Mostar – perła Bośni i Hercegowiny

Rego-Bis, 12.01.2022

Zróżnicowana etnicznie i kulturowo Bośnia i Hercegowina posiada wiele atrakcji i ciekawych zabytków. Nie należy zapominać o pięknym krajobrazie tego kraju. Prawdziwą perłą, kwintesencją Bałkanów jest przepiękny Mostar. Jest on wyjątkowy ze względu na malownicze położone nad szmaragdowymi wodami rzeki Neretwy, niepowtarzalnej, multikulturowej atmosferze oraz słynnemu, wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO kamiennemu Staremu Moście. 

Jedno z najczęściej odwiedzanych miast w  Bośni i Hercegowinie jest pełne typowej architektury osmańskiej, z licznymi tradycyjnymi restauracjami, straganami, meczetami i innymi zabytkowymi budynkami. Jego nazwa pochodzi od strażników mostów (mostari). Mostar jest położy w południowo-zachodniej części kraju, około 130 kilometrów od stolicy Sarajewa. Znajduje się blisko granicy z Chorwacją. Jadąc na wakacje do Czarnogóry lub w okolice Dubrownika warto się tutaj zatrzymać aby zwiedzić to niezwykłe miasto. Jakie atrakcję czekają w Mostarze? 

Stary Most

Stary Most  (Stari Most) jest jednym z najbardziej znanych i symbolicznych zabytków całych Bałkanów. Został zbudowany w XVI wieku przez Turków na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego. Postać jednego z najwybitniejszych władców Imperium Osmańskiego została uwieczniona w popularnym również w Polsce serialu „Wspaniałe stulecie”. Jego budowniczym był Hajrudin - uczeń najwybitniejszego osmańskiego architekta Sinana. Hajrudin stworzył m.in. meczet Sułtana Bajazyda II w Stambule oraz kompleks  Sułtana Bajazyda II w Edirne. Stary Most jest szczytem inżynierii i doskonałym przykładem typowej architektury osmańskiej. Przez wieki był symbolem pokojowego współżycia wyznawców chrześcijaństwa i islamu. 9 listopada 1993 roku w czasie wojny został zniszczony przez odziały chorwackie. W 2004 została ukończona jego odbudowa z wykorzystaniem oryginalnego materiału wydobytego z dna rzeki. W 2005 roku most wraz z otaczającym go terenem został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Co roku odbywają się tradycyjne zawody w skakaniu z mostu do rzeki Neretwy.  O skokach do wody wspominał już turecki podróżnik Evliya Çelebi, żyjący w  XVII wieku.

Czarszija

W sercu urokliwej starówki Mostaru znajduje się Czarszija (Čaršija), czyli handlowe centrum miasta z czasów Imperium Osmańskiego. Jej powstanie datuje się na XVI wiek. Czarszija rozciąga się po obu stronach Starego Mostu, który dzieli miasto na część muzułmańską i chorwacką. Brukowane uliczki, tętniące życiem są odwiedzane zarówno przez miejscowych jak i turystów. Można tutaj kupić wszelkiego rodzaju pamiątki, zjeść coś w tradycyjnej restauracji o orientalnym charakterze. Jest to świetne miejsce do spacerów i obserwacji życia miejscowych mieszkańców.

Meczet Koski Mehmed Pasha

Ten wspaniały meczet jest nie tylko atrakcją samą w sobie, ale także miejscem, z którego można podziwiać najpiękniejszy widok na starówkę z Starym Mostem. Został zbudowany na początku XVII wieku. Meczet posiada piękne, barwne wnętrza, a odwiedzający mogą przejść przez urokliwy dziedziniec i wspiąć się po schodach na szczyt minaretu, aby podziwiać widoki na miasto.