Makarska – przewodnik turystyczny

Rego-Bis, 31.08.2021

Riwiera Makarska tuż obok Dubrownika, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków i innych Europejczyków kurortów w całej Chorwacji. Nie da się ukryć, że turystów jest tam naprawdę sporo, wszyscy przyjeżdżają po to, aby móc spędzić swój urlop nad morzem i tym samym poleżeć na plaży. Makarska zachwyca także pięknymi, górskimi widokami, ciepłym lazurowym morzem, a także przepyszną kuchnią. Dlaczego jeszcze warto pojechać właśnie do Makarskiej? Co można tam zobaczyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Przepiękna część Dalmacji

Wielu uważa, że to właśnie w Riwierze Makarskiej są kilometrowe, najpiękniejsze plaże w całej Chorwacji. Ponadto w kurorcie tym można spędzić czas w spokojnych miejscowościach, które pomimo ilości turystów nie są przepełnione. Co więcej, po drugiej stronie od Morza Adriatyckiego wznoszą się zjawiskowe góry Biokovo, raj dla wędrowników. Wszystkie osoby, które cały rok marzą o tym, aby móc wypocząć i cieszyć się słońcem, powinny właśnie wybrać się do tej części Dalmacji.

Wzdłuż wybrzeża Makarskiej rozciąga się widok na wyspy Hvar, Brać, Korcula, i półwysep Peljesac. Warto również wiedzieć, że na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski. Wielu Polaków przyjeżdża właśnie w rejony Morza Adriatyckiego tylko dlatego, że liczy na słoneczną i ciepłą pogodę. Gorące lato bez opadów, a także zimy bez minusowych temperatur, w ten sposób można opisać Riwierę Makarską!

Zróżnicowany teren

Na pewno Riwierę tę wyróżnia także zróżnicowany teren. Z jednej strony można odwiedzać wiele różnorodnych plaż i tam spędzać czas, z drugiej przechadzać się po górach, a także skalistych ścieżkach i wybrać się na przykład na poranny spacer po Biokovie. Jest to miejscowość naprawdę górzysta, można w niej zobaczyć dobrze zachowaną architekturę, a także spotkać gospodarstwa lokalnych rolników.

Jak wygląda Riwiera Makarska?

  • Promenada - będąc w jakikolwiek nadmorskiej miejscowości, także w Polsce, można zwykle przechodzić przez dość długą promenadę. W mieście Makarska w Chorwacji jej długość wynosi kilka kilometrów. Wzdłuż są usytuowane liczne bary, lokale, kluby i dyskoteki, w których kwitnie życie nocne.
  • Plaże - ciekawostką jest to, że plaże w obszarze Riwiery Makarskiej osiągają długość ponad 40 km. Jest to niebywała odległość, gdyż dzięki temu każdy znajdzie ustronne miejsce, gdzie będzie mógł spędzić nieco czasu z rodziną.
  • Planetarium - na wzgórzu nieopodal plaży znajduje się Obserwatorium Astronomiczne w Makarskiej. Bardzo wiele osób, zwłaszcza dzieci chce podziwiać gwiazdy, warto zatem je tam zabrać. Co więcej, placówka umożliwia również spędzanie czasu w astroparku.

Co jeszcze można zwiedzić w Makarskiej?

  • Muzeum Miejskie - historyczne archeologiczne i etnograficzne eksponaty to coś, czym zachwycą się turyści uwielbiający zwiedzać. Muzeum Miejskie kusi odkrywców, dzięki spędzeniu w nim nieco czasu, mogą oni poznać bliżej kulturę miasta Makarska.
  • Stare Miasto - jak w praktycznie każdym, większym mieście w Makarskiej również znajduje się zabytkowe Stare Miasto z wąskimi oraz urokliwymi uliczkami. Głównym centrum Starego Miasta jest plac Kacić, którego nazwa pochodzi od dalmatyńskiego poety. Tuż nieopodal mieści się katedra św. Marka. Oczywiście na rynku można wypić kawę, zjeść w restauracji, a także kupić owoce i warzywa na specjalnym mini targu. 
  • Katedra św. Marka - ciekawy zabytek, który został wybudowany w baroku. W katedrze spoczywa ciało biskupa Nikola Bijankovica. Kościół odbudowano, ponieważ trzęsienie ziemi z 1962 zniszczyło katedrę.

Jeśli wybierasz się do Chorwacji, koniecznie odwiedź Makarską. W Riwierze tej nie tylko będziesz mógł odpocząć wraz z rodziną na plaży i podziwiać lazurowe morze, ale też zwiedzić kilka zabytków oraz wybrać się w góry Biokovo. Przepiękna pogoda, śródziemnomorski klimat, a także ciepłe morze, wabią co roku do Makarskiej rzesze turystów.

Udostępnij