Wakacje z przyrodą i historią? Park przyrody Kopački rit (Chorwacja)

Grzegorz, 27.06.2023

Kopački rit to park przyrody w Chorwacji. Po chorwacku jego nazwa brzmi "park prirode Kopački rit" a po angielsku " Kopački rit nature park". Utworzony został na podmokłym terenie rzeki Dunaj i jej dopływu Drawy.

W zależności od poziomu wody, rzeki nieustannie kształtują i zmieniają wygląd tego miejsca, tworząc piękną mozaikę jezior, kanałów, stawów, lasów łęgowych, trzcinowisk i podmokłych łąk. Jest to jeden z najlepiej zachowanych terenów zalewowych w Europie i największa śródlądowa delta Dunaju.

Park przyrodniczy Kopački rit leży w wschodniej Chorwacji około 10 km od Osijeku. Charakteryzuje się wyjątkowym pięknem krajobrazu i dużą różnorodnością biologiczną. Kopački Rit to jedno z największych i najciekawszych dziewiczych mokradeł w Europie, gdzie występuje kilka tysięcy gatunków zwierząt.

Park natury Kopački rit jest najcenniejszym specjalnym rezerwatem zoologicznym w Chorwacji i obejmuje około 70 kilometrów kwadratowych. Co można robić w tym wyjątkowym miejscu? Jakie są interesujące miejsca w parku natury Kopački rit?

Obserwacja ptaków w parku przyrody Kopački rit

Na tych terenach podmokłych można spotkać około 300 gatunków ptaków, z czego 140 ma w tym miejscu swoje gniazda. Występowanie zwierząt na obszarze parku przyrody mokradeł Kopački rit zależy od dynamiki wody.

Wylewy rozpoczynają się pod koniec lutego lub na początku marca i trwają do końca lipca/początku sierpnia. Pora sucha występuje od sierpnia do lutego następnego roku, kiedy większość ptaków wodnych przebywa w pobliżu stawów rybnych lub rzek.

Najwięcej ptaków można zobaczyć podczas migracji wiosennych i jesiennych, następnie w okresie letnim. Chociaż liczebność ptaków zimą jest mniejsza niż w innych porach roku, na obszarze parku można zaobserwować tysiące dzikich gęsi i kaczek przybywających z zachodniej Syberii. Dla miłośników obserwacji ptaków szczególnie interesujące będą gatunki gniazdujące w dużych koloniach, jak np. czapla siwa, rybitwa białowąsa, kormoran zwyczajny i mewa śmieszka.

W czasie wiosenniej i jesiennej migracji, Kopački rit jest przystankiem odpoczynkowym dla wielu gatunków ptactwa wodnego. Park jest także miejscem lęgowym największej populacji orła bielika w całym dorzeczu Dunaju. Ten ptak jest zarazem symbolem parku.


Ssaki w parku przyrody Kopački rit 

Jeśli ktoś myśli, że zwierzęta nie żyjące w wodzie mogą mieć problem na tak podmokłym terenie, to jest w błędzie. Dzięki obfitością pożywienia w parku można zobaczyć wiele ssaków.

Według dostępnych obecnie badań fauna ssaków w parku krajobrazowym Kopački rit obejmuje 55 gatunków, co stanowi ponad połowę wszystkich gatunków ssaków w Chorwacji. Można tam spotkać np. jelenia, dzika, żbika europejskiego, kunę leśną i domową, wydrę europejską, borsuka, łasicę, sobola, lisa, bobra i wielu innych.

Zwiedzanie i rodzaje wycieczek w parku przyrody Kopački rit

Specjalny Rezerwat Zoologiczny Kopački rit najlepiej podziwiać z perspektywy wody. Można się tam wybrać kajakiem lub łodzią. W części parku znajduje się również kilka tras rowerowych. Nie trzeba przywozić do Chorwacji swojego sprzętu. Rower można wypożyczyć w centrum dla zwiedzających. Zwiedzanie parku Kopački rit najlepiej rozpocząć od spaceru promenadą „białej lili wodnej”, która prowadzi od centrum dla odwiedzających do jeziora Sakadaš, gdzie cumują łodzie. Spacer trwa około 20-30 min.

Wzdłuż promenady rozmieszczone są tablice edukacyjne ze zdjęciami i opisami roślin oraz zwierząt opisujące bogaty ekosystem mokradła. Całkowita długość promenady wynosi 2400 m. W pobliżu znajduje się urokliwa mała, wioska Kopačevo.

Zameczek Tikveš na terenie parku przyrody Kopački rit

 Zespół zamkowy Tikveš to kompleks otoczony parkiem leśnym, w obrębie którego znajduje się kilka budynków: m.in. Nowy oraz Stary Zamek i kaplica. Zespół pochodzi z XIX wieku i został zbudowany przez boczną linię Habsburgów, którzy byli książętami cieszyńskimi. Zamki służyły jako ośrodki łowieckie dla gości dworu i monarchów. Miejsce to odwiedzili m.in cesarz austriacki Franciszek Józef I oraz ostatni cesarz Niemiec Wilhelm II. Po II wojnie światowej zamek był jedną z prezydenckich rezydencji Josipa Broz Tito.

Oprócz Tity przebywali tutaj m.in. Leonid Breżniew i Nikita Chruszczow. W maju 2022 roku na terenie zamku otwarto centrum prezentacyjno-edukacyjne Tikveš, dzięki czemu obiekt odzyskał swój dawny blask.

Projekt, który trwał cztery lata, obejmował odrestaurowanie zamków oraz instalację nowoczesnej ekspozycji, która interpretuje naturalne i kulturalno-historyczne dziedzictwo kompleksu i parku Kopački rit. Warto zwrócić uwagę na podobieństwa i związki historyczne z polską Wisłą. W perle Beskidów do dnia dzisiejszego można podziwiać pałacyk myśliwski Habsburgów wybudowany na polecenie księcia cieszyńskiego Fryderyka Habsburga.

Arcyksiążę Fryderyk, który w czasie I Wojny Światowej był głównodowodzących sił zbrojnych Austro-Węgier był zapalonym myśliwym. Polował zarówno w Wiśle jak i w Tikveš. Podczas wakacji planujesz połączyć wypoczynek na łonie natury z plażowaniem i zwiedzaniem zabytków? Przeczytaj jak spakować się na taki wyjazd.