Didim – wakacje z starożytną historią w tle?

Rego-Bis, 24.08.2022

Przyjemny, niewielki kurort Didima nad morzem Egejskim zachwyca swoimi plażami i krystalicznie czystą wodą. Położone w zachodniej Turcji miasteczko stanowi idealną bazę wypadową do poznawania bogatej antycznej historii regionu. Sama nazwa kurortu pochodzi od z Didymy – starożytnej greckiej wyroczni.  W Didymie znajduje bardzo dobrze zachowana świątynia Apollina.  Miasto było połączone „Świętą Drogą” z Miletem, znajdującym się bardziej na północy. Okoliczne starożytne ruiny zachwycają nie tylko miłośników starożytnej Grecji. Jakie antyczne zabytki warto zobaczyć w okolicy Didim?

Priene

Ruiny jońskiego miasta Priene są malowniczo położone na zboczu góry Mykale. Stanowią one spektakularny punkt widokowy nad równiną, gdzie rzeka Meander wije się do morza Egejskiego. Priene oferuje również doskonałą, praktyczną lekcję archeologii i historii. Stanowisko znajduje się 10 km na północ od rzeki Meander oraz około 15 km od miasta Söke w pobliżu Kusadasi. Główny wniosek z wizyty w Priene, połączonej z pobieżną lekturą literatury poświęconej temu miastu, brzmi: nic tu nie jest oczywiste. Pierwotna nazwa miasta brzmiała Kadme, zostało ono założone przez Karianów w II tysiącleciu p.n.e. i znajdowało się w innym miejscu na wybrzeżu morza Egejskiego. Miasto zostało przeniesione do obecnej lokalizacji na wzgórzach około 350 p.n.e. Wizyta w stanowisku archeologicznym wymaga stromego spaceru. Do najważniejszych budowli miasta należą: świątynie: Demeter, Ateny, Zeusa, Egipska, teatr, agora, buleuterion, gimnazjon górny i dolny, kościół bizantyjski, nekropolia i dzielnice mieszkalne. Teatr mogący pomieścić 5000 osób powstał w 350 roku p.n.e. Miasto zostało zbudowane według planu Hippodamosa z Miletu (V wiek p.n.e.). Stanowisko archeologiczne jest szczególnie ciekawe ze względu na to, że w dużym stopniu zachowało swoją hellenistyczną strukturę.

Heraklea Latmijska

Rozległe ruiny Heraklei Latmijskiej położone są malowniczo nad brzegiem jeziora Bafa, które jest pozostałością po dawnej zatoce Latmijskiej. W czasach starożytnych wokół tej zatoki powstało wiele miast portowych, w tym Milet, Priene i Myus. Podobnie jak w ich przypadku, również dzieje Heraklei są ściśle związane z działalnością rzeki Meander. Rzeka ta przez wieki stopniowo zamulała zatokę, pozbawiając pobliskie miasta dostępu do morza Egejskiego. Heraklea została założona w najdalszym, wschodnim krańcu zatoki Latmskiej, u podnóża góry Latmus (tr. Beşparmak Dağı, czyli Góra Pięciu Palców). Z tego powodu w starożytności osada nazywała się Latmus (Latmos). Od czasu podboju przez króla Karii Mauzolosa nosiła nazwę Herakleia, co odzwierciedlało królewski plan hellenizacji Karii. Dodano przydomek „Latmian”, aby odróżnić go od innych osad o tej samej nazwie. Do najciekawszych zabytków należy zaliczyć mury obronne, wzmocnione bramami i basztami. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny świątyni Ateny, a tuż nad wodą można dostrzec południową ścianę agory, a także ślady łaźni rzymskich, teatru i bizantyjskiej twierdzy.