Raj dla miłośników historii? Starożytne ruin w regionie Antalyi

Rego-Bis, 23.09.2022

Dzięki bogatej historii i wspaniałemu krajobrazowi naturalnemu region Antalyi jest wyjątkowym miejscem na letni wypoczynek. Z około 300 słonecznymi dniami w roku pogoda jest gwarantowana. Wysokiej klasy hotele zapewniają wczasy all-inclusive na najwyższym poziomie. Jest to doskonałe miejsce na rodzinne wczasy czy romantyczny wypad tylko we dwoje. Wśród lasów i gór Taurus i na wybrzeżu morza Śródziemnego skrywają się antyczne perełki. Jakie starożytne ruiny warto zobaczyć w regionie Antalyi?

Termessos

Termessos jest nazywane „Machu Picchu Turcji.” Bardzo dobrze zachowane starożytne miasto jest położone 17 kilometrów na północny zachód od Antalyi. Znajduje się w Parku Narodowym Güllük-Termessos, który ma powierzchnię 6700 hektarów. Lokalizacja na wysokości ponad 1000 m.n.p.m. w górach Solymos (obecnie nazwanych Güllük Dağı w łańcuchu górskim Taurus) wyróżnia Termessos na tle innych stanowisk archeologicznych.  Ze względu na swoje położenie jest to unikatowe połączenie niezwykłych zabytków historycznych z piękną przyrodą. Widoki są malownicze i zachęcają do fotografowania i spacerowania. Jest to jedno z nielicznych miast, które nie zostały podbite przez Aleksandra Wielkiego. Nieudana próba oblężenia w 333 roku p.n.e. dowodzi, że naturalne bariery otaczające miasto były nie do pokonania dla wrogiej armii. Niestety trzęsienie ziemi zniszczyło akwedukty doprowadzające wodę do miasta, co zmusiło mieszkańców do opuszczenia i upadku miasta. Nie wiemy, kiedy to wydarzenie miało miejsce. Nagłe wyludnienie Termessos wyjaśnia jego dzisiejszy doskonały stan zachowania. Najciekawszą budowlą jest teatr, który zapewnia wspaniale widoki na znajdujące się poniżej równiny. Innymi godnymi uwagi obiektami są skalne groby na drodze prowadzącej do miasta, agora, odeon i 6 świątyń.

Aspendos

Około 40 kilometrów na wschód od Antalyi w Aspendos znajduje się słynny rzymski teatr z II wieku n.e.  Zachwyca on swoją wielkością i idealnym stanem. Przy średnicy 96 metrów, szerokości 100 i głębokości 70 zapewniał miejsca siedzące dla 12 000 osób. Jest uważany za jeden z najlepiej  zachowanych na świecie, dysponuje doskonałą akustyką i nadal jest używany jako miejsce wydarzeń kulturalnych w miesiącach letnich. Co roku w czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu. Ponadto w teatrze Aspendos odbywa się słynny spektakl „Ogień Anatolii”. Obejrzenie spektaklu w antycznym teatrze to z pewnością niezapomniane przeżycie. Jest to miejsce ostatniego koncertu wybitnej francuskiej piosenkarki Dalidy, który miał miejsce  28 kwietnia 1987 roku. Cztery dni później popełniła samobójstwo. W pobliżu znajdują się ruiny akweduktu, bazyliki, nimfeum, agory i odbudowanego w XIII wieku mostu rzymskiego na Eurymedonie.

Perge

Będąc w Antalyi, nie można przegapić ruin starożytnego miasta Perge. Znajdują się one około 15 kilometrów na wschód od Antalyi.  Założone w XIII wieku p.n.e. było stolicą regionu Pamfilii a zarazem jednym z bogatszych miast starożytności. Jednym ze znanych mieszkańców był Apolloniusz z Pergi, grecki astronom i matematyk żyjący na przełomie III i II wieku p.n.e., który zdefiniował geometryczne terminy „parabola”, „hiperbola” i „elipsa”. Do najciekawszych zabytków można zaliczyć agorę z zachowanymi kolumnami , bramę hellenistyczną, teatr, stadion i nimfeum.