Wakacje w Hiszpanii - śladami Gaudiego. Top zabytki Barcelony

Rego-Bis, 31.01.2023

Dla wielu czytelników naszego bloga ten kraj to kwintesencja wakacji, odpoczynku, zabawy. Ważny i częsty cel podróży, wycieczek, weekendowych wypadów oraz dłuższych pobytów.

Tym, którzy już byli, poznali, zwiedzili, odpoczęli nie trzeba specjalnie przedstawiać Hiszpanii. Piękno krajobrazów, niesamowicie smaczna kuchnia, doskonała pogoda i barwna kultura i kuchnia stanowią atrakcje same w sobie.

Hiszpania dysponuje malowniczym wybrzeżem a najbardziej znane nadmorskie regiony to Costa Brava i Costa del Sol. Równie dużą popularnością cieszą się oczywiście Wyspy Kanaryjskie - dla wielu najpiękniejsze z hiszpańskich wysp.

Fanom wybrzeża Hiszpanii, wakacji all inclusive w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć kolejną z atrakcji tego kraju.

Tym, którzy nadal mają w planach wycieczkę na Półwysep Iberyjski, polecamy uwadze Katalonię oraz jej stolicę Barcelonę, w której żył i tworzył bardzo niezwykły artysta, architekt.

Barcelona, stolica Katalonii nierozerwalnie jest związana z genialnym i nietuzinkowym architektem Antonim Gaudim.

Jakie zabytki stworzone przez Gaudiego warto zobaczyć w Barcelonie?

Antoni Plàcid Guillem Gaudí był jednym z najsłynniejszym i najbardziej znanych architektów nie tylko na półwyspie Iberyjskim, ale na świecie.

Miał wielki wkład w rozwój nowoczesnej architektury i techniki budowlanej na przełomie XIX i XX wieku.

Stworzył wyjątkowy, nietuzinkowy, ale za jego życia czasem niedoceniany, styl architektoniczny. Fantazyjny, bogaty, pełen niesamowitych form, rozwiązań i przede wszystkim cechujący się ogromnym rozmachem i wyobraźnią twórczą.

Nawet jeśli nic się nie wie o architekturze, nawet jeśli niewiele się wie o życiorysie Gaudiego, spacerując ulicami Barcelony, intuicyjnie można rozpoznać budynki przez niego stworzone – są one niepowtarzalne.

Wybitny kataloński architekt mieszkał i tworzył głównie w Barcelonie i okolicy, dlatego najwięcej jego dzieł można podziwiać właśnie w tym mieście.

Gaudí jest najbardziej znany ze swojego arcydzieła Sagrada Família, a także Casa Batlló i Parku Güell. Istnieje jednak wiele innych prac Gaudiego, które można zobaczyć i odwiedzić w Barcelonie.

Niektóre są dobrze znane, inne rzadko przyciągają uwagę turystów. Choć nie zawsze były powszechnie doceniane za jego życia, dzieła Gaudiego są obecnie szeroko badane przez studentów architektury na całym świecie.

Siedem z jego dzieł zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a najsłynniejsza jego budowla - Sagrada Família - stała się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Europie.

Gaudí zmarł tragicznie w 1926 roku na skutek obrażeń doznanych po potrąceniu przez tramwaj. Nie był to jedyny geniusz, którego świat stracił na początku XX wieku w wypadku drogowym z udziałem pieszego.

Pierre Curie, wybitny fizyk i mąż Marii Skłodowskiej-Curie, zginął w 1906 roku przejechany przez konny wóz ciężarowy.

Jakie dzieła Gaudiego warto zobaczyć w Barcelonie?

Lato 2023 w Hiszpanii - Park Güell

Park Güell uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków na świecie. Znajdujące się tutaj kolorowe mozaiki stanowią ucztę dla oczu.

Wyjątkowe widoki Barcelony to dodatkowy bonus. Stanowi dzieło wyobraźni Antoniego Gaudiego i katalońskiego przedsiębiorcy Eusebiego Güella, finansującego wiele projektów nowatorskiego architekta.

Kompleks ogrodowy, który został rozpoczęty jako projekt mieszkaniowy dla elity obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W parku mieści się szereg ciekawych budynków, w tym dom Gaudiego, obecnie służący jako muzeum jego twórczości.

Można tam podziwiać kolekcję mebli i przedmiotów zaprojektowanych przez samego mistrza. Większość elementów posiada „trencadís” (powierzchnie pokryte nieregularnymi elementami ceramicznymi), które są charakterystyczne dla Gaudiego.

Wakacje w Hiszpanii 2023 - Casa Milà

Casa Milà ze względu na swój niezwykły, surowy wygląd zwana La Pedrera, „kamieniołom” jest jednym z najpopularniejszych modernistycznych budynków w Barcelonie.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku była ostatnim projektem mieszkaniowym Gaudiego. Uważana jest za jeden z najbardziej pomysłowych, nietuzinkowych, oryginalnych domów w historii architektury. Bardziej przypomina rzeźbę niż budynek.

Fasada jest zróżnicowaną i harmonijną masą falującego kamienia, który wraz z kutymi żelaznymi balkonami eksponuje nieregularności nawiązujące do "płynnego" świata przyrody.

Cały budynek, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz jest godny podziwu, ale jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów jest spektakularny taras na dachu.

Znajduje się tam seria wyrzeźbionych i ozdobionych świetlików, wyjść z klatek schodowych, kominów i otworów wentylacyjnych.

Zazwyczaj są to nieestetyczne elementy niezbędne do funkcjonowania budynku, ale tutaj sprawiają wrażenie dzieł sztuki.

Architektoniczna forma jednak nie dominuje nad funkcją, dzięki czemu budynki stworzone według projektów genialnego Hiszpana są tak niezwykłe.

Wycieczki do Hiszpanii 2023 - Casa Batlló

Casa Batlló (oficjalnie Museo modernista de Antoni Gaudí) to jeden z najważniejszych przedstawicieli modernistycznego stylu architektonicznego.

Gaudi przebudował i odnowił ten oryginalny dom (powstały w 1875 roku) w latach 1904-1906 dla Josepa Batlló i Casanovas, bogatego magnata włókienniczego.

W tym czasie Casa Batllo składała się z ośmiu domów podzielonych na cztery piętra. Obecna szacunkowa wartość tego kolorowego arcydzieła wynosi około 70 milionów euro.

Podobnie jak Casa Milà, położona nieco dalej wzdłuż Passeig de Gràcia, Casa Batlló nie ma ostrych kątów, wszystko jest faliste i zaokrąglone. Przypomina nieokiełznane fale morskie.

Dom jest wyjątkowym dziełem architektury w stylu katalońskiego modernizmu. Motywem przewodnim tego budynku jest święty Jerzy, pogromca smoków, który odegrał ważną rolę w historii Barcelony.

Fasada Casa Batlló pokryta jest mozaikami przypominającymi rybie łuski. Mała wieża z krzyżem na dachu ma wyobrażać miecz, który święty Jerzy wbija w smoka.

Kolumny wyglądają jak kończyny dinozaurów. Falisty, pokryty mozaiką dach można było postrzegać jako łuskowaty kręgosłup ogromnego smoka. Balkony Batlló są masywne jak szczęki morskich stworzeń uciekających z morza. Nagromadzenie motywów chtonicznych, niemal mitycznych robi ogromne wrażenie.

Nie tylko zewnętrzna strona budynku zapiera dech w piersiach. Antoni Gaudí unika stosowania prostych linii we wnętrzach. Królują tu piękne witraże, kolorowe kafelki i wiele innych ciekawych detali.

Wyjazdy do Hiszpanii 2023 - Palau Güell

Palau Güell, przypominający fortecę gmach był pierwszym dużym zleceniem Gaudiego dla barona tekstylnego Eusebio Güella. Prace nad pałacem rozpoczęły się w 1886 roku.

Po latach renowacji został otwarty w 2011 roku i ponownie zwiedzający mogą rozejrzeć się po podziemnych stajniach z ich egzotycznym baldachimem z kamiennych liści palmowych na suficie oraz przedsionku z ozdobnymi, rzeźbionymi sufitami z mudéjar.

W sercu domu znajduje się spektakularna sześciokondygnacyjna sala z galeriami dla muzyków zwieńczona kopułą pokryta kobaltowymi płytkami o strukturze plastra miodu.

To nieco ponure miejsce, ale antidotum leży na dachu. Znajduje się tam taras ozdobiony tęczowym lasem z 20 kominami pokrytymi mozaiką.

Palau Güell został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 roku. Inną ciekawostką z nim związaną jest

Dach budynku pojawił się w thrillerze "Pasażerka" z 1975 roku, w którym wystąpili Jack Nicholson i Maria Schneider.

Wypoczynek w Hiszpanii 2023 - pozostałe zabytki Gaudiego

Z pozostałych projektów Gaudiego w Barcelonie warto wspomnieć budynki mieszkalne: Casa Calvet, Casa Vicens. Niesamowite wrażenie robi misterna Smocza Brama przez, którą można wejść do pawilonów Güell.

Nie należy zapominać o najważniejszym projekcie Gaudiego w Barcelonie, czyli kościele Sagrada Família, o którym można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule pt. "La Sagrada Família – symbol Barcelony".

Atrakcje Barcelony nie tylko autorstwa Gaudiego będzie można zobaczyć w czasie wycieczki objazdowej Hotel Samba - Zwiedzanie i Wypoczynek. W programie oprócz wypoczynku na Costa Brava jest także zwiedzanie Monako i Wenecji.

Powiązane oferty

Hiszpania / Majorka / El Arenal

Bluesea Arenal Tower Adults Only

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 810 zł 1 359 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Tossa del Mar

Hotel Ght Sa Riera

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
4 618 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Mariner

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
5 268 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Alegria Maripins - Malgrat de Mar

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
4 622 zł 1 372 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Plaza Paris

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
5 288 zł 1 388 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Sun Village

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
4 644 zł 1 394 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Santa Susanna

Hotel Alegria Caprici Verd - Santa Susanna

22.10.2024 - 26.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PLAC ZABAW
1 800 zł 1 405 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Amaraigua - Malgrat

11.10.2024 - 14.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 897 zł 1 547 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Can Pastilla

Ilusion Calma

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU SPA
1 980 zł 1 560 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Calas De Mallorca

Club Cala Romani

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
2 075 zł 1 573 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 16