Nieodkryte piękno Bałkanów? Okolice Mostaru

Rego-Bis, 23.02.2022

Przepiękny Mostar ze słynnym Starym Mostem dzielącym miasto na część chorwacką i muzułmańską przyciąga turystów spragnionych bałkańskich klimatów. Miasto położone nad zielononiebieskimi wodami rzeki Neretwy jest kwintesencją bogatej historii i wielokulturowości Bośni i Hercegowiny.  Ze względu na bliskość Chorwacji i Czarnogóry region, gdzie leży Mostar jest coraz częściej odwiedzany nie tylko przy okazji wypoczynku nad Adriatykiem. Jakie atrakcje skrywają okolice Mostaru?    

Tekke Blagaj

W niewielkiej odległości (około 13 km) na południe od Mostaru jest zlokalizowana mała wioska Blagaj. Znajduje się tam słynny tekke, czyli klasztor derwiszów, który został zbudowany w XVI wieku. Budynek Tekke jest malowniczo położony u podnóża klifu z białej wapiennej skały z której jest znana okolica. Z klasztoru rozciąga się piękny widok na wywierzysko (źródło krasowe) rzeki Bunę, która jest dopływem Neretwy. Tekke Blagaj jest jednym z ciekawszych przykładów  klasycznej architektury osmańskiej w Bośni i Hercegowinie z charakterystycznymi drewnianymi ramami okiennymi i zwisającym dachem. W okolicach klasztoru działa kilka restauracji, gdzie można zjeść posiłek podziwiając piękny widok na rzekę Bunę. 

Twierdza Blagaj

Kolejną atrakcją, którą skrywa niewielka wioska Blagaj jest twierdza, zwana także Stjepan-grad. Imponujące, malownicze ruiny znajdują się na wzgórzu o wysokość około 300 metrów. Miejsce to odegrało to bardzo ważną rolę w historii całego regionu. W XV wieku Blagaj stał się rezydencją potężnego możnowładcy Stjepana Vukčić Kosača. Od jego imienia pochodzi druga nazwa twierdzy: Stjepan-grad (miasto Stjepana). Przyjął on tytuł arystokratyczny wywodzący się z języka niemieckiego: herzog. Jest to odpowiednik księcia albo wojewody. Co ciekawe, nazwa Hercegowina pochodzi właśnie od jego tytułu. Zimową siedzibą księcia Stjepana było Herceg-Novi, obecnie popularny kurort nadmorski w Czarnogórze. W drugiej połowie XV wieku Blagaj został zdobyty przez Turków. Dwukrotnie naprawiali twierdzę i utrzymywali garnizon  do 1835 roku. Istnieje legenda mówiąca o tym, że Herzog Stjepan Vukčić Kosača zakopał tu swój skarb. Blago oznacza w miejscowym języku skarb i stąd pochodzi nazwa wioski.

Počitelj

Počitelj zlokalizowany około 30 kilometrów od Mostaru w stronę Chorwacji jest niezwykłym miejscem, gdzie czas się zatrzymał. Obecnie jest to niewielką wioską liczące poniżej 1000 mieszkańców, w przeszłości odgrywał ważną rolę w regionie. Wspaniała historyczna osada-twierdza, zbudowana głównie z kamienia powstała na wzniesieniu nad malowniczą doliną rzeki Neretwy. Pierwsze pisemne wzmianki o Počitelj pochodzą z 1444 roku. W 1471 roku twierdza została zdobyta przez Turków. Na okres panowania osmańskiego, ze względu na strategiczne położenie, przypada okres świetności Počitelja. Z tych czasów pochodzą zabytki osady. Gdy Austro-Węgry w 1878 roku przejęły władzę nad Bośnią i Hercegowiną Počitelj stracił swoje strategiczne znaczenie i zaczął szybko podupadać. Populacja stopniowo malała. Utrata strategicznej roli miasta przyczyniła się do zachowania wyjątkowego, pierwotnego zespołu urbanistyczno-architektonicznego, który można podziwiać do dnia dzisiejszego. Počitelj jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury osmańskiej, powyrównywany z takim miastami jak Gjirokastra w Albanii czy Ochryda w Macedonii Północnej. Do najważniejszych zabytków należy twierdza, dom Gavrankapetanovića z XVI wieku, meczet Hadži-Alija z XVI wieku i wieża zegarowa (sahat-kula) z XVII wieku.