Jak spakować bagaż podręczny i co zabrać do samolotu?

Hania, 25.06.2024

Przed podróżą samolotem na wakacje, dobrze jest zapoznać się z zasadami dotyczącymi bagażu podręcznego, aby później na lotnisku uniknąć komplikacji i zbędnych kosztów.

Poza tym, warto poznać praktyczne wskazówki na temat pakowania bagażu podręcznego oraz dowiedzieć się co można, a czego nie wolno zabrać na pokład samolotu.

Czym jest bagaż podręczny, a co to takiego bagaż rejestrowany?

Jak sama nazwa wskazuje, bagaż podręczny to bagaż, który znajduje się „pod ręką”. Lecąc na wakacje, zabiera się go ze sobą na pokład samolotu. Linie lotnicze z reguły nie pobierają za bagaż podręczny dodatkowej opłaty, ponieważ jest on już wliczany w cenę biletu.

W przypadku, gdy potrzebujemy zabrać na urlop więcej rzeczy, trzeba zastanowić się na wykupieniem tzw. bagażu rejestrowanego.

Tego typu „ładunek” przewożony jest w luku bagażowym samolotu, dlatego wcześniej należy poddać go odprawie. Jeśli okaże się, że bagaż podręczny przekroczył określone przepisami limity (wymiary, waga), to może zostać odprawiony odpłatnie jako bagaż rejestrowany.

W jaki sposób pakować bagaż podręczny do samolotu?

W związku z faktem, iż bagaż podręczny ma ograniczone, niewielkie rozmiary, trzeba dobrze rozplanować jego pakowanie oraz wykorzystać pojemność przewożonej w samolocie torby bądź plecaka. Na spodzie bagażu dobrze jest umieścić obuwie, nieco grubszą odzież oraz rzeczy, które nie będą potrzebne podczas lotu. Na wierzch polecamy włożyć spakowane do kosmetyczki przybory higieny osobistej, leki, żywność, napoje oraz elektronikę.

Lekarstwa można generalnie przewozić bez dodatkowych zaświadczeń od lekarza. Wyjątkiem mogą być m.in. leki, których aplikacja wymaga iniekcji przy pomocy strzykawki oraz substancje psychotropowe. Jeżeli chodzi o bieliznę oraz pozostałe ubrania, to najlepiej jest je zrolować i poupychać ciasno w wolną przestrzeń bagażu, wykorzystując całą jego pojemność.

Należy pamiętać, że w tanich liniach lotniczych niemowlętom zazwyczaj nie przysługuje bagaż podręczny, co oznacza, że wszelkie przeznaczone dla dziecka akcesoria – powinni zabrać ze sobą jego opiekunowie.

Jakie powinny być wymiary bagażu podręcznego?

Dozwolone wymiary dla bagażu podręcznego różnią się w zależności od danej linii lotniczej oraz od rodzaju biletu. Rozmiar bagażu podręcznego u tradycyjnych przewoźników mieści się w granicach 55 x 40 x 23 cm, z jednoczesnym limitem wagi do 10 kg.

W Polskich Liniach Lotniczych (LOT) walizka podręczna nie może ważyć więcej, niż 8 kg. W popularnych tanich liniach lotniczych w obrębie standardowej taryfy, pasażerowie mogą wnieść na pokład samolotu bagaż podręczny o wymiarach 40 x 30 x 20 cm (Wizz Air) albo 40 x 20 x 25 cm (Ryanair).

Przepisy stają się bardziej liberalne, jeśli w Ryanair wykupi się usługę „pierwszeństwo wejścia na pokład” lub bilet w taryfie Regular/Flexi Plus, natomiast w Wizz Air zdecyduje się na świadczenie „Wizz Priority” bądź opcję Wizz Go/Wizz Plus Flex. Wówczas pasażer ma prawo zabrać na pokład samolotu drugi bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 20 cm (Ryanair) oraz 55 x 40 x 23 cm (Wizz Air).

Istotny jest też fakt, iż w zakresie wyznaczonych limitów, bagaż podręczny mierzony jest razem z uchwytami czy kółkami jezdnymi. Co ciekawe, do limitów bagażowych nie wlicza się m.in. małej damskiej torebki, koca, szala, parasola, laski czy przyrządów ortopedycznych (np. kul).

Walizka, plecak, a może torba – co na bagaż podręczny?

Wybór czy bagaż podręczny powinna stanowić walizka kabinowa, plecak lub torba wcale nie jest prosty ani oczywisty, tym bardziej, że linie lotnicze niczego w tym zakresie nie narzucają. Bagaż ma jedynie spełniać określone wymogi gabarytowe. W co spakować więc swój podręczny bagaż do samolotu?

Walizka kabinowa uznawana jest za najbardziej uniwersalną i optymalną formę dla bagażu podręcznego, jaki zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Usztywniona walizka to na pewno gwarancja tego, że spakowane w niej rzeczy nie pogniotą się, a cała zawartość będzie dobrze chroniona przed uderzeniami. Teleskopowa rączka, w jakie często wyposażone są walizki kabinowe – pozwala swobodnie ciągnąć za sobą bagaż, a także komfortowo wnosić go po schodach.

Plecak to idealna opcja, jeśli planuje się wycieczki i/lub częste zmiany miejsca pobytu. Poza tym, jest to dobre rozwiązanie, kiedy podróżuje się z małym dzieckiem, ponieważ nosząc bagaż podręczny na plecach – mamy wolne ręce, aby bezpiecznie prowadzić obok siebie malucha. Plecak to również łatwy dostęp do zawartości.

Jeżeli nie chcemy ryzykować nadbagażu, warto postawić na miękką sportową lub casualową torbę, która daje się łatwiej uformować podczas pakowania. Torby świetnie sprawdzą się w przypadku turystów, którzy nie potrzebują zabierać ze sobą zbyt dużo rzeczy, ale uwielbiają przywozić ze sobą np. pamiątki.

Czego nie wolno przewozić w tanich liniach lotniczych?

Wśród rzeczy pakowanych do bagażu podręcznego, nie mogą znaleźć się m.in. takie przedmioty, jak:

  • broń palna oraz jej imitacja,
  • substancje wybuchowe i łatwopalne,
  • noże, metalowe pilniczki, nożyczki, druty, cążki do paznokci itp. zakończone ostrymi krawędziami,
  • parasol z ostrym zakończeniem,
  • buty na szpilkach.

Zakazane jest ponadto przewożenie w bagażu podręcznym płynów (leki, kosmetyki, napoje) w pojemnikach/butelkach o objętości większej, niż 100 ml, z uwzględnieniem łącznego limitu 1 litra na osobę. Ograniczenia te nie dotyczą napojów alkoholowych zakupionych w strefie wolnocłowej.

Bagaż podręczny – co spakować do samolotu?

Z rzeczy, jakie powinny znaleźć się w bagażu podręcznym, na pewno pamiętać należy o wszystkich lekach, nie tylko tych, które potrzebne będą w trakcie lotu. Trzeba mieć na uwadze, że bagaż rejestrowany może się opóźnić, a nawet zaginąć. Do bagażu podręcznego można spakować również ubrania, szczególnie bieliznę na zmianę czy wierzchnią odzież, która przyda się przy nagłej zmianie pogody.

Jeśli chodzi o kosmetyki, to warto wziąć niewielkie miniaturki (próbki promocyjne) lub środki higieny 2w1, dzięki czemu łatwiej będzie zmieścić się w obowiązujących przy odprawie limitach. Dozwolone jest wniesienie na pokład samolotu jedzenia dla niemowląt (np. mleko, musy owocowe, soki). Nie należy zapomnieć też o spakowaniu pieluch, podstawowej garderoby malucha oraz drobnych „umilaczy” w postaci maskotki czy znikopisu.

Dla starszych dzieci dobrze jest zabrać lizaki, które pomogą na zatykanie się uszu podczas startu i lądowania samolotu. W podręcznym bagażu należy umieścić ponadto sprzęt elektroniczny, a także pieniądze i dokumenty.

Szczegółowe warunki i/lub odniesienie do obowiązujących w zakresie bagażu podręcznego zasad, z pewnością znajdą się w zawartej z touroperatorem umowie o świadczenie usług turystycznych.


Udostępnij

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.