Atrakcje zatoki Kotorskiej

Rego-Bis, 17.06.2022

Zatoka Kotorska, zwana również Boką znajduje się na morzu Adriatyckim w południowo-zachodniej Czarnogórze. Miejsce to warto odwiedzić z wielu powodów, ale jej największą atrakcją jest wspaniała sceneria. Chociaż właściwie nie jest to fiord, bardzo go przypomina, a majestatyczne góry stanowią wyjątkowe tło dla błękitnych wód zatoki. Góry Orjen na zachodzie i Lovćen na wschodzie otaczają tę piękną zatokę. Bokę Kotorską można podzielić na cztery główne zatoki połączone węższymi kanałami, z których każdą warto odwiedzić. Najwęższy odcinek to cieśnina Verige, która ma tylko 340 metrów szerokości. Najbardziej zewnętrzną częścią zatoki to Tivat. Przy głównym wejściu do Adriatyku leży Herceg Novi. Wewnętrzne zatoki to Risan na północnym zachodzie i Kotorska na południowym wschodzie. Boka Kotorska to miejsce o bogatym znaczeniu historycznym. Wiele miast, miasteczek i wiosek otaczających zatokę ma średniowieczny charakter i są doskonale zachowane. To przyciąga miłośników historii i architektury z całego świata. W Zatoce Kotorskiej znajduje się również wiele kościołów i katedr prawosławnych oraz katolickich.  Co więcej, śródziemnomorski klimat tego wspaniałego miejsca oznacza, że ​​wędrówki piesze, pływanie łódką i inne zajęcia na świeżym powietrzu są możliwe przez cały rok. Co warto zobaczyć w zatoce Kotorskiej?

Perast

Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że Perast to tak naprawdę małe miasteczko w Czarnogórze. Stałych mieszkańców jest mniej niż 3000, a przez Perast przebiega tylko jedna główna ulica. Niemniej jednak jest to niesamowite miejsce w stylu włoskim. Prawie wszystkie konstrukcje zostały zbudowane w stylu barokowym, a ten spójny wygląd sprawia, że jest to to tak atrakcyjne miejsce. W zatoce Kotorskiej mieszkały potężne rodziny związane z marynarką i handlem morskim. Wzdłuż brzegu zatoki budowały pałace, z których najdroższe i najbardziej ozdobne znajdowały się w Peraście. Dziś część z pałaców zostało odrestaurowanych jako muzea, domy i hotele.  Perast szczyci się 16 kościołami i 17 imponującymi pałacami, pokazującymi, jak ważne było kiedyś to małe miasteczko.

Gospa od Škrpjela

Wyspa Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela) z niewielkim kościołem znajduje się w wewnętrznej części Zatoki Kotorskiej naprzeciwko miasta Perast. Jest to jedno z najbardziej malowniczych i urokliwych miejsc w zatoce Kotorskiej. Początek wyspy sięga XV wieku, wtedy tez powstał pierwszy kościół.  Legenda głosi, że dwaj bracia znaleźli tu ikonę Madonny na skale i postanowili wybudować kościół. Wyspa powstała z lokalnych skał i wielu statków wypełnionych kamieniami, które zostały zatopione.

Kotor

Najważniejszą atrakcją zatoki Kotorskiej jest stare miasto Kotor. Starówka otoczona murami jest malowniczo położona u stóp gór Lovćen. W wyniku panowania Wenecjan miasto jest w stylu włoskim i zachwyca brukowanymi uliczkami, wyjątkowymi kościołami i eleganckimi pałacami. Ze względu na swoje znaczenie historyczne i architektoniczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.