Bośnia i Hercegowina - Wakacje i wczasy

Wczasy w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina to kraj zdobywający coraz większą popularność wśród turystów. Malownicza, dzika przyroda, liczne zabytki i burzliwa, ale przy tym fascynująca historia sprawiają, że w kraju tym nie będziesz się nudzić. W ofercie Rego-Bis znajdziesz atrakcyjne oferty wczasów w Bośni i Hercegowinie. Proponujemy wyjazdy dla rodzin z dziećmi, par i singli.

W Bośni i Hercegowinie czekają na Ciebie komfortowo wyposażone pensjonaty i hotele o zróżnicowanym standardzie. Możesz zdecydować się na wyżywienie pełne, opcję all inclusive, BB, HB oraz innego rodzaju, w zależności od potrzeb. Na miejsce dotrzesz własnym samochodem lub przylecisz samolotem. Oferujemy wczasy w Bośni i Hercegowinie o różnej długości pobytu, co pozwoli Ci idealnie dopasować czas trwania wakacji do posiadanego urlopu i indywidualnych wymagań.

Gdzie jechać do Bośni i Hercegowiny – który region wybrać?

Dla miłośników plażowania i relaksu na złocistym piasku najlepszym wyborem jest Neum. To jedyny nadmorski kurort w Bośni i Hercegowinie. Miejscowość oddziela północną i południową część kontynentalnej Chorwacji. Stanowi świetną bazę wypadową do wycieczek w głąb kraju.

Jednym z najciekawszych miejsc w Bośni i Hercegowinie jest również Mostar. Miasteczko słynie z XVI-wiecznego kamiennego Starego Mostu, który to zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczysz w nim również Meczet Koski Mehmed Pasha oraz Wieżę Pokoju, z której szczytu rozpościera się malowniczy widok na miasto i jego okolice.

Warte odwiedzenia jest też Medziugorje – niewielkie miasteczko, które zdobyło sławę za sprawą objawień maryjnych. Do tego miejsca każdego roku przybywają tłumnie wierni z całego świata. Oprócz Góry Objawienia i kościoła św. Jakuba koniecznie zobacz w nim bajkowe Wodospady Kravica.

Co warto zobaczyć w Bośni i Hercegowinie?

Jeśli chcesz zwiedzić kraj Bośnia i Hercegowina, wakacje rozpocznij od wizyty w Mostarze. Malownicze domki, płynąca głębokim kanionem rzeka, rozpięty nad wodą kamienny łuk i kopuły meczetów zachwycają malowniczymi widokami. Niedaleko Mostaru znajduje się

Blagaj – urocze miasteczko z wodospadem i domem derwiszów z XVI wieku. Warte odwiedzenia jest też ufortyfikowane miasto Pocitelj, położone na wzgórzach na brzegu Neretwy, którego początki sięgają XIV wieku. W miejscowości obejrzysz kamienne meczety, domostwa i ruiny zamku. Zawitaj również do miasta Jajce, które słynie z ważnych zabytków i pięknej przyrody.

Obejrzysz w nim pozostałości systemu obronnego, stare cerkwie, twierdzę, katakumby i świątynię Boga Słońca Mitry z IV wieku. Najwspanialszym widokiem jest jednak fenomenalny, 20-metrowy wodospad w centrum miasta. Koniecznie odwiedź też Sarajewo. Stolica Bośni i Hercegowiny to swoisty tygiel kulturowy i religijny, w którym nikt nie poczuje się obco.

Co warto kupić w Bośni i Hercegowinie?

Jakie pamiątki warto przywieźć, odwiedzając kraj Bośnia i Hercegowina? Wycieczka w ten niezwykły region pozwoli Ci przywieźć z podróży mnóstwo ciekawych przedmiotów. Polecanym wyborem są dekoracje i akcesoria do domu: pieprzniczki, tace, tygielki do parzenia kawy, dywany, bieżniki na stół, a nawet obrazy.

Wyjątkową pamiątką może stać się witrażowa lampa. Wisząca lub stojąca lampa wykonana z wycinanych i specjalnie łączonych kawałków kolorowego szkła stworzy wyjątkowy klimat w Twoim domu. Warto też zaopatrzyć się w produkty spożywcze: lokumy (rodzaj galaretki) w różnych smakach, ajwar (rodzaj pasty paprykowej), lutenicę (pasta warzywna) czy świeżą kawę mieloną. Dobrze przywieźć też lokalne alkohole: piwo Sarajevsko, czerwone wino Blatina oraz białe wino Zilavka.

Ceny w Bośni i Hercegowinie

A jak przedstawiają się ceny? Bośnia i Hercegowina jest raczej niedrogim kierunkiem dla polskich turystów. Obowiązującą walutą jest marka zamienna (BAM). Za podróż taksówką zapłacisz ok. 1 BAM (za 1 km podróży + ok. 2 BAM opłaty początkowej). Wynajem auta to wydatek rzędu 34-40 BAM. Koszt obiadu w niedrogiej restauracji wynosi 8-10 BAM, a w lokalu średniej klasy ok. 50 BAM za posiłek dla 2 osób. Fast food to wydatek rzędu 7-8 BAM, cappuccino – 2,5 BAM, piwo – 3 BAM, a butelka wody mineralnej – 2 BAM. Na ogół ciekawe atrakcji kraju, takie jak centra miast, dzieła architektoniczne czy Parki Narodowe, są darmowe.

Loty do Bośni i Hercegowiny

Rego Bis jako jedyny touroperator oferuje loty z Katowic do Mostaru. Żaden inny touroperator nie ma w swej ofercie podróży do Bośni i Hercegowiny samolotem. Wyprawa lotnicza pozwoli Ci szybko i wygodnie dotrzeć na miejsce wypoczynku.

Co warto zjeść w Bośni i Hercegowinie?

Kuchnia bośniacka obfituje w pożywne, proste dania bazujące na miejscowych płodach rolnych i chudym mięsie. Cevapy to krótkie, grube kotleciki przypominające kiełbaski, podawane z chlebem somun, surową cebulą i surową białą kapustą. Koniecznie spróbuj dania o nazwie burek, czyli specjalnego ciasta nadziewanego mielonym mięsem, ewentualnie ziemniakami. Wypróbuj pljeskavicę – pieczony na ruszcie kotlet z cielęciny lub baraniny. Wegetarianom szczególnie zasmakuje szopska sałatka z serem owczym. Po posiłku wypij kawę bośniacką. To napój przygotowywany w specjalnym tyglu na sposób turecki, o charakterystycznym aromacie i smaku.

Bośnia i Hercegowina – podstawowe informacje

Jaki dokument jest potrzebny, aby przekroczyć granicę państwa Bośnia i Hercegowina? Paszport nie jest obowiązkowy, bowiem do kraju możesz dotrzeć na podstawie dowodu osobistego. Na terenie tego państwa nie obowiązuje kata EKUZ. Przed wyjazdem należy zatem wykupić ubezpieczenie podróżne. Mieszkańcy mówią w języku bośniackim, serbskim i chorwackim, ale można się także porozumieć po angielsku.

Medziugorje

Medziugorje to niewielkie miasto w Bośni i Hercegowinie znane przede wszystkim dzięki mającym tam miejsce objawieniom. Według szóstki tzw. „widzących”, Matka Boża zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981 roku, w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica i, objawia się do dnia dzisiejszego. Przez większość roku jest mocno oblegane przez wiernych przybywających z różnych stron świata.

Neum

Neum to urokliwe miasto leżące w Bośni i Hercegowinie. Jest to jedyna miejscowość z dostępem do Morza Adriatyckiego. Miasto to oddziela północną część kontynentalnej Chorwacji od południowej. Położone jest na kilkunastokilometrowym odcinku wybrzeża dalmatyńskiego pomiędzy chorwackimi miejscowościami.

Bośnia i Hercegowina - Wakacje i wczasy

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.