Zamek Praski – serce Czech?

Rego-Bis, 02.12.2022

Według Księgi Rekordów Guinnessa Zamek Praski to największy kompleks zamkowy na świecie, o powierzchni prawie 70 000 m². Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, składa się z wielu budynków, w tym pałaców, fontann, pomników i budowli sakralnych o różnych stylach architektonicznych. Mieści się tu siedziba prezydenta Republiki Czeskiej i są przechowywane czeskie klejnoty koronacyjne. Najstarsze źródła pisane dowodzą, że Zamek Praski został założony około 880 r. przez pierwszego znanego księcia Czech Borzywoja z dynastii Przemyślidów. Od tej pory do dnia dzisiejszego pozostaje siedzibą najwyższych władz w Czechach. W XIV wieku po raz pierwszy stał się rezydencją cesarza i władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Karola IV. W tym okresie Zamek Praski osiągnął swoją największą świetność. Co warto zobaczyć na Hradczanach?

Stary Pałac Królewski 

Stary Pałac Królewski (Starý Královský Palác) to pierwotna rezydencja książęca. Początkowo drewniany został wybudowanyna przełomie IX i X wieku. Jego dokładna lokalizacja nie jest udokumentowana. W XII wieku książę Soběslav kazał postawić kamienny romański pałac obok nowo wybudowanego muru zamkowego. Jego szczątki do dziś zachowały się pod ziemią. Obecny budynek wywodzi swoje korzenie z XIV wieku, kiedy to król i cesarz Karol IV powiększył budowlę romańską, tworząc w ten sposób gotycki pałac z przesklepioną przestrzenią reprezentacyjną i pasem arkad od strony północnej. Za panowania jego syna Wacława IV dobudowano dwa prostopadłe skrzydła. Najciekawszą częścią pałacu jest wspaniała sala władysławowska zbudowana na przełomie XV i XVI wieku za panowania Władysława II Jagiellończyka. Zdobyła miano największej świeckiej sali sklepionej w dawnej Europie. Ma 62 metry długości a strop 13 metrów wysokości. Choć została zbudowana w stylu późnogotyckim, posiada już elementy renesansowe. Odbywały się tu uroczystości i biesiady koronacyjne, turnieje rycerskie, targi sztuki i dóbr luksusowych. Ta reprezentacyjna funkcja zachowała się częściowo do dnia dzisiejszego. Nadal odbywają się tu uroczyste spotkania związane z ważnymi dniami Republiki Czeskiej na przykład wręczania odznaczeń państwowych w święto Dnia Powstania Niepodległej Republiki Czechosłowackiej 28.10.

Katedra św. Wita, Wojciecha i Wacława

Dominantą zamku jest katedra św. Wita, Wojciecha i Wacława w stylu gotyckim i neogotyckim.  Została wybudowana jako centrum życia politycznego i duchowego Czech, była miejscem koronacji królów i inauguracji prezydentów. Jest siedzibą arcybiskupa Pragi i znajdują się tutaj groby wielu ważnych świętych i czeskich królów, w tym  św. Wita, patrona Czech św. Wacława oraz św. Wojciecha, którego relikwie zostały zabrane z Gniezna. Świątynię ufundował Karol IV i jego ojciec Jan Luksemburczyk a pierwszym budowniczym był Francuz Mateusz z Arras, a po nim Petr Parléř. Budowę przerwały wojny husyckie w XV wieku, a katedrę ukończono dopiero w 1929 roku. Jest pełna artystycznych perełek, z których najsłynniejszą jest ogromny srebrny nagrobek św. Jana Nepomucena, patrona mostów i żeglarzy oraz kaplica św. Wacława inkrustowana drogocennymi kamieniami. 

Złota Uliczka

Złota Ulica (Zlatá ulička) powstała w XV wieku po wybudowaniu nowych północnych fortyfikacji zamku. Jest to najbardziej malownicza część zamku, gdzie można podziwiać architekturę mieszkalną schyłku średniowiecza. Nazwa pochodzi od warsztatów złotniczych, które znajdowały się na tej ulicy. Fanów literatury zainteresuje fakt, że w domu nr 22 w latach 1916-17 mieszkał pisarz Franz Kafka.