Malta – wyspa pełna zabytków

Rego-Bis, 07.03.2022

Malta to kraj wyspiarski położony w środkowej części morza Śródziemnego. Niewielka, ale strategicznie ważna grupa wysp przez swoją długą i burzliwą historię odegrała istotną rolę w walkach kolejnych mocarstw o dominację na Morzu Śródziemnym. Była miejscem, gdzie spotykały się stare kultury Afryki i Bliskiego Wschodu z wschodzącą nową potęgą - Europą. W rezultacie społeczeństwo maltańskie zostało ukształtowane przez wieki obcych rządów różnych mocarstw, w tym Fenicjan, Rzymian, Greków, Arabów, Normanów, Sycylijczyków, Szwabów, Aragończyków, Zakon Maltański, Francuzów i Brytyjczyków. Maltańczycy słyną z serdeczności, gościnności i hojności wobec obcych. Zostało to odnotowane w Dziejach Apostolskich w odniesieniu do doświadczenia św. Pawła Apostoła, który rozbił się u wybrzeży Malty w 60 roku. Jakie historyczne zabytki warto na Malcie zobaczyć?

Mdina

Znana również jako „Ciche Miasto”, dawna stolica Malty jest miejscem, które z przyjemnością się odwiedza. Za wysokimi murami leży miasto, którego historia sięga prawie 4000 lat. W średniowieczu Mdina była nazywana „Szlachetnym Miastem”, ponieważ mieszkało się w niej, jak można się było spodziewać, wiele rodów szlacheckich. Dziś wielu mieszkańców warownego miasta (około 300) to potomkowie tych rodzin, których domy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ze względu na ograniczenia dotyczące poruszanie się pojazdów, miasto zwiedza się na piechotę. Warto przejść się wąskimi uliczkami i poczuć klimat miejsca, gdzie wydaje się, że czas się zatrzymał.

Katakumby św. Pawła

Katakumby, których historia sięga IV do IX wieku są największe na wyspie i znajdują się na obrzeżach Mdiny. Miasto, wcześniej nazywane Melite, służyło jako rzymska stolica Malty. Podziemny cmentarz został utworzony ze względu na to, że prawo rzymskie stanowiło, że zmarłych nie można chować w obrębie murów miejskich. Będąc jednym z najwcześniejszych chrześcijańskich zabytków na Malcie, katakumby nie mają związku ze św. Pawłem. Są tak nazwane ze względu na ich lokalizację.

Marsaxlokk

Marsaxlokk to urocza wioska rybacka położona na południu Malty. Główne powody, dla których warto tu przyjechać, to tętniący życiem targ, który odbywa się każdego dnia, a także port, w którym znajdują się tradycyjne, niewielkie łodzie rybackie. Łodzie są atrakcją samą w sobie. Nazywają się luzzu i występują w wielu różnych kolorach i stylach. Warto zwrócić uwagę na dzioby z namalowanymi jaskrawymi oczami, które mają chronić przed złymi duchami. Jak można się spodziewać po wiosce rybackiej, jest tu mnóstwo owoców morza, więc warto zatrzymać się na lunch lub kolację.

Siggiewi

Ta tradycyjna maltańska wioska znajduje się na południowo-zachodniej Malcie między Rabatem a Marsaxlokk w żyznej dolinie Girgenti, która zaczyna się w pobliżu klifów Dingli. W centrum wsi kościół parafialny św. Mikołaja zachwyca odwiedzających barokową fasadą stworzoną przez Lorenzo Gafę w 1693 roku. Kościół jest zwykle zamknięty z wyjątkiem dorocznego festiwalu.