Nieodkryty wakacyjny kierunek? Bośnia i Hercegowina samolotem

Rego-Bis, 16.02.2022

Bośnia i Hercegowina to jeden z najbardziej niedocenianych krajów w Europie. Ukryta w cieniu bardziej popularnych sąsiadów, zwłaszcza Chorwacji, która latem jest opanowana przez tłumy turystów. Państwo, które ze względu na swoją bogatą historię, wielokulturowość i różnorodne tradycje jest kwintesencją Bałkanów, nie jest kojarzone z wakacyjnym wypoczynkiem. Zagraniczni turyści znają i odwiedzają głównie stolicę Sarajewo, niesamowity Mostar czy miejsce pielgrzymek Medjugorie. Bośnia i Hercegowina również ma wiele atrakcji do zaoferowania, w tym nadmorski kurort Neum. Latem 2022 roku będzie można dostać się tam samolotem z Polski łatwiej niż kiedykolwiek. Biuro podróży Rego-Bis jako pierwsze w Polsce oferuje wczasy i wycieczki objazdowe w Bośni i Hercegowinie, bazujące na bezpośrednim charterze z Katowic do Mostaru. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do tego kraju?

Przepiękna natura

Podróżując po Bośni i Hercegowinie nie sposób nie zakochać się w krajobrazie.
Malownicze góry, poprzecinane turkusowymi rzekami i tryskającymi wodospadami, pokrywają większość kraju. Niezapomnianych wrażeń dostarczy choćby miasto Jajce, gdzie w samym jego centrum znajduje się spektakularny wodospad Pliva. Wznoszący się na wysokość 17 metrów strumień wody o turkusowym kolorze utworzony z połączenia dwóch rzek spada z taką siłą, że mógłby konkurować z Niagarą. Innym niesamowitym zjawiskiem przyrodniczym jest grupa wodospadów położona wzdłuż rzeki Trebižat niedaleko Mostaru. Porównywalne są ze słynnymi, chorwackimi Jeziorami Plitwickimi. Mają ona ponad 100 metrów szerokości, a spadek poziomu wynosi nawet 25 metrów. Wodospady są otoczone wyjątkowo zielonymi lasami. Tutejsze krajobrazy przypominają egzotyczną dżunglę. Miłośnikom natury z pewnością spodoba się park narodowy Una. Został założony w 2008 roku w celu ochrony rzek Krka, Unac i Una, flory i fauny, wodospadów oraz stanowisk archeologicznych. Jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na Bałkanach. Punktem kulminacyjnym wizyty w parku narodowym Una jest niewątpliwie Štrbački Buk, oszałamiający tarasowy wodospad o wysokości 25 metrów otoczony platformami widokowymi, gdzie krystalicznie czysta woda spływa kaskadami. Widok jest tak spektakularny, że mógłby zawstydzić Plitvice. Dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń istnieje możliwość raftingu na rzece Una, obejmujący przepłynięcie przez wodospady. Bośnia i Hercegowina jest doskonałym miejscem do pieszych wędrówek. Warto na przykład wybrać się w góry Bjelašnica, gdzie w 1984 roku w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego, czy też zobaczyć kanion Rakitnica.

Urokliwe miasta i starówki

Bośnia ma kilka przepięknych miast z brukowanymi uliczkami, mostami i orientalnym charakterem. Najbardziej znanym jest Mostar z słynnym Starym Mostem oraz starówka w Sarajewie. Niezwykle urokliwy jest niewielki Pocitelj (mniej niż 1000 mieszkańców) położony nad Neretwą. Jest doskonałym przykładem architektury z czasów osmańskich i wydaje się, że czas się tam zatrzymał. Natomiast Višegrad zachwyca niesamowitym kamiennym mostem Mehmeda Paszy Sokolovića nad Driną z XVI wieku. Jego budowa została zlecone przez wielkiego wezyra, którego imię nosi most. Za konstrukcję odpowiadał sam Mimar Sinan - nadworny architekt trzech sułtanów Imperium Osmańskiego. Most w 2007 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne interesujące miasta warte odwiedzenia to choćby  Konjic, Travnik czy Trebinje.

Neum – kurort nad Adriatykiem

Mało osób zdaje sobie sprawę, że Bośnia i Hercegowina ma dostęp do wybrzeża Adriatyku.  Państwo posiada drugą najmniejszą linię brzegową na świecie (20 kilometrów), ustępując tylko Monako, a głównym miastem jest Neum. Mały kurorty leżący na pięknym odcinkiem Adriatyku.

Niskie ceny

Sarajewo jest jedną z najtańszych stolic w Europie, a poza stolicą  jest jeszcze taniej. W porównaniu z sąsiednią Chorwacją, której ceny zbliżają się do poziomów zachodnioeuropejskich, jest niewiarygodnie tanio.  Dzięki temu można poszaleć na wspaniałych, orientalnych bazarach.