Wakacje Czarnogóra – atrakcje Herceg Novi

Grzegorz, 20.06.2023

Nadmorskie miasto Herceg Novi jest najbardziej zielonym ze wszystkich kurortów Czarnogóry. Na ulicach królują mimozy, palmy, eukaliptusy, agawy, magnolie przywiezione przez kapitanów z ich dalekich morskich podróży.

Często nazywane jest „miastem słońca” ze względu na dużą liczbę słonecznych dni w ciągu roku. Herceg Novi położone jest w strategicznym miejscu na początku malowniczej zatoki Kotorskiej. O znaczeniu tej lokalizacji świadczą liczne, często dobrze zachowane twierdze, które były budowane przez zdobywców na przestrzeni wieków.

Ciekawa architektura Herceg Novi jest spuścizną burzliwej historii, kiedy to miasto zmieniało swoich właścicieli od Królestwa Bośni, przez Turków, Wenecję, Hiszpanię i imperium Habsburgów. Centrum Herceg Novi stanowi stare miasto (Stari Grad) z najciekawszymi budynkami pozostawionymi przez najeźdźców: Sahat Kula (1667) i Kanli Kula (1483), twierdzami: Spanjola (1538) i Forte Mare (1687).

Jednak to tylko część dziedzictwa kulturowego tego niezwykłego miasta. Herceg Novi nie jest tak bardzo popularne wśród turystów jak położone bardziej na południe Kotor czy Budva. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania południa Chorwacji i Bośni i Hercegowiny.

Z Herceg Novi do Dubrownika jest tylko 50 kilometrów. Z racji bliskości można odwiedzić Mostar, Medziugorie czy wodospady Kravica, czyli główne atrakcje Hercegowiny. Co warto zobaczyć w Herceg Novi?

Zwiedzanie Herceg Novi - Twierdza Španjola

Do charakterystycznych miejsc w Herceg Novi należy wybudowanana przez Turków twierdza Španjola. Nazwana została na cześć Hiszpanów, którzy rozpoczęli w 1538 roku przebudowę w czasie ich rocznego panowania nad miastem.

W przeciwieństwie do innych fortec w mieście, ta jest zapuszczona. Z tego powodu jest prawdziwą gratką dla fanów eksploracji. Na wpół opuszczone, dziko zarośnięte ruiny stanowią malowniczą scenerię.

Czy miłośnicy pięknych widoków również powinni odwiedzić jedną z głównych atrakcji Herceg Novi? Oczywiście, z racji położenia na wzniesieniu roztacza się stąd panoramiczny widok na miasto i Adriatyk.

Promenada Šetalište Pet Danica w zatoce Kotorskiej

Przebywając na wakacjach all-inclusive w miejscowości Herceg Novi istnieje ryzyko przybrania kilku dodatkowych kilogramów, ponieważ kuchnia czarnogórska jest wyjątkowo smaczna.

Czy można temu zaradzić? Oczywiście. Piękny Herceg Novi ma nadmorską promenadę mającą łącznie ponad pięć kilometrów długości. Prowadzi ona od Igalo przez Herceg Novi do Meljine. Szeroka ścieżka dla pieszych, która przylega do linii brzegowej zapewnia wspaniałe widoki i możliwość zaczerpnięcia świeżego, morskiego powietrza.

Spacerując można się zatrzymać na kawę czy posiłek w jednej z licznych kawiarni i restauracji. W czasie przechadzki warto zwrócić uwagę na basen przy morzu, który służy m.in. do gry w sport narodowy Czarnogóry, czyli piłkę wodna (waterpolo).

Stare miasto w Herceg Novi

Stare Miasto w Herceg Novi nie jest tak rozległe jak choćby starówka chorwackiego Dubrownika czy Trogiru, ale jest zdecydowanie warta odwiedzenia. Piesza strefa w starej części miasta jest wyłożona tym samym błyszczącym marmurem co Dubrownik i otoczona eleganckimi, głównie XIX-wiecznymi budynkami.

Trg Herceg Stjepana to główny miejski plac Herceg Novi. Warto zatrzymać się na kawę w jednej z klimatycznych kawiarni. Większość zabytków Herceg Novi jest zlokalizowanych blisko głównego placu miasta.

Z najciekawszych miejsc starówki warto wspomnieć cerkiew św. Michała Archanioła. W centrum miasta Herceg Novi znajduje się także plac Trg Nikole Ðurkovića. Można do do niego dotrzeć schodami prowadzącymi obok eleganckiej wieży zegarowej z 1667 roku.

Herceg Novi atrakcje: Monastyr Savina

W Herceg Novi znajduje się monastyr Savina. Został nazwany na cześć Sawy, założyciela Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Monastyr z racji swojego położenia na wschodnich zboczach miasta oferuje wspaniałe widoki na wybrzeże.

Znajduje się w gęstym śródziemnomorskim lesie. W tym średniowiecznym klasztorze są trzy kościoły, z których dwa poświęcone są Uspenje Bogorodice (Zaśnięcie Matki Bożej). Posiada pomieszczenia sypialne ze skarbcem i oddzielny kościół św. Sawy.

Mały i duży kościół wraz z kwaterami sypialnymi tworzą jedną całość, podczas gdy trzeci kościół, parafialny, znajduje się na górze nad kwaterami i jest poświęcony Świętemu Sawie. Według legendy to w św. Sawa zbudował ten kościół w XIII wieku i to od niego otrzymał swoją nazwę. Mały kościół Sveto Uspenje Bogorodice (św. Zasypiającej Matki Bożej) jest charakterystyczny ze względu na freski. Wykonał je słynny kotorski malarz Lovro Dobricevic w połowie XV wieku.

Są przykładem połączenia bizantyjskiego malarstwa ikonowego i gotyckiego sposobu ekspresji. Według niektórych przekazów kościół ten pochodzi z 1030 roku. Duży kościół z XVIII wieku jest dziełem dalmatyńskiego mistrza Nikoli Foretica i reprezentuje jeden z najpiękniejszych obiektów szkoły epoki dalmatyńskiego baroku. W tym kościele na szczególną uwagę zasługuje dzwonnica, którą ozdobiono wieńcami, rozetami i niszami nadając fasadzie barokową sylwetkę.

Twierdza Forte Mare - Herceg Novi

Do najciekawszych zabytków Herceg Novi należy twierdza Forte Mare. Była ona jest jednym z najważniejszych punktów obronnych miasta. Bastion na skraju miasta został zbudowany między XIV a XVII wiekiem, ale swój obecny wygląd zawdzięcza austriackiej przebudowie w 1833 roku.

Twierdza Kanli Kula - stare miasto Herceg Novi

Do największych atrakcji Herceg Novi należy twierdza Kanli Kula. Sama nazwa jest pochodzenia tureckiego i oznacza krwawą wieżę. Znajduje się w północnej części starego miasta w Herceg Novi.

Twierdza swoją wielkością i położeniem dominuje nad miastem (wysokość wynosi 85 m n.p.m.). Kanli Kula w rzeczywistości była złożonym systemem fortyfikacji. W dokumentach pisanych po raz pierwszy Kanli kula jest wymieniona w XVII wieku.

Z biegiem czasu uległa znacznym zmianom i zniszczeniom, dlatego nie można precyzyjnie określić dokładnego czasu jej budowy. Ostateczny kształt twierdza uzyskała w okresie panowania tureckiego, podczas gdy Wenecjanie, zaraz po zajęciu Herceg Novi, dokonali pewnej przebudowy.

Dziś Kanli kula jest najczęściej używana jako letnia scena.