Sarajewo – kwintesencja Bałkanów ?

Rego-Bis, 04.03.2022

Niezwykle piękna Bośnia i Hercegowina jest najbardziej intrygująca ze względu na atmosferę łączącą Wschód z Zachodem, zrodzoną z mieszanych historii oraz wpływów osmańskich i austro-węgierskich przefiltrowanych przez południowosłowiański obiektyw. Sarajewo znajdowało się w centrum ważnych wydarzeń historycznych, a mianowicie zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku, które było bezpośrednią przyczyną I wojny światowej. Dziś Sarajewo jest politycznym  i kulturalno-społecznym centrum kraju znanym z celebracji pokojowego współżycia religijnego. W przeszłości stolica Bośni i Hercegowiny była znana jako tygiel religijny, dzięki czemu zyskała przydomek „Jerozolima Europy”. W promieniu kilku przecznic wciąż można znaleźć duże katedry katolickie i prawosławne, synagogi aszkenazyjskie i sefardyjskie oraz liczne meczety. Sarajewo jest otoczone przez malownicze góry i nie należy zapominać, że w 1984 roku odbyły się tutaj zimowe igrzyska olimpijskie. Jest to doskonałe miejsce do spacerów, pozapoznawania różnych kultur i próbowanie pysznego jedzenia. Co warto zobaczyć w Sarajewie?

Baščaršija

Baščaršija to turecka nazwa głównej dzielnicy handlowej, która powstała wokół studni. Obecnie stała się synonimem starówki (Stari Grad), której jest częścią. Już ponad sto lat temu miejsce to było często fotografowane i umieszczane na pocztówkach. Początek Baščaršiji datuje się na XV wiek, największy rozwój przeżywała w wieku XVI. Tak samo jak wtedy i dziś jest kulturalnym sercem współczesnego miasta. Labirynt brukowanych uliczek wypełnionych sklepami sprzedającymi metale, biżuterię, ceramikę i pamiątki. Fronty sklepów wychodzą na wąskie uliczki, a lśniące tradycyjne zestawy do kawy przyciągają wzrok na każdym kroku. W licznych kawiarniach można spróbować doskonałej kawy po turecku przygotowywanej w specjalnym tyglu zwanym dżezwa. Miejscowe ćevabdžinica – restauracje z grillowanymi potrawami należą do najlepszych na półwyspie Bałkańskim. Miłośnicy burka będą zachwyceni, ponieważ działa tutaj duża ilość doskonałych buregdžinic, czyli knajpek oferując tą słynną, bałkańską przekąskę. Sercem Baščaršiji jest Sebilj, główna miejska fontanna z 1753 roku. Obecny wygląd zawdzięcza austriackiemu architektowi Alexandrowi Wittkowi, który po pożarze przebudował ją pod koniec XIX na wzór fontanny z Istambułu.

Meczet Gazi Husrev-bega

Największy meczet w kraju jest centrum społeczności islamskiej Sarajewa. Zbudowany w 1532 roku to doskonały przykład architektury osmańskiej, która charakteryzuje miasto. Na zewnątrz znajduje się piękny dziedziniec z fontanną a główne wejście ozdobione jest misternymi islamskimi wzorami. Ma kilka kopuł, co jest cechą charakterystyczną architektury osmańskiej.

Ratusz

Jednym z najpiękniejszych przykładów architektury z czasów panowania Austro-Węgier jest ratusz lub Vjećnica, jak się go nazywa lokalnie. Zbudowany w 1898 roku, poważnie uszkodzony w czasie wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych został niedawno wyremontowany.  Odwzorowano oryginalne każdy detal, przywracając budynkowi imponujący wygląd. Wnętrza emanują misternymi rzeźbieniami, malowanymi wzorami i pięknymi witrażami, a także łukami, oknami i klatkami schodowymi z wyszukanymi elementami geometrycznymi.