Dalyan – nie tylko żółwie i antyczne zabytki?

Rego-Bis, 13.07.2022

Ze względu na swoje położenie na przyrodniczym obszarze chronionym senne miasteczko rybackie w tureckiej prowincji Muğla nad rzeką Dalyan pozostaje nietknięte przez turystykę komercyjną. Jest zlokalizowane około 83 km od popularnego kurortu Marmaris blisko międzynarodowego portu lotniczego Dalaman. Wybrzeże Dalyan będące osłoniętym miejscem lęgowym rzadkich żółwi karetta, zachowuje wiele ze swojego oryginalnego charakteru, ze względu na przepisy chroniące przed nadmiernym rozwojem. Większość odwiedzających przyjeżdża, aby odpocząć na plaży i podziwiać słynne skalne grobowce które zostały wycięte w surowych klifach regionu ponad dwa tysiące lat temu. Po wylegiwaniu się na piasku warto wybrać się na wycieczkę łodzią do starożytnego miasta Kaunos – jego ruiny zawierają dobrze zachowany amfiteatr i akropol. Jakie atrakcję skrywa Dalyan ?

Iztuzu Beach 2

Plaża Iztuzu 2 to wąski, ale długi odcinek piasku, który stanowi barierę między rzeką Dalyan a Morzem Śródziemnym. Ze względu na długość (4,5 km) plaża rzadko jest zatłoczona. Często określana jako „plaża żółwi” jest głównym terenem lęgowym gatunku karetta. Rząd turecki dołożył starań, aby chronić ten gatunek, pozostawiając obszar nietknięty i ograniczając dostęp publiczny na pewien czas. Przed odwiedzeniem plaży warto sprawdzić czy jest otwarta.

Skalne grobowce

Imponujące starożytne grobowce licyjskie w Dalyan są główną atrakcją turystyczną na brzegu rzeki Dalyan. Stanowisko położone w krainie gajów granatu i owoców cytrusowych znane jest z swojego spokojnego otoczenia. Grobowce świątynne, które można obecnie podziwiać, to pozostałości nekropolii w Kaunos. Niegdyś znajdowało się tutaj ponad 170 grobów wykutych w skale. Grobowce w większości pochodzą z połowy IV wieku p.n.e. i mają wpływy anatolijskie, greckie i perskie. Chociaż grobowce są obecnie niedostępne do zwiedzania w środku, ich imponujący widok (najlepiej widać go zza rzeki Dalyan lub z łodzi na tej rzece) zapada w pamięć. Te zabytki można zobaczyć na okładkach przewodników turystycznych, broszur a nawet w niektórych telewizyjnych dokumentach. Grobowce Świątynne w Kaunos są wyjątkowe i znajdują się na obrzeżach nowoczesnego kurortu Dalyan. Rzeka Dalyan oddziela miasto od tych starożytnych zabytków.

Starożytne ruiny Kaunos

Kaunos było portem Karii na granicy z Licją, obecnie nad jeziorem śródlądowym, 5 km od morza, w pobliżu turystycznej miejscowości Dalyan. Z powodu zmian w krajobrazie miejsce to nie znajduje się już bezpośrednio na wybrzeżu. Warto przespacerować się wzdłuż pozostałości murów miejskich z z IV wieku p.n.e. (wysokość 8 m) wybudowanych pod panowaniem perskim. Po dotarciu do akropolu wzniesionego na skale o wysokości około 150 m można podziwiać starożytne ruiny, rzekę, zatokę i plażę. Teatr z II wieku p.n.e. na zachód od akropolu miał 33 rzędy i mógł pomieścić 5000 osób. Mury wspierają północną część teatru, natomiast od południa wbudowano go w zbocze wzgórza. Poniżej grzbietu znajdują się opadające tarasy a na nich świątynia z II wieku p.n.e. poświęcona Apollinowi. Warto zwrócić uwagę na gimnazjum z rzymskimi łaźniami, platformą do pomiaru wiatru i kopułą bizantyjskiej bazyliki. Interesująca jest  mozaika podłogowa zlokalizowana obok bazyliki.