Neum - Nieodkryta Perła Dalmacji

Konrad, 03.08.2023

Dla polskich turystów kierunek ten udostępniło w 2022 roku biuro podróży Rego-Bis oferując turystą wypoczynek w tym malowniczym zakątku Bałkanów.

Podczas wakacji 2023 można polecieć tam z Katowic oraz Lublina lub udać się na wycieczkę autokarową z jednego z miast województwa śląskiego.

Jednakże, ta ukryta perła Dalmacji ma wiele do zaoferowania dla podróżnych szukających spokoju i wypoczynku. Jest to też obowiązkowa opcja dla tych, którzy już zdążyli pokochać Dalmację odwiedzając jej chorwacką część.

Wielu turystów także docenia bliskość innych atrakcji, takich jak Medziugorie, Mostar czy Dubrownik, które stanowią doskonałe cele na jednodniowe wycieczki.

Neum, jako nieodkryta perła Dalmacji, oferuje swoim gościom harmonijne połączenie wypoczynku, kultury i natury. To miejsce, które zachwyci każdego, kto szuka nie tylko pięknych plaż, ale także głębszego zrozumienia historii i dziedzictwa tego fascynującego regionu.

Atrakcje i Historia Neum

Historia Neum sięga starożytności, kiedy to te ziemie zamieszkiwali Iliryjscy i Grecy. Później, w okresie rzymskim, tereny te były częścią Cesarstwa Rzymskiego. W miarę upływu czasu, Neum przechodziło pod panowanie Bizancjum, Królestwa Chorwacji, oraz Imperium Osmańskiego, co pozostawiło swój ślad w architekturze i kulturze regionu. Oddaje to dobrze burzliwe losy całego regionu.


Obecnie, Neum to dynamicznie rozwijająca się miejscowość, przyciągająca różne typy turystów. Jedną z głównych atrakcji jest promenada nadmorska, idealna na długie spacery i podziwianie malowniczych widoków na Adriatyk.

Malownicza starówka kusi swoim urokiem, z wąskimi uliczkami, kamiennymi domami i tradycyjnymi sklepikami. Warto również odwiedzić lokalne restauracje i kawiarnie, gdzie można skosztować autentycznych dań kuchni dalmatyńskiej oraz regionalnych specjałów z Hercegowiny.

Świeże owoce morza, lokalne ryby oraz smaczne owoce i warzywa to stałe elementy menu, które zachwycą podniebienia każdego miłośnika kuchni. Kuchnia miasta Neum jest charakterystyczna nie tylko dla regionu Hercegowiny, ale również przesiąknięta wieloma tradycjami kulinarnymi wybrzeża dalmatyńskiego.

Wśród atrakcji przyrodniczych regionu, nie można pominąć plaż o złocistym piasku i turkusowej wodzie, które przyciągają plażowiczów i miłośników sportów wodnych. Rejsy łodziami po okolicznych zatokach i wysepki stanowią doskonałą okazję do podziwiania krajobrazów.

Miłośnicy historii i kultury powinni odwiedzić Muzeum Miejskie, gdzie można dowiedzieć się więcej o przeszłości, miasta, regionu oraz całej Bośni i Hercegowiny.

Plaże w Neum

Neum słynie z urokliwych plaż, które zachęcają do relaksu i orzeźwienia. Piaszczyste wybrzeże oraz krystalicznie czysta woda Adriatyku tworzą idealne warunki do opalania się i kąpieli.

Przy wielu z nich nie brakuje również miejsc, gdzie można skosztować świeżych owoców morza i lokalnych przysmaków, ciesząc się widokiem morza. Należy się jednak przygotować na to, że większość plaż w Neum, tak samo jak w sąsiedniej Chorwacji, jest kamienista.