowości nie stanowi więc żadnego problemu.

Wyspa Krk jest największą spośród chorwackich wysp, jej oferta jest bogata, obfituje w miejsca ciekawe przyrodniczo i historycznie. Miasto zlokalizowane jest na jej południu i stanowi popularny ośrodek turystyczny, znany nie tylko z malowniczych widoków i pięknych plaż, ale także ze względu na pozostałości budowli z czasów rzymskich, stare miasto, mury obronne, baszty i piękne stare kościoły.

Będąc tu można chłonąć klimat dawnego miasta, przespacerować się Placem Kamplin i podziwiać Kasztel Frankopański. W tym miejscu w sezonie letnim organizowane są liczne imprezy kulturalne. Nie jest to jednak główny plac miejski. Najważniejszym miejscem jest Vela Placa, pełna kawiarni serwujących pyszną kawę i restauracji z kuchnią lokalną. Większość plaż miejskich Krku posiada błękitną flagę, m.in. Porporela, Koralj, Portapisana, znajduje się tu także nietypowa plaża dla psów Redagara.

Spacerując wzdłuż brzegu, odnaleźć można niemal puste zatoczki z krystalicznie czystą wodą. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada łącząca część wypoczynkową ze starówką. Brzeg wyspy Krk jest niezwykle zróżnicowany, pełen wzniesień i małych zatok. Gęsta zabudowa starego miasta idealnie komponuje się z widokiem morskiej toni.

Novi Vindoloski

Novi Vindoloski to miasto wypoczynkowe położone malowniczo nad Adriatykiem. Znane ze swoich pięknych plaż oraz własnej winnicy i tradycji wytwarzania pysznego wina. Wybrzeże miasta usiane jest plażami kamienisto-żwirkowymi, podczas spaceru brzegiem morza można odnaleźć także kilka nieobleganych urokliwych zatoczek.

Miasto zlokalizowane jest u podnóża wzgórza Kapela, w pobliżu żyznej doliny Vinodol, gdzie uprawiana jest winorośl. Znajduje się tu mnóstwo zabytków dowodzących ciekawej historii miasta, np. 36-metrowa wieża kościoła św. Filipa i św. Jakuba, biblioteka z 1845 roku, zamek Frankopanów z czworokątną wieżą wybudowany w XIII wieku, kościół Najświętszej Marii Panny z ruinami klasztoru Paulinów.

Będąc tu warto odwiedzić malowniczą wysepkę zwaną San Marino, na której zlokalizowany jest  gotycki kościół pod wezwaniem św. Marina, z elementami z III i IV wieku. Morski krajobraz uzupełniony jest malowniczymi wzgórzami, na których znajduje się 6 punktów widokowych.

Okolica sprzyja pieszym wędrówkom, a nadmorska infrastruktura umożliwia żeglarstwo oraz uprawianie różnych sportów wodnych. Bogata jest także oferta rozrywki, podczas sezonu wakacyjnego funkcjonuje tu wiele dyskotek. Miejsce stanowi połączenie historii z nowoczesnością. Dawniej mieścił się tu polityczny i kulturalny ośrodek Księstwa Vinodol, dziś jest to miejsce, gdzie można beztrosko plażować, rozkoszując się specjałami kuchni śródziemnomorskiej oraz lokalnym winem.

Punat

Miasteczko Punat zlokalizowane jest na największej chorwackiej wyspie Krk, połączonej ze stałym lądem Mostem Krckim o długości 1430 m. Dojazd do Punatu nie stanowi więc żadnego problemu. Miejscowość znajduje się w południowej części, około 7 km od największego miasta wyspy noszącego także nazwę Krk.

Miasteczko słynie z wyśmienitej kuchni, ze względu na rozwinięte w tym regionie rolnictwo oraz długą tradycję uprawy winorośli, oliwek oraz rybołówstwa. Tutejsze plaże są niezwykle malownicze, nadmorskie skały wpadające do morza porośnięte są przez śródziemnomorską roślinność. Chorwacką atmosferę pysznej kuchni i długich urokliwych plaż, dopełnia widok okolicznych zabytków, przede wszystkim średniowieczne kościółki i kaplice.

Można tu odwiedzić Kościół św. Trójcy z 1773 roku, mały kościółek św. Donata z IX wieku oraz tradycyjną tłoczarnię oliwek. Okolica sprzyja żeglarstwu, przy wybrzeżu funkcjonują taksówki wodne. Większość z nich oferuje wycieczkę na małą wysepkę Košljun, która jest największą atrakcją okolicy. Na wyspie zlokalizowany jest klasztor franciszkański udostępniony do zwiedzania.

W klasztorze znajduje się biblioteka ze starymi zbiorami – około 3000 ksiąg, muzeum etnograficzne z wystawą dotyczącą rzadkich gatunków zwierząt i galeria sztuki sakralnej. Urokliwa wyspa stanowi także scenę dla wydarzeń kulturalnych oraz koncertów, które podczas lata rozbrzmiewają w całej zatoce.

Selce

Selce to mała miejscowość wypoczynkowa, położona 3 km od Crikvenicy, administracyjnie należąca do miasta. Popularność miasteczka spowodowana jest dogodną lokalizacją, wyjątkowym klimatem, ciepłym morzem bez wysokich fal, dzięki położonej naprzeciwko wyspie Krk. Zlokalizowane są tu liczne sanatoria i uzdrowiska.

Selce połączona jest z Crikvenicą promenadą Lungomare. Miasteczko jest bardzo urokliwe, pełne starych domostw i kolorowych nadbrzeżnych willi. Plaże w dużej mierze żwirowe, lecz można odnaleźć także piaszczyste zakątki. Miasteczko znajduje się na dawnym szlaku rzymskiej drogi, dzięki czemu można tu podziwiać akwedukty pochodzące z II wieku.

Z interesujących zabytków warto także zobaczyć kościoły św. Katarzyny, św. Fabiana i św. Jerzego. Długą historię ma tutaj rybołówstwo, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla smakoszy kuchni śródziemnomorskiej. Spacerem można dotrzeć do Crikvenicy, miasta bogatego w dyskoteki, bary, pełnego różnorodnych atrakcji.

Chorwacja / Kvarner / Kraljevica

Uvala Scott

14.09.2024 - 19.09.2024 (5 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
1 039 zł 999 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Kvarner / Riwiera Paklenicka, Karlobag

Hotel Zagreb

20.09.2024 - 25.09.2024 (5 dni)

Light All Inclusive, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA
1 199 zł 1 179 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Kvarner / Selce

Hotel Slaven

27.09.2024 - 02.10.2024 (5 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 549 zł 1 469 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Kvarner / Crikvenica

Hotel Omorika

12.10.2024 - 17.10.2024 (5 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

1 639 zł 1 559 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Chorwacja / Kvarner / Selce

Hotel Katarina

12.10.2024 - 17.10.2024 (5 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY
1 759 zł 1 669 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły