Klasyka letnich wakacji Słoneczny Brzeg. Co zobaczyć?

Rego-Bis, 09.09.2022

Wielu osobom, zwłaszcza ze starszego pokolenia Słoneczny Brzeg kojarzy się z luksusowym kurortem, który był szczytem marzeń. Młodsze osoby z pewnością znają to miejsce jako rozrywkowe centrum zwane „Las Vegas Europy Wschodniej”. Historia tego miasta sięga końcówki lat pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy rozpoczęła się budowa nowego miasteczka na północ od Cieśniny Nesebyrskiej na obszarze, który geografowie od dawna nazywają małą pustynią Nesebyr - niekończące się piaski tworzyły wydmy. Obecnie Słoneczny Brzeg stał się największym kurortem turystyczno-wypoczynkowym w Bułgarii. Zaczynając jako mała miejscowość nadmorska, obecnie posiada wiele obiektów rozrywkowych, sportowych, muzycznych oraz kasyn, które oferują szeroką gamę zajęć i usług. W latach 1965–1999  odbywał się tutaj międzynarodowy festiwal muzyczny Złoty Orfeusz. Jakie obecnie atrakcje są w Słonecznym Brzegu i okolicy ?

Plaże

Jak sama nazwa wskazuję główną atrakcją kurortu są jego plaże. Szeroki pas złocistego piasku ciągnie się przez kilka kilometrów. Wszystkie udogodnienia i usługi, które mogą być potrzebne, znajdują się zaledwie kilka kroków od hotelu. Dla młodych imprezowiczów przygotowano bary przy plaży z dj-ami, podczas gdy dzieci nie będą mogły oprzeć się placom zabaw i dmuchanym zamkom przy promenadzie. Nieco bardziej odosobniona i położona na uboczu plaża Irakli jest idealna dla tych, którzy szukają spokojniejszego wypoczynku. Na zalesionych zboczach wzgórz, wznoszących się nad złotymi piaskami plaży widać niewiele oznak cywilizacji. Jest to doskonałe miejsce na spacer po piasku pod wysokimi urwiskami, które wyznaczają wschodnią granicę Irakli. W pogodne dni morze jest tutaj prawie przezroczyste.

Pomorie

W niewielkiej odległości (około 20 kilometrów) na południe od Słonecznego Brzegu leży nadmorskie miasteczko Pomorie. Na końcu malowniczego półwyspu znajduje się wiele piaszczystych plaż, nadbrzeżnych barów i miejsc dogodnych do pływania w słoneczny dzień.
Miłośników przyrody zachwyci wycieczka nad jezioro Pomorie, które jest nadmorską laguną oddzieloną od morza piaszczystą mierzeją. Wiele ptaków wędrownych podróżuje do tego miejsca, a miejscowe błoto ma właściwości lecznicze. Warto odwiedzić historyczne perełki, takie jak tracki grobowiec datowany na III wiek p.n.e. czy monastyr Świętego Jerzego. Spacer wśród tradycyjnej starej drewnianej zabudowy również będzie należał do przyjemnych.

Burgas

Położone około 35 kilometrów na południe od Słonecznego Brzegu Burgas to czwarte co do wielkości miasto Bułgarii.  Nadmorski ośrodek jest jednym z najbardziej przyjaznych miejsc w kraju. Burgas graniczy z największym obszarem pojezierza w Bułgarii. Brzegi tych jezior były zamieszkałe od epoki brązu, kiedy stały się ważnym punktem handlowym Traków. Nad brzegiem jeziora Mandrensko znajduje się starożytne Deultum, w większości z rzymskimi ruinami. Na terenie podmokłym pomiędzy trzema jeziora a morzem Czarnym znajduje się obszar chroniony Poda na którym występuje 46 gatunków ptaków lęgowych (z dużymi koloniami czapli) i wiele innych gatunków wędrownych.