Zagrzeb - interesująca stolica Republiki Chorwacji

Rego-Bis, 16.01.2023

Marzy się Wam wycieczka do Chorwacji? Zastanawiacie się, który z regionów Chorwacji warto zwiedzić? Czego w Chorwacji warto spróbować? 

Jeśli tak, sugerujemy sprawdzenie czegoś innego. Czasami warto wyjść poza typowy zestaw tego, co oferuje Chorwacja i udać się do miejsca mniej oczywistego. W tym artykule przybliżymy stolicę. 

Czy warto odwiedzić Zagrzeb? Zdecydowanie tak!

Jakie atrakcje czekają na turystów w stolicy Chorwacji? Dlaczego warto wybrać Chorwację, Zagrzeb na miejsce wymarzonych wakacji w 2023 roku? Powodów jest wiele i nie są błahe.

Myśląc o najpiękniejszych miejscach Chorwacji nie sposób nie pomyśleć o Zagrzebiu. Choć mamy świadomość, że w Polsce Chorwacja słynie głównie z atrakcyjnego wybrzeża, z doskonałej kuchni, owoców morza oraz równie atrakcyjnej pogody. Wybrzeże Chorwacji jest bardzo często wybierane ze względu na śródziemnomorski klimat.

Stolica Chorwacji jest zwykle pomijana w czasie dojazdu do malowniczego chorwackiego wybrzeża. Naszym zdaniem zupełnie niesłusznie, bowiem ma wiele uroku, wiele do zaoferowania.

Zagrzeb niewątpliwie zasługuje na większą uwagę turystów. Górne i dolne cześć tego zielonego miasta, pełnego ogrodów, zachęcają do spacerów, oferując zarazem mnóstwo atrakcji. Godne uwagi jest na pewno także stare miasto.

Większość odwiedzających podziwia Plac Bana Josipa Jelačicia, katedrę w Zagrzebiu i pokryty kafelkami kościół św. Marka, zanim odkryje tętniące życiem targi spożywcze, kawiarnie, niecodzienne muzea i place z restauracjami.

Wakacje w Chorwacji - Kościół świętego Marka

Dominujący nad placem o tej samej nazwie, kościół św. Marka leży w sercu Górnego Miasta i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Zagrzebia.

Pomimo wielu ważnych budynków rządowych, stojących wzdłuż Placu Świętego Marka, to właśnie świątynia przyciąga uwagę wszystkich.

Głównie za sprawą charakterystycznego dachu, który sprawia, że kościół jest jednocześnie piękny i wyjątkowy. Dachowe płytki w szachownicę, dumnie prezentujące herby Zagrzebia i Chorwacji, wyróżniają się na tle błyszczącego białego budynku pod nimi i błękitnego nieba nad nimi.

Pochodzący z XIII wieku kościół przyciąga uwagę architekturą, będącą połączeniem stylu romańskiego i gotyckiego.

Bryły, fasady kościoła nie sposób zignorować, ale jeszcze bardziej interesujące jest jego wnętrze. Po wejściu do środka budynku oczom turysty ukażą się niezwykłe freski.

Zwiedzając wnętrze kościoła warto także więcej uwagi poświęcić gotyckiemu portalowi. Ozdobiony jest piętnastoma rzeźbami, rozlokowanymi w jedenastu niszach.

Plac bana Josipa Jelačicia

Zlokalizowany w samym sercu miasta, plac bana Josipa Jelačicia jest miejscem pod wieloma względami wyjątkowym. Pełen życia, energii, jest dla mieszkańców stolicy Chorwacji ważnym punktem odniesienia.

Można śmiało powiedzieć, że stanowi jedno z ważniejszych miejsc spotkań. Życie towarzyskie bez niego byłoby o wiele uboższe i pozbawione uroku. Warto zwrócić uwagę na otaczającą plac architekturę. Głównie secesyjną oraz modernistyczną.

Plac nosi imię XIX-wiecznego władcy, hrabiego, bana Josipa Jelačicia, który był uważany za eksperta w dziedzinie strategii wojskowej.

Jego pomnik został wzniesiony na placu w XIX wieku, ale ponieważ Jelačić w powszechnym odczuciu był symbolem chorwackiego nacjonalizmu, został usunięty. Dopiero w czasach komunizmu jego postać została przywrócona do łask, a sam pomnik ponownie został osadzony na cokole w 1990 roku.

Wieża Lotrščak i armata Grič

Wieża Lotrščak jest jednym z najstarszych budynków w Zagrzebiu. Nie jest pojedynczym budynkiem, ale swego czasu była ważną częścią murów miejskich.

Wchodziła w skład bramy południowej i umocnień miasta, wzniesionych w 1266 roku. Dziś jest to jedna z ostatnich zachowanych fortyfikacji.

To jednak nie wszystko.

Wewnątrz wieży znajduje się armata Grič, z której codziennie oddawany jest wystrzał. Dokładnie w samo południe. Czyni się tak od ponad stu lat, głównie, by przypominać i honorować zwycięstwo Chorwatów nad Turkami.

Wystrzały są oddawane z iście zegarmistrzowską precyzją. Dla wielu mieszkańców Zagrzebia wystrzał stanowi dobrą okazję do ustawienia zegarka.

Dziś wieża góruje nad Zagrzebiem i osoby, które wejdą po jej wąskich stopniach mogą podziwiać wyjątkową panoramę miasta.

W Chorwacji musisz zobaczyć także Tunel Grič

Znajdujący się pod zabytkową częścią miasta tunel Grič został zbudowany w czasie II wojny światowej jako schron przeciwlotniczy.

W latach 90. odbywały się tutaj pierwsze imprezy rave w Chorwacji. Obecnie jest wykorzystywany do organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Głównie wystaw i pokazów mody.

Tunel o długości trzystu pięćdziesięciu metrów służy również jako bezpłatna atrakcja turystyczna, którą można jednocześnie przejść do innej części miasta.

Chorwackie wakacje kulinarne - Targ Dolac

Targ Dolac to główny targ rolniczy na świeżym powietrzu w Zagrzebiu. Jest miejscem, w którym miejscowi kupują warzywa, owoce, sery i szynkę. Pełnym życia i koloru. Pachnącym lokalnymi przysmakami.

Sprzedaje się tu głównie świeże produkty z gospodarstw otaczających miasto. Z racji kulinarnego charakteru Targ Dolac jest często nazywany przez mieszkańców stolicy „brzuchem Zagrzebia”.

Targ Dolac to wspaniałe miejsce do odwiedzenia, ukazujące lokalną stronę Zagrzebia, której wielu odwiedzających nie zauważa.

Chorwacja słynie jako piękny kraj, zaskakujący oraz turystycznie bardzo atrakcyjny. Zagrzeb, choć często nie jest postrzegany jako główna atrakcja turystyczna, uznawany za mniej oczywiste miejsce do spędzenia wakacji, zdecydowanie wart jest odwiedzenia.

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.