Świątynia Augusta i inne antyczne atrakcje miasta Pula

Grzegorz, 06.06.2023

Pula to największe miasto Istrii. Stanowi idealne miejsce na wakacje. Można tutaj znaleźć zarówno hotele jak i apartamenty z pełni wyposażoną kuchnią, w spokojnej części miasta. Położona na południowym krańcu półwyspu Istria, Pula to miasto szczycące się ponad 3000-letnią historią.

Ten ważny port na Adriatykiem posiada bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. Co więcej ma jeden z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich w Chorwacji – imponujący amfiteatr, który zdominował krajobraz miasta.

Powstanie miasta Pula wiąże się z historią Jasona, Medei i Argonautów z mitologii greckiej. Jason ukradł Kolchianom złote runo dla króla Tesalii, Peliasa. Kolchowie, prowadzeni przez brata Medei, Apsyrtosa, ścigali Argonautów do północnego Adriatyku, płynąc w górę rzeki Dunaj (starożytna Ister). Nie mogąc ich złapać, Kolchowie osiedlili się w miejscu, które nazwali Polae, co oznacza „miasto uciekinierów”.

Miasto to zostało zidentyfikowane jako Pula w klasycznej tradycji rzymskiej historiografii i geografii w dziełach Pliniusza Starszego i Strabona. Od początku epoki żelaza Istria była zamieszkana przez Histri, plemię pochodzenia indoeuropejskiego, od którego nazwano półwysep.

W II wieku p.n.e. Istria została podbita przez Rzymian. Podczas wojny domowej, która nastąpiła po zabójstwie Juliusza Cezara w 44 p.n.e., miasto stanęło po stronie Brutusa i Kasjusza. W konsekwencji tej decyzji Pula została zrównana z ziemią przez siły Oktawiana (Cezara Augusta).

W czasach rzymskich Pula nazywała się Colonia Pietas Iulia Pola lub Colonia Iulia Pollentia Herculanea. Nazwa ta powstała, gdy miasto zostało odbudowane po wojnie w 31 wieku p.n.e. na żądanie córki Oktawiana, Julii. Plan terenu Puli miał kształt pajęczyny ze względu na jej wzgórza – co było nietypowe dla kolonii rzymskich.

Antyczne zabytki Puli znajdują się w centrum miasta. Jednak skarby kultury antycznej to nie jedyny powód aby odwiedzić to malownicze miasto.

Pula atrakcje - Amfiteatr

W centrum miasta znajduje się Pula arena, czyli rzymski amfiteatr. Przy długości 133 m, szerokości 105 m i wysokości 32 jest jednym z sześciu największych istniejących obecnie rzymskich konstrukcji tego typu i jednym z najlepiej zachowanych.

Jest to również jedyny zachowany amfiteatr, który posiada cztery boczne wieże. Wewnątrz każdej z nich znajdowały się drewniane schody, które prowadziły do górnych rzędów i zbiornika wodnego. Zbiorniki były wypełnione zebraną wodą deszczową zasilającą fontannę, która niegdyś spryskiwała widzów pachnącą wodą, aby ich ochłodzić, oraz zniwelować zapach krwi na arenie.

Pierwotnie niewielka drewniana konstrukcja zbudowana na początku I wieku n.e., została powiększona za panowania rzymskiego cesarza Wespazjana w 79 roku n.e. Mogła pomieścić około 23 000 widzów i miała około 20 wejść. Została zbudowana z lokalnego wapienia na zboczu niewielkiego wzgórza zwróconego w stronę morza, około 200 metrów poza murami miasta.

Jego ściana zewnętrzna jest wyjątkowo dobrze zachowana. W lecie w amfiteatrze odbywają się pokazy (rekonstrukcje) walki gladiatorów Spectacvla Antiqva.

Zabytki miasta Pula - Łuk Sergiusza

Jednym z najbardziej cenionych i najpiękniejszych zabytków rzymskiej Puli jest Łuk Sergiusza (zwany też Złotą Bramą). Został wzniesiony w latach 30-10 p.n.e. przez Salvię Postumę z zamożnego patrycjuszowskiego rodu Sergiuszów na cześć trzech męskich członków jej rodziny.

Jeden z nich, Lucjusz Sergiusz Lepidus brał udział w słynnej bitwie pod Akcjum (31 rok p.n.e.), kiedy to siły Oktawiana rozbiły flotę Marka Antoniusza i Kleopatry. Łuk jest bogato zdobiony. W pobliżu Łuku Sergiusza znajduje się ciekawa rzymska mozaika podłogowa opisana w dalszym akapicie.

Świątynia Augusta i Romy

Chorwacka Pula może poszczyć się wyjątkową antyczną świątynią. Rzymianie zbudowali tę wspaniałą budowlę na cześć rzymskiej bogini Romy i Oktawiana Augusta w czasach panowanie pierwszego rzymskiego cesarza.

Zaliczana jest do głównych atrakcji Puli. Stanowi przykład wczesnorzymskiej architektury sakralnej, a dzięki bogatej ornamentyce widoczne są wpływy sztuki późnohellenistycznej. Filary wykonane są z gładkiego marmuru, na których znajdują się klasyczne kapitele korynckie.

Świątynia przetrwała epokę chrześcijańską, ponieważ została przekształcona w kościół. Została zniszczona dopiero 1944 roku podczas nalotu lotniczego. Późniejsza żmudna rekonstrukcja przywróciła ją do stanu dawnej świetności. Obecnie mieści się w niej mała wystawa archeologiczna.

Chorwacka Pula - Muzeum Archeologiczne Istrii

Zwiedzanie starożytnych zabytków warto uzupełnić wizytą w muzeum archeologicznym.

Gromadząc kamienne pomniki w świątyni Augusta w 1802 r. marszałek Marmont rozpoczął tworzenie kolekcji muzealnej w Puli. Jednak odkrycie przedmiotów kamiennych, ceramicznych i metalowych w stanowisku archeologicznym Nesactium było podstawą do założenia w 1902 Museo Civico (Muzeum Miejskiego) w Puli.

W 1925 roku w obecnym budynku muzeum powstało Muzeum Istrii (Il Regio Museo dell’Istria). W 1930 roku muzeum otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających i wydano przewodnik w języku włoskim. Wystawa ta, wraz z niewielkimi zmianami, była otwarta dla zwiedzających do końca II wojny światowej.

Następnie wiele obiektów zostało przeniesionych do Włoch w okresie administracji anglo-amerykańskiej. Po pewnych modyfikacjach w 1949 roku muzeum zostało ponownie otwarte jako wyspecjalizowane Muzeum Archeologiczne Istrii. Systematyczną pracą i dużym wysiłkiem, po zwróceniu części obiektów archeologicznych z Włoch w 1961 roku, budynek muzeum został stopniowo odnowiony. Eksponaty muzealne wyeksponowane zostały w nowej koncepcji dydaktyczno-wizualnej.

Zrekonstruowana kolekcja pomników kamiennych na parterze i salach muzealnych została ponownie otwarta w 1968 roku. W 1973 roku otwarto salę prehistoryczną na pierwszym piętrze oraz eksponaty klasycystyczne, późnorzymskie i średniowieczne na drugim piętrze muzeum.

Sale muzealne Muzeum Archeologicznego Istrii są stale rozbudowywane; uzupełnione nowymi znaleziskami ze stanowisk archeologicznych w regionie (prehistoryczne jaskinie, grodziska i nekropolie, rzymskie kompleksy gospodarcze, budowle i cmentarze, a także budowle sakralne z okresu wczesnochrześcijańskiego i bizantyjskiego, najazdu barbarzyńców i osadnictwa Słowian na Istrii ). Muzeum archeologiczne znajduje się w centrum miasta Pula.

Pula atrakcje - rzymska mozaika podłogowa

Wyjątkowo dobrze zachowana mozaika podłogowa z III wieku jest ukryta za parkingiem na ulicy Flaciusova w centrum Puli. Po bombardowaniuw czasie II wojny światowej pod blokiem zaleziono pozostałości rzymskich domów z mozaikami.

Największe wrażenie robi z pewnością mozaika podłogowa, której centralne pole przedstawia mitologiczną scenę „kary Dirke”, która została przywiązanie do rogów byka. Scena figuralna przedstawia centralne pole dużej kompozycji mozaiki podłogowej (12 m x 6 m).

Cała kompozycja mozaiki podzielona jest na dwie równe części, w sumie 40 dekorowanych obszarów, w których dominują wzory geometryczne z detalami zwierząt (ryby i ptaki).

Mozaika pokrywała podłogę centralnego pomieszczenia rzymskiego domu, prawdopodobnie z III wieku. Jest eksponowana w miejscu, w którym została znalezionq, dzięki czemu wyraźnie widać poziom pięter domów z czasów rzymskich, który jest o 2 m niższy od dzisiejszego.

Turcja również jest pełna starożytnych zabytków z czasów greckich i rzymskich. Jedne z najciekawszych znajdują się w okolicach Antalyi.


Grzegorz

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.