Hierapolis – antyczne ruiny w pobliżu Pamukkale

Rego-Bis, 02.09.2022

Piękne położenie starożytnego uzdrowiska Hierapolis na szczycie trawertynów przyciąga turystów do Pamukkale. Założony jako ośrodek leczniczy około 190 roku p.n.e. przez Eumenesa II z Pergamonu, prosperował zarówno pod rządami Rzymian, jak i Bizancjum. Nawracające trzęsienia ziemi przyniosły katastrofę, a Hierapolis zostało ostatecznie opuszczone po wstrząsie w 1334 roku. Podczas zwiedzania nie należy przegapić rzymskiego teatru, agory i muzeum. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Teatr

Na zboczu z widokiem na ruiny Hierapolis znajduje się  teatr  z fasadą o długości ponad 100 metrów i dwoma poziomami siedzeń, każdy z 26 rzędami. Zbudowany za panowania rzymskich cesarzy Hadriana i Septymiusza Sewera teatr jest niezwykle dobrze zachowany. Przetrwało wiele oryginalnych detali, z cesarskimi lożami i kilkoma dekoracyjnymi panelami wzdłuż sceny. Z najwyższych miejsc siedzących roztaczają się piękne widoki.

Zabytki wczesnochrześcijańskie

Najważniejszym zachowanym miejscem z czasów bizantyjskich w ruinach Hierapolis jest martyrium św. apostoła Filipa, zbudowane w miejscu, gdzie miał zginąć męczeństwo śmiercią. Martyrium znajduje się na grzbiecie, wysoko nad resztą wykopalisk i można do niego dotrzeć szlakiem, który prowadzi zarówno z teatru, jak i zza ruin głównego miasta. Martyrium leży na trzech poziomach. Na najniższym poziomie znajduje się nowoczesny most, który pełni rolę oryginalnego mostu z IV wieku, przez który pielgrzymi musieli przejść, aby uzyskać dostęp do tego miejsca. Po drugiej stronie mostu znajdują się pozostałości ośmiobocznego kompleksu łaźni bizantyjskich. Stąd wchodzi się schodami na środkowy poziom, gdzie znajduje się fontanna pielgrzymów i pozostałości kościoła Grobu św. Filipa. W ruinach kościoła jest grobowiec z czasów rzymskich datowany na I wiek n.e., uważany za grób św. Filipa. Ośmioboczny układ wewnętrznego rdzenia kościoła można jeszcze łatwo określić dzięki zachowanym łukom. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na Hierapolis i trawertyny.

Północna nekropolia

Północna nekropolia Hierapolis jest jedną z najbardziej fotogenicznych części starożytnego miasta. Można tutaj spotkać ogromną różnorodnością grobowców rozsianych po zboczu wzgórza.
Niektóre są zbudowane jak małe domy, z wieloma komnatami i wejściami. W szczególności warto zwrócić uwagę na grobowiec Gladiatora z płaskorzeźbą gladiatora nad wejściem. Północna nekropolia prowadzi do północnego wejścia do Hierapolis. Ponieważ jest to jeden z cichszych obszarów starożytnego miejsca, jest to dobre miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie wizyty.

Muzeum Hierapolis

Niewielkie muzeum poświęcone Hierapolis mieści się w dawnej rzymskiej łaźni starożytnego miasta, która znajduje się przed zabytkowym kompleksem basenów i tuż za centralnym wejściem na teren, które prowadzi z trawertynowej ścieżki. Trzy sale muzeum prezentują różnorodne znaleziska z tego miejsca, w tym wspaniałe i skomplikowane płaskorzeźby kamienne, sarkofagi i posągi. W ogrodzie na zewnątrz znajduje się więcej steli, kapiteli kolumn, grobowców i płaskorzeźb z kamiennymi inskrypcjami.