Struga w Macedonii. Co warto zobaczyć?

Rego-Bis, 28.01.2022

Licząca ponad 16 000 mieszkańców Struga cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Nie ma się czemu dziwić. Pięknie położony nad jeziorem Ochrydzkim kurort oferuje niesamowite, górskie widoki, krystalicznie czystą wodę o przyjemnej temperaturze i piękne plaże z łagodnym zejściem do wody. Nie ruszając się z plażowego leżaka można podziwiać majestatyczne góry Galiczica. Najwyższy szczyt po stronie macedońskiej to Magaro (2255 m.n.p.m.). Ze względu na łagodne zejście do wody i duży obszar płycizny miejscowe plaże doskonale nadają się do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Najmłodszym spodoba się się fakt, że w kilku miejscach można dostać pyszne lody. Najbardziej popularne wśród miejscowych lodziarnie nazywają się Dredheza. W Strudze nocleg można znaleźć zarówno w wysokiej klasy hotelach, pensjonatach jak i kwaterach prywatnych. Najbardziej znanym i dogodnie położonym jest Hotel Drim, działający również w formule all-inclusive. Niewątpliwą zaletą Strugi jest jej umiejscowienie. Do międzynarodowego portu lotniczego imienia Pawła Apostoła w Ochrydzie jest zaledwie 10 kilometrów. Co warto zobaczyć w Strudze i jej okolicy?

Nabrzeże Czarnego Drinu

Idealne miejsce na spacery zarówno w środku dnia jak i wieczorem. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się deptak z ławkami a nad samą wodą znajdują się restauracje i kawiarnie. Nabrzeże po wschodniej stronie wypływu rzeki z jeziora Ochrydzkiego nosi nazwę „Siergiej Jesienin” i znajduje się przy wejściu na plażę miejską. Na tym nabrzeżu oprócz popiersia rosyjskiego poety znajduje się pomnik Adama Mickiewicza i macedońskiego poety Aco Shopova. Wypływ wody w pobliżu Hotelu Drim to szczególna atrakcja dla każdego odwiedzającego Strugę. Miejsce jest niezwykle malownicze.

Sky Drini

Kto nie miałby ochoty podziwiać pięknej panoramy miasta, majestatycznych gór i niezwykłego jeziora z kawą w ręku? Doskonale do tego się nadaje kawiarnia i bar Sky Drini w Strudze. Znajduje się na szczycie jednego z najwyższych budynków w mieście.  Jest on zlokalizowany w samym centrum miasta nad sklepem Waikiki, blisko mostu łączącego obie strony nabrzeża rzeki Czarny Drin. Wejście do windy z poziomu ulicy jest dobrze oznaczone. Z kawiarni można podziwiać zarówno malownicze pasmo górskie Galiczica jak i znajdujące się pod drugiej stronie góry Jablanica.

 

Kaliszta

W położonej około 6 kilometrów od Strugi niewielkiej wiosce Kaliszte znajduje się interesujący kompleks cerkwi i monastyrów (prawosławnych klasztorów). W jego skład wchodzą 4 świątynie. Najciekawsza jest cerkiew z XIV wieku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Została ona wykuta w skale i służyła jako miejsce ascezy mnichów.

Vevčani

Położona około 15 kilometrów od Strugi malownicza, górska wioska jest niezwykle interesująca. Znajduje się u podnóża pasma górskiego Jablanica się na wysokości 800 – 950 m n.p.m. Zlokalizowane są tutaj słynne źródła, które można zwiedzić wchodząc do niewielkiego, przyjemnego parku przyrodniczego. O Vevčani stało się głośno w 1991 roku, kiedy to mieszkańcy ogłosili powstanie niepodległej republiki w celu ochrony źródeł wody i przyciągnięcia turystów. Republika miała własną flagę i herb, jednak szybko została włączona w skład Republiki Macedonii. Niezwykłym wydarzeniem jest karnawał. Coroczne wydarzenie, o którym mówi się, że istnieje już od ponad 1400 lat. Odbywa się z okazji Nowego Roku według kalendarza juliańskiego (13 stycznia – kalendarza gregoriańskiego). Podczas karnawału uczestnicy noszą maski, które są następnie palone w centrum wioski aby zniszczyć złe duchy.