TOP 10 najbardziej romantycznych miejsc w Polsce

Hania, 26.02.2024

Zielone parki, klimatyczne uliczki, ukwiecone alejki, majestatyczne zamki z ciekawą historią, malownicze krajobrazy czy obcowanie z dziką naturą – to okoliczności, które z pewnością sprzyjają wytworzeniu wyjątkowej atmosfery dla kochających się ludzi. Krótki spacer, długi weekend, spontaniczne wakacje albo romantyczny wypad – sposobów na celebrowanie wspólnych chwil z ukochanym jest wiele. Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej romantycznych miejsc w Polsce!

Droga Miłości we Wrocławiu - zakochani na Moście Tumskim

Wrocław to świetne miasto dla zakochanych, pełne klimatycznych i romantycznych miejsc. Jednym z ich jest słynna „Droga Miłości”, która od lat „służy” ludziom poszukującym wielkiej miłości.

Przed wkroczeniem na trasę, należy najpierw zawitać do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie trzeba pomodlić się o swoje szczęście w sercowych sprawach, a także obłaskawić lwa, głaskając jego kamienną rzeźbę. Po tym rytuale można już przejść przez Most Tumski, na którym – jak głosi legenda – będzie czekała prawdziwa miłość.

Przez długi czas na zabytkowym moście wieszane były kłódki, na których zakochani zostawiali swoje inicjały, jednak po generalnym remoncie obiektu, zwyczaj ten jest zakazany. Mimo tego, zakochani i pragnący rozpalić uczucie miłości, w dalszym ciągu tłumnie przemierzają nasycony romantyczną aurą wrocławski most, na którym podobno odbyły się zaręczyny Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą.

Kazimierz Dolny – prawdziwy raj dla zakochanych

W TOP 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce nie mogło zabraknąć Kazimierza Dolnego. Miejscowość ta posiada urzekającą architekturę, w której dominują renesansowe kamienice i brukowane uliczki, jednak największe wrażenie robi Góra Trzech Krzyży, a konkretnie zapierający dech w piersiach widok z niej na rynek, Wisłę oraz średniowieczne zamkowe ruiny. Rynek w Kazimierzu Dolnym i odchodzące od niego uliczki niczym z bajki – to bardzo chętnie wybierane plenery na ślubne sesje fotograficzne.

W Kazimierzu roztacza się klimat artystycznego świata, który również sprzyja duchowym i uczuciowym uniesieniom. Oprócz spacerów po malowniczej okolicy, warto zajrzeć do jednej z wielu urokliwych kawiarenek, odpocząć chwilę na słynnej „Ławeczce Zakochanych”, pogłaskać na szczęście po nosie brązowego psa przy kościele farnym oraz delektować się kazimierskim kogutem z ciasta.

Chełmno – polska stolica miłości i miasto zakochanych

Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim od stuleci nazywane jest „miastem zakochanych” i „polską stolicą miłości” (zastrzeżony patent i unikatowy logotyp). Wszystko za sprawą relikwii św. Walentego, która znajduje się w tutejszym kościele farnym. W kościele p.w. Ducha Świętego odprawiane są msze, w trakcie których relikwię mogą zobaczyć wszyscy uczestniczący w uroczystości.

W Chełmnie można kupić wspaniałe wyroby piekarnicze i cukiernicze w kształcie serca, wśród których szczególnym powodzeniem cieszą się bułeczki walentynkowe z lubczykiem.

Zabytkowe średniowieczne miasto, którego patronem jest św. Walenty, zachwyca gotycką architekturą, fortyfikacjami i oferuje mnóstwo urokliwych tras spacerowych. Przy okazji można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie obok pomnika pary złączonej w miłosnym uścisku czy podziwiać piękne dywany kwiatowe w parku miejskim „Nowe Planty”. Na zakochanych, którzy przybędą do Chełmna w Walentynki, czeka jeszcze jedna atrakcja – Festiwal Piosenki Miłosnej.

Łazienki Królewskie – bajkowy klimat w samym centrum Warszawy

Łazienki Królewskie w Warszawie to wręcz wymarzona miejscówka na randkę w plenerze! Przekraczając bramę wejściową tego wyjątkowego parku, wkracza się w zupełnie inny, iście bajkowy świat, emanujący ciszą oraz spokojem. Niespieszny spacer przecinającymi Łazienki alejkami, pośród 300-letnich dębów, romantycznych mostków i królewskiej architektury, przywołuje na myśl wyobrażenia o księżniczkach i książętach na białych koniach.

W bajkowej scenerii nie brakuje też posągów, fontann, źródełek czy przebiegających drogę wiewiórek czy przechadzających się pawi, jednak największe wrażenie na wszystkich nieprzerwanie robi Pałac na Wodzie oraz zabytkowy amfiteatr. Jeśli chodzi o bardziej zaciszne miejsca w Łazienkach Królewskich, to godne polecenia są: Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska oraz Biały Domek.

Lanckorona – romantyczny weekend w Mieście Aniołów

„Miasto Aniołów” – tak nazywana jest leżąca niespełna 40 km od Krakowa niewielka miejscowość Lanckorona, którą wielu porównuje ze wspomnianym już Kazimierzem Dolnym. Drewniane domki oraz brukowane uliczki – nadają temu urokliwemu miejscu romantycznej atmosfery i oddają klimat XIX-wiecznego galicyjskiego miasteczka.

Lanckorona położona jest na zboczu góry, dlatego nie brakuje tutaj malowniczych widoków na doliny, lasy oraz pobliskie miejscowości. Przy sprzyjającej pogodzie bez problemu można stąd podziwiać Kalwarię Zebrzydowską i jej słynny klasztor, jak również stolicę Małopolski – Kraków.

Pary chętnie spacerują po Górze Lanckorońskiej, przechadzając się m.in. Aleją Zakochanych czy Aleją Cichych Szeptów. W sielskim klimacie Lanckorony mocno osadzone są… anioły. Można tu kupić np. wyroby ceramiczne lub drewniane rękodzieła, których motywem przewodnim są te pozytywne duchowe byty – tak powszechnie kojarzone z miłością.

W sierpniu organizowany jest to festiwal dla zakochanych pod nazwą „Romantyczna Lanckorona”, podczas których odbywają się koncerty, wystawy prac oraz można skosztować specjałów z dodatkiem naturalnych afrodyzjaków.

Park Mużakowski – transgraniczny raj dla miłośników zniewalających zmysły krajobrazów

Założony przez księcia Hermanna Ludwiga Heinrich von Pückler-Muskau Park Mużakowski – obejmuje niemal 700 hektarów powierzchni, rozciągając się zarówno na terytorium Polski, jak i Niemiec. Park krajobrazowy znajdujący się po obu stronach Nysy Łużyckiej zaprojektowano jako obraz malowany przy pomocy roślin, a jego wyjątkowość potwierdza wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na wyznaczonych do spacerów trasach osadzono mnóstwo punktów widokowych. Ze wzgórza Hilki można podziwiać panoramę na rzekę oraz Łąkę Zamkową z ukrytym pośród zieleni renesansowym Nowym Zamkiem.

Podążając z kolei znajdującą się w wąwozie ścieżką Sary, można dotrzeć do wyjątkowo urokliwego Mostu Arkadowego. Przepełniony bujną roślinnością Park Mużakowski to transgraniczy raj dla pejzażystów oraz idealny kierunek na romantyczne spacery tylko we dwoje.

Bieszczady – urokliwe góry, w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia…

Bieszczady przez wielu uważane są za jednej z najbardziej magicznych miejsc w Polsce i doskonale nadają się na romantyczny wypad we dwoje. Góry te, a w szczególności malownicze krajobrazy, skradły serca licznych wędrowcom oraz były obiektem wielu romantycznych westchnień. Zakochani chętnie wybierają się na pokazy astronomiczne do Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

Popularnym zakątkiem w Bieszczadach jest Połonina Caryńska, gdzie króluje dzika przyroda i zapierające dech w piersiach widoki. Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie zakochanych powinien być spacer na Połoninę Wetlińską. Ze szczytu Tarnica (1346 m n.p.m.) roztacza się bajeczna panorama na okolicę, a poza tym wspólna wspinaczka z pewnością przyniesie ogrom radości i satysfakcji.

Amatorzy romantycznych uniesień na łonie natury mogą ponadto odwiedzić rezerwat przyrody Sine Wiry, gdzie można nacieszyć oczy malowniczym widokiem przełomu Wetliny z wodą przepływającą pomiędzy licznymi głazami i progami. Prócz tego, warto wybrać się na spacer do rezerwatu Zwiezło z dwoma pięknymi górskimi jeziorami, a także dotrzeć do źródła Sanu.

Zakochani mogą odwiedzić też Grób Haliny, gdzie – jak głosi lokalna legenda – modlitwa za dusze spoczywających w mogile przyniesie szczęście w miłości. Ciekawym pomysłem mogą okazać się wycieczki rowerowe leśnymi traktami, połączone z romantycznym piknikiem nad brzegiem leniwie płynącego Sanu oraz rejs statkiem spacerowym po Jeziorze Solińskim.

Nadbałtyckie plaże idealne na romantyczny wypad we dwoje

Magia Bałtyku przyciąga o każdej porze roku i to właśnie polskie morze jest przez zakochane pary najczęściej wybieranym miejscem na romantyczny wypoczynek. Nigdzie indziej chyba nie można bardziej zachwycić się zachodem słońca, niż nad na nadmorskiej plaży przy boku ukochanej osoby. Wśród plaż, jakie najbardziej upodobali sobie zakochani, z pewnością jest ta w Dębkach, gdzie dodatkowo panuje cisza i spokój.

Chwytających za serce widoków dostarcza klif w Gdyni Orłowo, a także Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami cz Woliński Park Narodowy z rezerwatem żubrów. Wiele romantycznych zakątków czeka na zakochanych również na Mierzei Wiślanej, w Krynicy Morskiej oraz w Jantarze.

Warto sprawdzić Świnoujście, gdzie nie brakuje czystych i szerokich plaż, a dodatkowo można zobaczyć fascynujący znak nawigacyjny w kształcie zabytkowego wiatraka – Stawa Młyny.

Arkadia Nieborowska – bajkowy świat w samym środku Polski

Leży pomiędzy Łowiczem a Skierniewicami, ok. 80 km od Warszawy i zaliczany jest do najsłynniejszych parków w stylu romantycznym. Arkadia, bo o nim mowa, założona pod koniec XVIII wieku przez księżną Helenę Radziwiłłową, przez wielu określana jest jako ziemski raj i kraina szczęśliwości w jednym. Toczy się tutaj spokojne, sielankowe życie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Przekraczając bramy parku można poczuć się niczym w bajkowym świecie, który świetnie nadaje się na randkę z ukochanym. Klimat tego wyjątkowego miejsca tworzą barokowe alejki, stawy, strumienie i wodospady, a także liczne groty skalne i świątynie, w tym zrekonstruowane ruiny antyczne.

Park Dworski w Iłowej – perełka w orientalnym stylu

Zabytkowy Park Dworski w Iłowej to wyjątkowe miejsce, w którym na pierwszy rzut oka widać orientalne inspiracje. Wszystko za sprawą dawnego posiadacza tego terenu – hrabiego Fritza von Hochberga, który był niegdyś cenionym w Europie ekspertem, jeśli chodzi o dalekowschodnią sztukę ogrodową.

Co ciekawe, park w Iłowej był inspiracją do stworzenia słynnego Ogrodu Japońskiego, jaki podziwiać można we Wrocławiu. Główną osią całego kompleksu jest ogród wykonany w stylu chińskim, jednak podczas romantycznego spaceru na odwiedzających czekają również inne atrakcje, jak np. renesansowy pałac, baśniowe ruiny czy aranżacje nawiązujące do tradycji angielskich.

Udostępnij

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.

Powiązane oferty

Polska / Podkarpacie / Uherce Mineralne

Hotel Solina Resort & Spa

20.06.2024 - 24.06.2024 (4 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

149 zł/os.
Szczegóły

Polska / Świętokrzyskie / Busko Zdrój

Hotel Polonia Park Medical Center & Spa

01.08.2024 - 05.08.2024 (4 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

199 zł/os.
Szczegóły

Polska / Beskidy / Ustroń

Spa & Wellness Hotel Diament Ustron

02.05.2024 - 06.05.2024 (4 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

289 zł/os.
Szczegóły

Polska / Sudety / Świeradów Zdrój

Obiekt Wypoczynkowy Klinika Młodości Medical SPA

19.04.2024 - 21.04.2024 (2 dni)

Bez wyżywienia, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

299 zł/os.
Szczegóły

Polska / Kujawsko-Pomorskie / Ciechocinek

Villa Park Med&Spa

18.04.2024 - 22.04.2024 (4 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

319 zł/os.
Szczegóły

Polska / Sudety / Lądek-Zdrój

Hotel Mir-Jan SPA

19.04.2024 - 21.04.2024 (2 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

349 zł/os.
Szczegóły

Polska / Pomorze Zachodnie / Międzywodzie

Obiekt Wypoczynkowy Marena Wellness & Spa

29.11.2024 - 01.12.2024 (2 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

349 zł/os.
Szczegóły

Polska / Pomorze Zachodnie / Świnoujście

Ośrodek Wypoczynkowo - Sanatoryjny Sobótka

31.10.2024 - 03.11.2024 (3 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

419 zł/os.
Szczegóły

Polska / Beskidy / Wisła

Vislow Resort

19.12.2024 - 23.12.2024 (4 dni)

Śniadanie, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

429 zł 419 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Polska / Pomorze Zachodnie / Ustronie Morskie

Hotel Skal Resort & Medi Spa

06.12.2024 - 08.12.2024 (2 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, dojazd własny , dojazd własny

zobacz na mapie

459 zł/os.
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 706