Samolotem do Chorwacji? Trpanj na półwyspie Pelješac.

Rego-Bis, 28.09.2022

Trpanj znajduje się na północnym wybrzeżu półwyspu Peljesac, naprzeciwko lądowej Chorwacji. Kiedyś była to wioska rybacka o bogatej historii sięgającej czasów rzymskich. W ostatnim okresie stała się również popularna jako wakacyjny kurort. Znana z krystalicznie czystego morza, pięknych kamienistych plaż i zatoki z leczniczym błotem. Miasto ma urokliwą starówkę, w której znajduje się kilka starych kościołów. W mieście można znaleźć restauracje z owocami morza, kilka kawiarni, sklep, pocztę i ładną nadmorską promenadę – piękne miejsce na spędzenie letnich wakacji. Pogoda w Trpanj jest idealna przez większość sezonu turystycznego. Ładniejsze dni przychodzą wraz z wiosną i kończą się późną jesienią. Pogoda jest najbardziej przewidywalna w miesiącach letnich. Jest sucho i słonecznie z najmniejszą liczbą deszczowych dni w stosunku do pozostałych miesięcy. Szczyt sezonu w Chorwacji przypada na lipiec i sierpień, a te miesiące są najgorętsze. Oznacza to, że morze też jest najcieplejsze. Latem 2022 będzie można szybko i przyjemnie dostać się tam samolotem. Biuro podróży Rego-Bis jako pierwsze w Polsce uruchamia czarter lotniczy z Katowic do Mostaru w Bośni i Hercegowinie.  Do Trpanj jest niespełna 80 kilometrów z międzynarodowego lotniska w Mostarze, więc transfer autokarowy prowadzący przez malownicze przygraniczne tereny upłynie szybko i przyjemnie. Co warto zobaczyć w Trpanj?

Plaże

Kamieniste plaże z krystalicznie czystą wodą są otoczone śródziemnomorskimi drzewami takimi jak sosny, palmy,tamaryszki. Można więc wygrzewać się w słońcu albo skryć w cieniu drzew aby z przyjemnością podziwiać przepiękne, miejscowe krajobrazy. Najpopularniejsze plaże w okolicy to to Pozora, Luka, Divna, Duba i Jezero. Pozora i Luka ze względu na płycizny i żwirek są idealne dla rodzin dziećmi. Położona 14 kilometrów od Trpanj plaża jezero jest skrytą laguną. Dostępna jedynie drogą morską, od strony lądu jest ograniczona jeziorem. Przez plaże przepływa niewielki strumyk. Otoczona bujną zielenią niebieska laguna sprawia niesamowite wrażenie.

Kościoły

Głęboka wiara chrześcijańska jest ważnym elementem kultury i historii regionu. Z tego powodumożna spotkać wiele starych zabytków sakralnych. Najstarszy kościół Św. Piotra był datowany na IX wiek. Z biegiem czasu popadł w ruinę i był wykorzystywany jako cmentarz. Pozostałość starej budowli w tym dwa ołtarze i kamienne rozety zostały przeniesione do kościoła Św. Michała. Kościoł Św. Michała obecnie pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła został zbudowany w 1799 roku. Świątynia Św. Rocha pierwotnie pochodzi z XVII wieku, kościół Św. Antoniego z XVIII wieku a św. Mikołaja został zbudowany w 1840 roku.

Gornja Vrućica

Wiejski charakter okolic Trpanja dobrze oddają dwie pobliskie osady Gornja i Donja Vrucica. Położone na zboczach w głębi półwyspu Pelješac, podkreślają motywy dalmatyńskiego krajobrazu z winnicami, drzewami oliwnymi i śródziemnomorską roślinnością. W wioskach można zobaczyć winogrona, oliwki i śródziemnomorskie figi.

Laguna Blace

Laguna jest pokryta błotem leczniczym, podobno skutecznym w leczeniu różnych schorzeń reumatycznych – obowiązkowa wizyta dla zdrowia.