Górski trekking, zwiedzanie i plażowanie na jednym wyjeździe - jak się spakować?

Konrad, 16.06.2023

Jeśli planujesz połączyć górską wędrówkę, zwiedzanie zabytków i plażowanie podczas jednego wakacyjnego wyjazdu to bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i pakowanie.

Aby Twoje wakacje były czasem jak najbardziej komfortowym i przyjemnym przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak się spakować na taki wyjazd.

Zbierz informacje o miejscu docelowym

Przed rozpoczęciem pakowania postaraj zapoznać się z jak największą ilością informacji na temat miejsca, do którego się udajesz. Dowiedz się o warunkach pogodowych, rodzaju terenu i dostępnych udogodnieniach.

Zaplanuj też co chcesz zobaczyć biorąc pod uwagę podczas różnych wariantów pogodowych. Sprawdź również jakie sklepy będziesz mieć dostępne na miejscu. Pozwoli to zaplanować co w podróż musimy zabrać, a co bez problemu kupimy później na miejscu.

To pomoże Ci zdecydować, jakie rzeczy będziesz potrzebować i przygotować podstawową listę rzeczy do przygotowania przed wyjazdem. Ale jak nie zapomnieć tego, co warto zabrać?

Co warto zabrać, czyli moja lista rzeczy

Zanim rozpoczniesz zakupy i wielkie pakowanie nie zapomnij, że lista najpotrzebniejszych rzeczy znacznie ułatwi nam planowanie wyjazdu. To na jej podstawie będziesz robił zakupy i następnie sprawdzał co warto spakować do bagażu.

Możesz do tego celu skorzystać z dedykowanej aplikacji (np. packpoint), dostępnych w intrenecie formularzy lub zwykłej kartki papieru.

Pamiętaj jednak, żeby nie korzystać z gotowych, wypełnionych list rzeczy do zabrania przygotowanymi przez innych ludzi. Warto pamiętać, że każdy ma swoje potrzeby i styl podróżowania, dlatego lista stworzona przez nawet najlepszego podróżnika może być dla nas jedynie inspiracją, a nie gotowym rozwiązaniem.

Aby mieć pewność że uda się spakować najważniejsze rzeczy umieść na liście nawet najbardziej oczywiste przedmioty takie jak klucze, dowód osobisty, paszport czy bilet. Warto mieć to na uwadze, ponieważ są to najczęściej ważne rzeczy, których brak może nam przysporzyć problemów. Dlatego warto umieścić je na liście tak samo jak np. zestaw ubrań. Jeśli już planujesz wyjazd to co powinna zawierać Twoja lista rzeczy?

Wybierz odpowiedni bagaż

Zdecyduj się na odpowiedni rodzaj bagażu, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli planujesz górski trekking, zaleca się wybranie plecaka o odpowiedniej pojemności, który jest wygodny do noszenia i zapewnia swobodę ruchu.

Pamiętaj, że nie musi on zajmować miejsca w twojej walizce. Plecak turystyczny może podczas przejazdu śmiało pełnić funkcję bagażu podręcznego.

Jeśli planujesz również plażowanie, pomyśl o dodatkowej torbie lub worku na rzeczy plażowe. Jest wiele dostępnych tego typu akcesoriów wykonanych z lekkich, szybkoschnących materiałów. Idealnie pomieszczą potrzebne podczas plażowania przedmioty takie jak krem do opalania, ręcznik, książkę, butelkę z wodą, zestaw ubrań na zmianę czy okulary przeciwsłoneczne potrzebne nad morzem.

Nie tylko pojemność bagażu jest ważna, ale również możliwość ich łatwego przenoszenia podczas transportu. Pamiętaj o tym w szczególności gdy podróżujesz z małymi dziećmi.

Pakowanie ubrań i obuwia

Dobierz ubrania odpowiednie do planowanych aktywności. Na górską wędrówkę weź wygodne i oddychające ubrania, w tym termoaktywne warstwy, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i dobrze dopasowane buty trekkingowe.

Pamiętaj o tym, że nawet gdy jedziesz w miejsce znane z wysokich temperatur w sezonie wakacyjnym to na szczytach górskich możesz nawet spotkać śnieg. Wtedy warto też spakować cieplejsze ubrania.

Na zwiedzanie wybierz lekkie i wygodne ubrania, które będą Cię chronić przed słońcem. Na plażowanie spakuj kostium kąpielowy i krem z filtrem. Są to niezbędne rzeczy, których kupowanie na miejscu najczęściej jest proste, jednak może spowodować utratę cennego czasu podczas wakacji.

Co jeszcze warto spakować do bagażu?

Warto pamiętać o sprzęcie turystycznym

Jeśli planujesz górski trekking, upewnij się, że masz ze sobą niezbędny sprzęt turystyczny, taki jak kijki trekkingowe, namiot, śpiwór i matę izolacyjną. Musisz też zabrać wcześniej sprawdzone buty trekkingowe. Dodatkowo, warto zabrać ze sobą aktualne mapy, latarkę i inne niezbędne przybory turystyczne.

Podczas tego typu wyjazdów musisz mieć również apteczkę pierwszej pomocy, która może pomóc nie tylko w najbardziej kryzysowych sytuacjach, ale również w przypadku drobnych otarć i zranień.


Pakuj lekkie i wielofunkcyjne rzeczy

Staraj się ograniczyć ilość rzeczy pakowanych do niezbędnego minimum. Wybierz lekkie i wielofunkcyjne przedmioty, które mogą być wykorzystane w różnych sytuacjach. Na przykład, wybierz ręcznik turystyczny, który szybko schnie, zamiast ciężkiego i dużej wielkości ręcznika plażowego.

Zastanów się które z ubrań warto zabrać dlatego że mogą się przydać w więcej niż jednej sytuacji np. koszulki nadające się zarówno do wędrówki po łonie natury jak i zwiedzania miast czy bluza która ogrzeje nas zarówno w górach jak i na spacerze po plaży w chłodniejszą noc.

Zadbaj również o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, skorzystaj z takich których użyjesz zarówno nad morzem jak i podczas wypadu w teren.

Zorganizuj swoje rzeczy

Aby mieć łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów, zorganizuj swoje rzeczy w torbie. Użyj organizerów, woreczków lub specjalnych przegródek, aby utrzymać porządek i szybko znaleźć to, czego potrzebujesz.

Jest to szczególnie ważne gdy podróżujesz z małymi dziećmi i potrzebujesz szybko coś znaleźć w bagażu podręcznym. Oczywiście warto mieć też porządek w bagażu głównym, uchroni nas to od nerwowych chwil już podczas wakacji.

Odpocznij i ciesz się podróżą

Po przygotowaniu się do tak intensywnego wyjazdu, nie zapomnij odpocząć i cieszyć się każdą chwilą swojej podróży. Dlatego warto zacząć kompletować niezbędne rzeczy już wiele dni przed podróżą.

Pamiętaj przedwakacyjny stres związany z nerwowym pakowaniem na godziny przed wyjazdem nie jest najlepszym przyjacielem podróżnika. Pamiętaj też, że ze względu na charakter wyjazdu nie wszystko uda się kupić w najbliższym markecie czy w sklepie w lokalnym sklepie na miejscu. Pamiętaj więc, gdy już planujesz wyjazd zacznij kupować najpotrzebniejsze rzeczy.

Połączenie górskiego trekkingu, poznawania ciekawych miejscowości i wypoczynku nad morzem podczas jednego wakacyjnego wyjazdu może być niezwykle ekscytujące.

Aby dobrze się przygotować, ważne jest zapoznanie się z miejscem docelowym, pakowanie odpowiednich ubrań i sprzętu, organizacja rzeczy, przygotowanie na zmienne warunki pogodowe i niezapomnienie o niezbędnych akcesoriach. Przygotuj listę rzeczy a następnie spakuj się z wyprzedzeniem i ciesz się każdą chwilą swojej niezapomnianej podróży, łączącej różnorodne aktywności i atrakcje.

A gdzie takie wakacje są możliwe? W wielu miejscach na Bałkanach. My polecamy szczególnie Chorwację Czarnogórę oraz Macedonię Północną.