Ochryda – co zwiedzić w okolicy?

Rego-Bis, 20.04.2022

Ochryda i niewielkie kurorty takie jak Sveti Stefan, Dolno Konjsko i Pesztani położone nad jeziorem Ochrydzkim są idealnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi albo romantyczną podróż tylko we dwoje. Dzięki bliskości międzynarodowego lotniska imienia Pawła Apostoła w Ochrydzie transfer do hoteli jest niezwykle sprawny i szybki. Ochryda kusi podróżników swoją niezwykłą atmosferą, starymi zabytkami i malowniczą scenerią. Nie bez powodu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sveti Stefan, Dolno Konjsko oraz Pesztani to doskonałe miejsca na spokojny relaks na plaży przy krystalicznie czystej wodzie jeziora Ochrydzkiego. Można tutaj bez problemu znaleźć wysokiej klasy hotele działające w opcji all-inclusive. Gdy zwiedzimy już przepiękną Ochrydę i znudzi się nam się leniuchowanie na hotelowej plaży to co jeszcze można zobaczyć w okolicy? Jakie ciekawe miejsca skrywają się nad Jeziorem Ochrydzkim?

Zatoka kości – muzeum na wodzie

Niezwykle intrygujące miejsce położone około 15 kilometrów na południe od Ochrydy i zaledwie 2,5 kilometra od Pesztani. Zatoka kości – muzeum na wodzie jest rekonstrukcją wioski z czasów prehistorycznych. W czasie podwodnych badań archeologicznych prowadzonych w latach 1997-2005 odkryto zabytkową osadę na palach, należącą do późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Podczas badań na dnie jeziora na głębokości od 3 do 5 metrów znaleziono około 6000 szczątków drewnianych pali, które prawdopodobnie podtrzymywały wspólną drewnianą platformę, na której znajdowały się prehistoryczne chaty mieszkalne zbudowane również z drewna. Znaleziono liczne artefakty z epoki brązu i żelaza, głównie rozbite i kompletne naczynia ceramiczne, przedmioty z kamienia i krzemienia, mniej z brązu. Natknięto się również na dużą ilość kości zwierzęcych, w tym takich, które były używane jako narzędzia. Z tego powodu zatoka, gdzie znaleziono artefakty została dość poetycko nazwana Zatoką Kości. Oficjalna nazwa stanowiska to Plocha Michov Grad. W latach 2007-2008 została stworzona rekonstrukcja wioski na palach bezpośrednio na Jeziorze Ochrydzkim. Archeolodzy, uważają, że tak mogła wyglądać osada między 1200 a 600 rokiem p.n.e. Sama rekonstrukcja wioski jest bardzo malownicza, z drewnianym chatami nasuwa skojarzenia z Karaibami. Na stałym lądzie można zobaczyć niewielką, ciekawą wystawę artefaktów oraz zwiedzić położoną na wzgórzu rekonstrukcję fortu z czasów rzymskich.

Sveti Naum

Położony około 30 kilometrów na południe od Ochrydy, tuż przed granicą z Albanią, Sveti Naum (Święty Naum) to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Macedonii. Dzięki wspaniałej okolicy Klasztor Św. Nauma jest popularnym celem jednodniowej wycieczki, podczas której można podziwiać zarówno piękną przyrodę, jak i dziedzictwo religijne. W Sveti Naum znajduje się monastyr, czyli prawosławny klasztor założony w X wieku. W środku są relikwie Świętego Nauma zwanego cudotwórcą, który był uczniem świętych Cyryla i Metodego nazywanych apostołami Słowian. Oprócz interesującej cerkwi w stylu bizantyjskim Sveti Naum przyciąga turystów naturalnym pięknem źródeł rzeki Czarny Drin. Woda w niej jest krystalicznie czysta i w zależności od okresu może przybierać intensywnie niebieską lub zieloną barwę. Za niewielką opłatą można się wybrać na krótki rejs łódką wiosłową po tym niezwykłym akwenie wodnym. W okolicy znajdują się bardzo ciekawe i relaksujące ścieżki spacerowe. Sveti Naum dysponuje infrastrukturą turystyczną, można zjeść smaczny posiłek w restauracji położnej przy źródłach Czarnego Drinu czy zaopatrzyć się w pamiątki.

Trpejca

Trpejca to malownicza, spokojna wioska rybacka położona pomiędzy Zatoką Kości a Sveti Naum. Ze względu na piękne plaże, jedne z najlepszych nad Jeziorem Ochrydzkim jest nazywana „Saint Tropez” Macedonii. Miejscowe restauracji położone bezpośrednio nad brzegiem jeziora serwują najsmaczniejsze ryby w regionie.