Nie tylko Dubrownik? Atrakcje południa Chorwacji

Rego-Bis, 19.01.2022

Perłę Adriatyku, jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast Dubrownik nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jeden z symboli Chorwacji przyciąga corocznie masy turystów. Południe Chorwacji to jednak nie tylko Dubrownik i malownicze plaże kamienne lub żwirowe, otoczone krystalicznie czystą wodą. Co ciekawego można zobaczyć na południu Chorwacji?

Ston

Niewielka miejscowość licząca poniżej 3000 mieszkańców jest położona niewiele ponad 50 kilometrów od Dubrownika na półwyspu Pelješac, dokładnie w jego przesmyku. Ston jest znany z najdłuższego zachowanego średniowiecznego systemem fortyfikacji kamiennych w Europie. Pierwotnie mury miały ponad 7 kilometrów (dziś około 5,5 km) a w skład fortyfikacji wchodziło około 40 wież (z których ocalało 20) i 5 twierdz. Umocnienia zostały zbudowane w XIV i XV wieku przez potężną i bogatą Republikę Dubrownika, która w 1333 stała się właścicielem półwyspu Pelješac wraz z miastem Ston.  Ich głównym zadaniem miała być ochrona solanek, które co roku przynosiły Republice Dubrownickiej 15 900 dukatów (złotych monety), co stanowiło 1/3 ich dochodów. Baseny solankowe istnieją do dnia dzisiejszego. Na terenie Ston jest 58 basenów podzielonych na 5 grup, ponieważ cały proces produkcji składa się z pięciu etapów, które trwają od jednego do dwóch miesięcy w zależności od warunków pogodowych. Co ciekawe pierwsze wzmianki o solankach pochodzą z czasów rzymskich z roku 167 p.n.e. Rocznie w Ston produkuje się około 500 ton soli. Metoda produkcji nie zmieniła się na przestrzeni wieków i pozostaje ona  przyjazna dla środowiska, gwarantując zachowanie doskonałej jakości soli. Miłośników owoców morza ucieszy fakt, że w Ston znajdują się słynne hodowle ostryg i małż, które warto spróbować w miejscowych restauracjach bądź kupić z samego rana na straganie, aby samemu je przyrządzić.

Wyspa Mljet

Mljet to jedna z najpiękniejszych wysp, które można odwiedzić w Chorwacji. Na malowniczą, niewielką wyspę (98 km²)  można bezproblemowo dotrzeć promem z Prapratno, które jest położone mniej niż 5 kilometrów od Ston. Wyspa posiada bogatą historię. Była wspominana przez greckiego poetę Homera czy Świętego Pawła Apostoła. Do najstarszych zabytków należą ruiny rzymskiego pałacu z II wieku n.e. i wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IV wieku n.e. Niezwykle interesujący jest także ufortyfikowany kompleks klasztorny Benedyktynów z XII wieku.  Jednak głównym powodem, dla którego warto odwiedzić Mljet jest przyroda i niesamowite krajobrazy. Na zachodnim krańcu wyspy znajduje się park narodowy założony w 1960 roku, zajmujący 5400 hektarów, czyli około 1/3 wyspy. Jest to doskonałe miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych po zacienionych ścieżkach. W parku można podziwiać malownicze zatoki i bujne lasy sosnowe z żyjącymi tam mangustami. Najbardziej intresującymi miejscami  są dwa słone jeziora, odpowiednio nazwane Wielkim i Małym Jeziorem. Jeziora te ciągną się przez cztery kilometry, a po wyznaczonych szlakach można spacerować lub jeździć na rowerze.

Półwysep Pelješac

Przepiękny półwysep, drugi co do wielkości w Chorwacji po Istrii, z malowniczymi krajobrazami i ukrytymi, urokliwymi plażami. Pelješac słynie głównie z pysznego jedzenia i doskonałego wina. Nie bez powodu posiada tam dom sam Robert Makłowicz. Z półwyspu można dostać się promem na Korčule, czyli kolejną wyjątkową chorwacką wyspę. Niedawno został wybudowany Pelješki most, który łączy półwysep z resztę Chorwacji. Ma on zostać otwarty w czerwcu 2022 roku. Dzięki niemu, aby dotrzeć na południe Chorwacji np. do Dubrownika nie trzeba będzie przejeżdżać przez enklawę Neum należącą do Bośni i Hercegowiny.