Śladami starożytnego Halikarnasu. Antyczne zabytki Bodrum

Rego-Bis, 02.03.2022

Bodrum  jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i ekskluzywnych kurortów Turcji. Jego wyjątkowe plaże, turkusowa woda Morza Egejskiego, smaczna kuchnia i niezwykłe zabytki przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata. Co ciekawe, już antyczni turyści odwiedzali to miejsce. Halikarnas, bo tak nazywało się Bodrum w starożytności znalazło się w antycznych przewodnikach i poezji ze względu na Mauzoleum – jedeno z siedmiu cudów świata. Halikarnas jest także znany jako miejsce urodzin greckiego historyka – Herodota.  Nazywany „ojcem historii”, jest autorem Dziejów (gr. Historiai) opisujących wojnę grecką-perską oraz tradycje, politykę, geografię różnych kultur, które były znane w Grecji, Azji Zachodniej i Afryce Północnej. Herodot sam był podróżnikiem, odwiedził m.in. Egipt, Babilonię, Italię, Macedonię, wybrzeże Morza Czarnego. Inną znaną postacią z Halikarnasu była królowa Artemisja. Brała ona udział w wyprawie Króla Królów, czyli władcy Persji Kserksesa przeciwko Grekom w 480 roku p.n.e. Jako władczyni miasta  wystawiła flotę okrętów składającą się z 5 jednostek i osobiście nimi dowodziła w bitwach u przylądka Artemizjon oraz pod Salaminą. Jakie antyczne zabytki, pozostałości po wspaniałym Halikarnasie można dzisiaj zwiedzić w Bodrum?

Ruiny Mauzoleum

Wspaniały, monumentalny grobowiec, od którego pochodzi termin „mauzoleum” został zbudowany w Halikarnasie w latach 353 – 350 p.n.e. dla karyjskiego satrapy Mauzolusa. Jego budowa została zlecona przez królową-wdowę Artemizję. Ustawiony na ogromnym podium, był to pomnik o wyjątkowej wielkości, wysoki na 45 metrów z płaskorzeźbami na każdej fasadzie. Fryzy zostały wyrzeźbione przez najsłynniejszych greckich rzeźbiarzy tamtych czasów. Mauzoleum zostało uznane za jedno z siedem cudów świata (starożytnego). Co ciekawe dwa kolejne obiekty znajdowały się niedaleko Halikarnasu, była to Świątynia Artemidy w Efezie oraz Kolos Rodyjski na wyspie Rodos. Z siedmiu cudów świata starożytnego do naszych czasów przetrwała tylko piramida Cheopsa w Egipcie. Mauzoleum zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi pomiędzy 1100 a 1400 rokiem. Cześć połyskujących marmurowych bloków i innych materiałów zostało wykorzystanych przez Joannitów do wzmocnienia zamku św. Piotra. W XIX wieku wiele drobniejszych rzeźb i artefaktów, w tym słynny dzban perskiego króla Kserksesa z V wieku, zostało zabranych i trafiło do Muzeum Brytyjskiego. Obecnie niewiele zostało z niegdyś wspaniałego Mauzoleum. Ze względu na historyczne znaczenie warto to miejsce obejrzeć, aby móc powiedzieć, że widziało się jeden z siedmiu starożytnych cudów świata.

Teatr antyczny

Kilka ulic dalej od miejsca gdzie znajdują się ruiny Mauzoleum zlokalizowany jest teatr w stylu greckim, zbudowany za panowania Mauzolosa w IV wieku p.n.e. Rozbudowany później przez Rzymian w II wieku n.e. Teatr jest jednym z najstarszych teatrów kamiennych. Składa się z trzech części: cavea (widownia w kształcie półkola), orkiestry oraz sceny w kształcie podkowy. Szacuje się, że teatr mógł pomieścić od 10 000 do 13 000 osób. Miejsce budowy zostało doskonale wybrane, ponieważ z cavea jest piękny widok na morze Egejskie. Obecnie około 30 różnych wydarzeń kulturalnych odbywa się co roku w tym wyjątkowym i historycznym miejscu.