Bułgaria i jej największe atrakcje

Rego-Bis, 01.02.2024

Bułgaria kusi dodatkowo niskimi cenami oraz nowoczesną infrastrukturą turystyczną, oferując przy tym spędzanie wolnego czasu na wiele różnych sposobów. Zachęcamy do lektury niniejszego artykuły, dzięki któremu poznasz największe atrakcje Bułgarii oraz dowiesz się za co dokładnie turyści kochają ten wyjątkowy kraj Półwyspu Bałkańskiego.

Sofia – stolica Bułgarii i jej atrakcje

Stolica Bułgarii to prawdziwa skarbnica historii, bowiem dzieje tego jednego z najciekawszych miast w kraju sięgają VI wieku p.n.e. W Sofii dominuje styl eklektyczny, w którym zabytkowa architektura łączy się z postkomunistycznymi betonowymi molochami.

Wśród cennych zabytków na uwagę na pewno zasługuje cerkiew św. Aleksandra Newskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz cerkiew św. Jerzego, będący jednocześnie najstarszym budynkiem w całej Bułgarii. Z pozostałych obiektów sakralnych warto zobaczyć cerkiew Bojańską z XIII-wiecznymi freskami, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niedaleko znajdują się ruiny antycznego miasta Serdica.

Turyści odwiedzający Sofię chętnie odwiedzają również Narodowy Pałac Kultury, Galerię Sztuki Narodowej, a także Muzeum Historyczne mieszczące się w dawnym meczecie Bujuk Dżamija. Polecamy spacer reprezentacyjnym bulwarem Witosza oraz w okolicach jeziora Ariana. W stolicy znajduje się ponadto najstarszy w Bułgarii uniwersytet  (Uniwersytet Sofijski), Centralna Łaźnia Mineralna z początku XX wieku, pałac Vrana oraz Park Fontann.

Słoneczny Brzeg – idealne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi

Słoneczny Brzeg to najbardziej znany i zarazem jeden z najpopularniejszych kurortów na całym bułgarskim wybrzeżu. W miejscowości funkcjonuje kilkaset hoteli o zróżnicowanym standardzie i mnóstwo restauracji, co w połączeniu z 10-kilometrową piaszczystą plażą oraz licznymi atrakcjami sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. 

Jeśli chodzi o plaże, to w Słonecznym Brzegu panują tu fantastyczne warunki dla najmłodszych i nie umiejących dobrze pływać, ponieważ dno opada tutaj dosyć łagodnie i miejscami jest płytko.

Wzdłuż plaży rozciąga się promenada, w sąsiedztwie której jest mnóstwo barów, restauracji i sklepików z pamiątkami. Świetną atrakcją, w szczególności dla rodzin z dziećmi jest ponadto rozległy Aquapark Action, wesołe miasteczko Luna Park czy Park Wielbłądów.

Spędzając wakacje w Słonecznym Brzegu warto też poszukać atrakcji w najbliższej okolicy kurortu. Wiele z nich skrywa nieodległy Nesebyr, Sozopol, Park Narodowy Ropotamo czy kameralne nadmorskie miasteczko Święty Włas.

Monastyr Rilski i Monastyr Aładża - klasztory, które warto zobaczyć w Bułgarii

Słynny klasztor Monastyr Rylski znajduje się ok. 120 km na południe od stolicy Bułgarii. Kompleks położony jest w przepięknej dolinie rzeki Manastirska, którą otaczają malownicze góry Riła, na wysokości 1147 m n.p.m. Klasztor założony dokładnie tam, gdzie na przełomie IX i X wielu znajdowało się miejsce odosobnienia słynnego bułgarskiego pustelnika Jana Rilskiego (znanego także jako Iwan z Riły).

Monastyr Rilski zachwyca wielkością i architekturą, a wysokie na 24 metry mury okalające kompleks – przywołują skojarzenia warownej twierdzy. Turyści mogą tu zobaczyć m.in. ikony, freski czy Krzyż Rafaela wyrzeźbiony w drewnie. Od 1983 roku Monastry Rilski znajduje się na liście UNESCO.

Kolejny tego obiekt znajduje się niedaleko Warny i Złotych Piasków. Monastyr Aładża to wykuty w wapiennej skale średniowieczny klasztor. Na dwupoziomowy, który położony jest na wysokości 40 m, składają się m.in. dwie cerkiewki, kaplica oraz pomieszczenie kuchenne i jadalnia.

Monastyr Aładża znajduje się aktualnie na terenie Parku Krajobrazowego Złote Piaski. Turyści mogą podziwiać barwne freski, od których prawdopodobnie wywodzi się nazwa klasztoru. W odległości ok. 800 metrów od klasztoru znajdują się pochodzące z I i II wieku katakumby.

Warna – wakacje w Bułgarii w czarnomorskim kurorcie

Historia Warny, jednego z najciekawszych miast wybrzeża, sięga 580 roku p.n.e., kiedy Grecy założyli w tym miejscu kolonię o nazwie Odessos. W kolejnych wiekach Warna przechodziła z rąk Rzymian i Bizantyjczyków.

Wszystko to sprawia, że Warna to prawdziwa kopalnia wiedzy historycznej oraz pozostałości w postaci interesujących zabytków. Turyści mogą obejrzeć m.in. fundamenty bazylik z V i VII wielu, ruiny bizantyjskich fortyfikacji, a także termy rzymskie.

W Warnie nie brakuje też zabytków sakralnych, jak np. sobór Zaśnięcia Bogurodzicy z katedrą metropolii warneńskiej ze złotymi kopułami. Warto odwiedzić również pałac Ewksinograd, który dawnej pełnił funkcję letniej siedziby królewskiej.

Amatorzy spokojnego wypoczynku na łonie natury mogą odwiedzić Park Nadmorski w Warnie, jeden z największych parków krajobrazowych na całych Bałkanach. Na terenie parku znajduje się m.in. Muzeum Przyrodnicze, Obserwatorium i Planetarium im. Mikołaja Kopernika. Warto zobaczyć kryptę Władysława III Warneńczyka, wzniesioną dla upamiętnienia słynnej bitwy z 1444 roku. Kolejna atrakcja – Kamienny Las – znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Warny.

Sozopol – urocze miasteczko na wybrzeżu Morza Czarnego

Sozopol to niezwykle malownicze portowe miasteczko, które jest jednym z najstarszych w tej części Europy, bowiem niektóre wzmianki o tym wyjątkowym miejscu pochodzą sprzed III tysiąclecia p.n.e.

Stare Miasto, które kończy się na przylądku Skamni, przykuwa uwagę ciekawą architekturą, w której widać też wpływy greckie i tureckie.

Na turystycznej mapie Sozopolu warto umieścić Muzeum Etnograficzne, fundamenty średniowiecznego kościoła, amfiteatr oraz cerkiew św. Cyryla i Metodego. Wielu niezapomnianych widoków dostarczy spacer promenadą. Nie zawiodą się też amatorzy plażowania, ponieważ Sozopol może pochwalić się pięknymi plażami i turkusowym morzem.

Wielkie Tyrnowo - najpiękniejsze miasto w Bułgarii?

Na naszej liście nie mogło nie znaleźć się Wielkie Tyrnowo, położone na północy kraju u podnóży pasma Starej Płaniny – przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto w Bułgarii. Uroku miastu dodaje pobliski wąwóz oraz kręta i meandrująca w tym miejscu rzeka Jantra. Na pobliskim wzniesieniu znajduje się dawna twierdza Carewiec oraz ruiny zamku królewskiego, co związane jest z faktem, iż Wielkie Tymowo było niegdyś stolicą kraju.

Bałczik – malownicze miasto, które musisz zobaczyć!

Bałczik umiejscowiony jest na północnym fragmencie wybrzeża Bułgarii. Miejscowość, którą założyli Grecy, położona jest na zboczu wapiennego wzniesienia, dzięki czemu Bałczik znane jest także jako Białe Miasto. Można tutaj podziwiać pozostałości świątyni Kybele i cerkwie, jednak turystów najbardziej przyciąga pałac rumuńskiej królowej Marii Koburg oraz urzekający ogród botaniczny z kilkoma tysiącami gatunków roślin.

Złote Piaski – błogi relaks albo aktywny wypoczynek. Wybór należy do Ciebie!

Złote Piaski to, zaraz po Słonecznym Brzegu, najczęściej wybierany przez turystów cel wypoczynku w Bułgarii. Kurort leży w dużej zatoce Morza Czarnego, a od strony lądu otoczony jest wzgórzami porośniętymi zielonym lasem. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania pieszej turystyki, jednak największą atrakcją Złotych Piasków jest 3,5-kilometrowa, szeroka plaża, pokryta złocistym piaskiem.

Płowdiw – jakie zabytki warto zobaczyć?

Płowdiw do drugie, co do wielkości, miasto, położone w środkowej części Bułgarii. Na pobliskim wzgórzu Nebet Tepe odkryto ślady osady, która bytowała na tym terenie ok. 3,5 tysiąca lat p.n.e.

Na sąsiednim wzniesieniu można natomiast podziwiać pozostałości miasta z okresu panowania Turków Osmańskich. Znajduje się tam również dobrze zachowany rzymski teatr, wybudowany za czasów cesarza Trajana.

Na starówce turyści mogą zobaczyć Meczet Piątkowy z minaretem z przełomu XV i XVI wieku, sąsiadujący z mieszczańskimi kamienicami . Płowdiw to miasto godne polecenia wszystkim pasjonatom zabytków i amatorom aktywnego zwiedzania.

Nesebyr – bułgarska Perła Morza Czarnego

Przepiękny Nesebyr, który znajduje się na półwyspie zespolonym z resztą lądu wąską groblą, nie bez powodu znany jest też jako Perła Morza Czarnego i został wpisany na listę UNESCO. Miasto podzielone jest na część współczesną i starożytną.

Można tu znaleźć pozostałości ery antycznej (m.in. teatr), ale najchętniej zwiedzanymi zabytkami są w Nesebyrze obiekty sakralne, w tym przede wszystkim cerkwie Chrystusa Pantokratora, Jana Chrzciciela oraz Archaniołów Michała i Gabriela. Wyjątkowy klimat w Nesebyrze tworzą stare domy zwieńczone czerwonymi dachami, które usytuowane są wzdłuż krętych uliczek miasta.

Piaszczyste plaże - największa atrakcja Bułgarii

Niezaprzeczalną atrakcją w Bułgarii są wspaniałe piaszczyste plaże, a wiele spośród nich jest wyróżnionych błękitną flagą za czystość wody i jej walory ekologiczne.

Doskonała pogoda, ciepłe morze, brak wysokich fal – sprawia, że Bułgaria jest wymarzonym miejscem na wakacje dla wszystkich, którzy uwielbiają wodne i słoneczne kąpiele oraz błogi wypoczynek. Najlepsze plaże znajdują się w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach, ale świetnymi warunkami do plażowania i uprawiania sportów wodnych mogą pochwalić się też takie miejscowości, jak Obzor (Irakli) czy Sinemorec (Butamiata).

Oprócz nich, na uwagę zasługuje Burgas, gdzie na plaży Pomorie można znaleźć piasek słynący z właściwości prozdrowotnych, bowiem zawiera on duże stężenia żelaza i manganu. Dodatkowo, jest to miejsce, w którym można skorzystać z dobrodziejstwa leczniczych błotnych kąpieli. Poza tym, polecamy plażę Bolata (Kawarna, północny fragment Bułgarskiej Riwiery), gdzie przyroda sprawia, że można poczuć się niczym w raju oraz dostrzec czasami w zatoce delfiny.

Dlaczego warto jechać na wakacje do Bułgarii?

Bułgarskie plaże oraz zabytki to nie jedyne atrakcje turystyczne, które przyciągają w ten region Europy rzesze wczasowiczów. Za co jeszcze turyści kochają Bułgarię?

Po pierwsze wciąż można tutaj liczyć na relaks bez tłumów, nawet z sezonie. Oprócz morza, Bułgaria ma również przepiękne góry Rodopy z fantastycznymi formacjami skalnymi znanymi jako Cudowne Mosty.

Bułgaria to także dzika, nieokiełznana przyroda, charakteryzująca się olbrzymią różnorodnością krajobrazów. Nie brakuje tu jezior, stepów, nizin, lasów, jaskiń i bogatej fauny, wśród której można spotkać delfiny butlonose, foki czy morświny.

Kolejnym argumentem za tym, aby spędzić urlop w tej części Europy jest niewątpliwie bułgarska kuchnia, która należy do najsmaczniejszych, a zarazem najzdrowszych na całym świecie.

Ostre przyprawy, wyborne sery, świeże ryby, kiełbasa z mielonego mięsa (kebapche), zupa tarator, banica, sałata szopska, sacz, kawarma czy wyśmienite wina (nie tylko popularna w naszym kraju Kadarka) – to tylko nieliczne spośród lokalnych specjałów, jakich warto spróbować w Bułgarii.

Istotnym czynnikiem są ponadto stosunkowo niskie ceny, szczególnie w porównaniu z wakacjami nad Morzem Śródziemnym, a także fakt, iż większość zabytków można obejrzeć tutaj za darmo. Nie można przejść obojętnie obok bogatej bułgarskiej kultury, którą można się zachwycać m.in. podczas licznych festiwali.

Bułgarzy to bardzo serdeczny, uśmiechnięty, przyjazny oraz gościnny naród, dlatego uwielbiają wspólne biesiadowanie i chętnie zapraszają do swoich domów, gdzie częstują kawą czy smakołykami.

Udostępnij

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Sunny Day Club (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY PLAC ZABAW ZJEŻDŻALNIE WODNE
970 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Ivana Palace (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA BLISKO CENTRUM MIASTA
1 052 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Slavyanski (PKT)

02.06.2024 - 05.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
1 068 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Święty Włas

Olymp Apartcomplex St. Vlas

07.09.2024 - 10.09.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 311 zł 1 086 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Cascadas (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA ZJEŻDŻALNIE WODNE
1 142 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Atol (PKT)

02.06.2024 - 05.06.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 172 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Boulevard Boutique (PKT)

02.06.2024 - 05.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 172 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Zefir (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 172 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Meridian (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
1 185 zł/os.
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Bora Bora (PKT)

02.06.2024 - 05.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 207 zł/os.
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 77