Istria atrakcje. Co warto zobaczyć na wybrzeżu Chorwacji?

Rego-Bis, 04.04.2023

Życie na wybrzeżu półwyspu Istria zawsze było ściśle związane z morzem. Marynarze znaleźli schronienie w objęciach zatoczek. Rybacy przez całe życie szanowali tajemnicze, otwarte morskie przestrzenie. Podróżnicy odkrywali w jej portach nowe miłości.

I wszyscy zgodzą się co do jednego – piękno krajobrazu Istrii oczarowało niejednego podróżnika, przekonując go do pozostania i rozpoczęcia nowego życia. Istria to największy półwysep na Adriatyku o powierzchni 3500 km². Region graniczy ze Słowenią na północy i zatoką Kvarner na zachodzie.

Dzięki swojemu centralnemu położeniu i wielu wspaniałym zatoczkom kąpielowym, Istria jest jednym z najlepszych miejsc na letnie wakacje 2023 w Chorwacji. Jednak region ten ma znacznie więcej do zaoferowania niż słońce i morze, ponieważ Istria skrywa bardzo ciekawe atrakcje.

Do najbardziej znanych zabytków należy amfiteatr w największym mieście półwyspu -Puli. Hum -uważane za najmniejsze miasto świata znajduje się na północy półwyspu. Do największych atrakcji Istrii należą malownicze nadmorskie miasta, takie jak Umag i Porec.

Rovinj uważany za najpiękniejsze miasto Istrii położony jest nad Adriatykiem w północnej części Chorwacji. Które z atrakcji Istrii warto zobaczyć? Do której części Istrii należy się udać, aby zobaczyć najciekawsze miejsca?

Atrakcje Istrii - Rovinj

Zwiedzanie chorwackiej Istrii nie może być kompletne bez odwiedziń miasta Rovinj. Chociaż Pula to największe miasto Istrii a Dubrownik w Dalmacji jest bardziej znany, ale są osoby które twierdzą, że Rovinj jest najpiękniejszym miastem w Chorwacji.

Romantyczne brukowane uliczki, urocze stare kamienice bezpośrednią nad morzem oraz wyjątkowo smaczna kuchnia sprawiają, że jest to punkt obowiązkowy w zachodniej części półwyspu Istria. Małe, kręte uliczki prowadzą przez centrum do kościóła św. Eufemii.

Symbol miasta Rovinj znajduje się na wzgórzu, które zapewnia piękne widoki. Po drodze można odkryć niezliczone klimatyczne atrakcje i miejsca do robienia zdjęć, a przyjemne restauracje i kawiarnie zapraszają na przerwę w zwiedzaniu.

Rovinj to również marzenie fotografa. Warto zwiedzić stare miasto Rovinj o różnych porach dnia, a także "złapać" zachód słońca. Na początku miasta znajduje się duży parking, gdzie można zostawić samochód i od razu podziwiać piękne widoki na starówkę.

Ciekawe miejsca Istrii - Poreč

Poreč to miasto położone w samym sercu zachodniej części półwyspu Istria. Miasto kultury, turystyki, sportu i rozrywki, wielokrotnie doceniane i nagradzane za piękno przestrzeni publicznych i czystość.

Poreč był obok Puli pierwszą rzymską kolonią na Istrii. Do dziś zachował starożytny układ ulic na starym mieście i pozostałości rzymskiej świątyni, a także znany jest na całym świecie dzięki bazylice z VI wieku n.e. Bazylika Eufrazjana jest jedną z najlepiej zachowanych wczesnochrześcijańskich budowli i dlatego w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia została zbudowana w czasach, gdy Bizancjum władało Istrią. Bazylika jest znana z pięknych mozaik na złotym tle. Podróżnicy udaja się tam, aby zobaczyć sarkofag z IV wieku zawierający szczątki św. Maura oraz XIII-wieczne cyborium z marmurowymi kolumnami i złotymi mozaikami nad schodami prowadzącymi do ołtarza.

Kurorty półwyspu Istria - Umag

Istria oferuje zróżnicowane opcje zakwateowania. Nadmorskie miasteczko Umag to jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje all inclusive. Położony na zachdonim wybrzeżu Istrii jest szczególnie znany z corocznego Croatia Open Umag. Najstarszego i najsłynniejszego turnieju tenisowego w kraju, który przyciąga gwiazdy tenisa światowego formatu.

Umag posiada urokliwą starówkę. W miasteczku i okolicy znajdują przyjemne i malownicze plaże (w tym piaszczyste) na których można się zrelaksować i odprężyć. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z licznych ścieżek rowerowych, którymi można dotrzeć np. do niewielkiej wioski Savudrija.

Znajduje się tam najstarsza czynna latarnia morska na Adriatyku (zbudowana w latach 1817- 1818). Jest położona na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Chorwacji i ma 36 m wysokości.

Ciekawe miejsca półwyspu Istria -Rabac

Rabac to mały, popularny kurort w Chorwacji, położony na spokojnej wschodniej części Istrii. Główne miasto Istrii Pula leży 50 kilometórów na południe od Rabacu. Dawniej mała wioska rybacka, dziś Rabac liczy około 1500 mieszkańców i jest jednym z popularniejszych ośrodków wypoczynkowych na Istrii.

Historia turystyki sięga nawet początków XIX wieku. Już wtedy angielski pisarz i podróżnik Richard Francis Burton zachwycał się nadmorskim miasteczkiem. W tym okresie wybudowano kilka malowniczych domków letniskowych, które do dziś nadają temu miejscu szczególny urok.

Miasteczko jest znane z wyjątkowych plaż z turkusowo-niebieską wodą i wielu dobrych hoteli tuż nad samym morzem. Urokliwe jest także niewielkie centrum, do którego można dotrzeć nadmorską promenadą. Pastelowe kamienice są wyjątkowe i piękne, a wraz z turkusowym morzem i kołyszącymi się łodziami tworzą widok jak z pocztówki.

Niewielki port jest turystycznym centrum Rabacu. Znajdują się tutaj przytulne kawiarnie, bary i restauracje, z których można obserwować miejscowe życie, delektując się kieliszkiem chorwackiego wina lub kawą. Niewielki port rybacki prawie jak z pocztówki zapewnia niepowtarzalną atmosferę.

Niedaleko Rabacu znajduje się stare miasto Labin, które jest nieco powyżej wybrzeża i zaprasza gości na wieczorne spacery i odpoczynek.

Istria atrakcje przyrodnicze - Archipelag Brijuni

Obok wybrzeża Istrii znajduje się również archipelag Brijuni. Wszystkie atrakcje Istrii są godne odwiedzenia, jednak dla miłośników przyrody prawdziwą gratką będzie duża grupa wysp położonych blisko Puli.

O jego pięknie i uroku świadczy fakt, że w czasach, gdy Istria była częścią monarchii Austro-Węgierskiej, odwiedzała ją elita arystokracji Cesarstwa Habsburgów. W nowszej historii wielu przywódców odwiedziło wyspy. Jedna z nich, Brijuni były rezydencją prezydenta Jugosławii Josipa Broz-Tito.

Całkowita powierzchnia Parku Narodowego Brijuni wynosi 3395 hektrarów, z czego 2651,70 ha to morze, a powierzchnia wysp to 743,30 ha. Długość wszystkich linii brzegowych wysp wynosi około 47 km. Granica morska ma prawie 23 km długości.

Brzegi są w większości niskie i skaliste, ale łatwo dostępne dzięki poziomej warstwie skał, a w niektórych zatokach można znaleźć żwir i piasek. W skład parku wchodzi 14 wysp. Są one bardzo bogate przyrodniczo.

Na Brijuni znajduje się również atrakcyjne stanowisko archeologiczne, ruiny bizantyjskiego castrum i rzymska willa, muzeum archeologiczne i wystawa historii naturalnej. Archipelag Brijuni jest oddzielony od stałego lądu szerokim na trzy kilometry kanałem Fazana na północny zachód od Puli.

 

 

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.