Czym płacić w Bośni i Hercegowinie?

Rego-Bis, 07.12.2022

Aby zagraniczne wczasy były udane i przebiegły bez przykrych niespodzianek trzeba się odpowiednio przygotować. Jedno z kluczowych pytań, które należy zadać przed wakacjami 2023 dotyczy waluty. Jaki środek płatniczy obowiązuje w danym państwie, jakie pieniądze wziąć ze sobą czy wszędzie można zapłacić kartą ? Znany czeski piosenkarz Marek Ztracený w swojej kultowej piosence z 2020 roku „Tak se nezlob” („Nie gniewaj się”) przeprasza żonę, że nie pobiegł wymienić koron (czeska waluta) na kuny (środek płatniczy w Chorwacji). Utwór porusza istotny element przygotowań wakacyjnych, ale w 2023 starci na aktualności, ponieważ Chorwacja przystąpi do strefy euro. O tej zmianie, wejściu do strefy Schengen i innych udogodnieniach dla podróżujących do kraju ze stolicą w Zagrzebiu można przeczytać we wcześniejszym wpisie. W cieniu Chorwacji - ulubionego bałkańskiego kierunku nie tylko Czechów, ale również Polaków pozostaje Bośnia i Hercegowina. A niesłusznie. Czy Bośnia i Hercegowina ma dostęp do morza ? Oczywiście, że ma (miasto Neum). Co prawda tylko Monako ma krótszą linię brzegową na świecie, ale adriatyckie wybrzeże Bośni i Hercegowiny nadrabia malowniczym krajobrazem i pięknymi plażami. Dodatkowo, ceny są niższe niż w sąsiedniej Chorwacji. Bośnia i Hercegowina to nie tylko dobry pomysł na tanie wakacje nad morzem 2023, ale również możliwość zwiedzenia niezwykle ciekawych miejsc. Przepiękny Mostar z słynnym, starym mostem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wielokulturowa stolica Sarajewo, centrum pielgrzymkowe Medziugorie, malownicze wodospady Kravica i można tak wymieniać i wymieniać... Jaka waluta obowiązuje w Bośni i Hercegowinie ?

Marka zamienna – waluta Bośni i Hercegowiny

Marka zamienna (wymienialna) Bośni i Hercegowiny (międzynarodowy skrót: BAM) to oficjalna waluta Bośni i Hercegowiny. Składa się ze 100 podjednostek zwanych feningami i została wprowadzona po raz pierwszy w 1995 roku. Jednym z głównych zadań Banku Centralnego Bośni i Hercegowiny założonego w 1997 roku ,z siedzibą w Sarajewie jest emitowanie i rozprowadzanie marki zamiennej Bośni i Hercegowiny (BAM). Utworzenie banku centralnego, jak i również nowej waluty nastąpiło w ramach umowy z Dayton. To porozumienie dyplomatyczne oznaczało koniec konfliktu w Bośni i Hercegowinie tworząc podstawy formalne i organizacyjne nowego państwa.
Nowo utworzona marka zamienna zastąpiła dotychczas używane w regionie waluty: dinara bośniackiego, nowego dinara jugosłowiańskiego i kunę chorwacką. Zamiast nich marka zamienna stała się jedyną walutą Bośni i Hercegowiny. Nowa waluta była początkowo powiązana z marką niemiecką (stąd jej nazwa), a stały przelicznik wynosił jeden do jednego. Gdy Niemcy zostały członkiem założycielem strefy euro w 2002 roku ustalono sztywny kurs marki zamiennej wobec euro na poziomie 1 euro za 1,95583 BAM. Oficjalny kurs wymiany BAM na złotówki jest podawany przez Narodowy Bank Polski za pośrednictwem strony internatowej. W większych miastach Bośni i Hercegowiny nie powinno być problemu z wymianą pieniędzy w kantorach z głównych światowych walut (euro, dolar amerykański czy funt brytyjski). W niektórym miejscach (sklepy, restauracje) można zapłacić kartą, ale należy się upewnić czy istnieje taka możliwość.