Lastovo - malutka, odizolowana wyspa pełna przyrody? (Chorwacja)

Grzegorz, 09.05.2023

Niewielka wyspa Lastovo w południowej Dalmacji (Chorwacja) jest doskonałym miejscem, aby podziwiać dziewiczą, piękną przyrodę bez tłumów turystów.

Jej powierzchnia to około 46 km2. Lastovo to jedna z najbardziej zalesionych chorwackich wysp. 70% powierzchni zajmują lasy. Lastovo to największa wyspa archipelagu Lastovo, który liczy 44 małych wysp i skał.

Archipelag Lastovo znajduje się na Adriatyku niedaleko wyspy Korčula. W 2007 roku został ogłoszony parkiem przyrody, w którym można uprawiać wiele zajęć na świeżym powietrzu i odkrywać liczne ukryte klejnoty przyrody.

Według spisu ludności z 2021 roku Lastovo zamieszkiwało 748 mieszkańców. Wyspa dysponuje połączeniem promowym z Splitem przez Vela Luka (wyspa Korčula).

Ze względu na odizolowanie od lądu Lastovo to wciąż miejsce, gdzie nie dotarła masowa turystyka. Istnieje jeden hotel oraz kwatery prywatne. Z tego powodu czasem określa się ją jako zapomnianą wyspę Chorwacji.

Jakie atrakcje czekają na chorwackiej wyspie Lastovo? Dlaczego warto odwiedźić wyspę Lastovo?

Turystyczne Lastovo - aktywny wypoczynek

Lastovo to idealne miejsce zarówno dla miłośników aktywnego jak i pasywnego wypoczynku. Ze względu na fakt, że wyspa jest górzysta i porośnięta lasami, istnieje możliwość uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Jest wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych, które można wybrać, a wszystkie prowadzą do ciekawych miejsc, z wspaniałymi widokami na morze i pobliskie mniejsze wyspy.

Cała wyspa jest w większości pokryta lasami, więc nawet w upalne letnie dni można się schronić w cieniu drzew. Nie ma tam jadowitych gatunków (węży czy pająków), więc można bezpiecznie uprawiać turystykę pieszą.

Dla tych, którzy lubią podwodny świat, są dwa centra nurkowe, w Pasadur i Zaklopatica. Piękna wyspa Lastovo jest również znanym miejscem do wędkowania, szczególnie dla tych, którzy lubią łowić tuńczyki. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą wypożyczyć w mieście łódź rybacką i wybrać się na rekreacyjne połowy.

Doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku jest również jezioro Ochrydzkie w Macedonii Północnej.

Z informacji turystycznej - architektura i kultura

Na wyspie znajduje się łącznie 46 niewielkich kościołów pochodzących z okresu od XII do XV wieku. Główną świątynią Lastovo jest kościół św. Kuzmy i Damiana. Konstrukcja pochodzi z XIV wieku. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie wnętrza kościoła, gdzie dominuje kamień.

Znajduje się tu obraz Giovanni Lanfranco włoskiego mistrza z okresu baroku oraz anonimowego artysty weneckiego z 1545 roku. Jeśli jest otwarty do zwiedzania, można wejść do skarbca kościoła, w którym znajdują się cenne srebrne i pozłacane kielichy z różnych okresów, w tym między innymi baroku, gotyku i renesansu.

Lastovo jest najbardziej znane z karnawału Lastovski Poklad, który upamiętnia zwycięstwo nad piratami. Wtedy mieszkańcy wyspy ubierają się w typowe dla dawnych czasów stroje (jedne z najbardziej oryginalnych w Chorwacji) i organizują pochód oraz tradycyjne tańce.

Wyspa Lastovo - plaże

Wybrzeże wyspy ma zróżnicowaną linię brzegową ze skalistymi, żwirowymi i piaszczystymi plażami. Zaklopatica i Skrivena Luka są żwirowe, a pobliska wyspa Saplun słynie z piaszczystych plaż.

Do popularnych miejsc wśród mieszkańców i turystów należy również plaża Mihajla, a Lucica to mała zatoczka położona w uroczej wiosce rybackiej.

Lastawo jest uważane za jedną z najpiękniejszych i najlepszych wysp Chorwacji do plażowania.

Miasteczko Lastovo - stolica wyspy

Lastovo to największe miasto na wyspie. Jest również stolicą wyspy Lastovo. Położone w głębi lądu i całkowicie chronione jako zabytek kultury ze względu na renesansową architekturę.

W miejscowości Lastovo znajduje się supermarket, kilka restauracji, informacja turystyczna, poczta, centrum medyczne, szkoła, targ rybny i kilka barów.

Dzięki wielowiekowemu panowaniu Republiki Dubrownickiej nad wyspą Lastovo jej architektura jest niezwykle cenna. Największe miasto wyspy wyróżnia się wąskimi uliczkami, renesansowymi, kamiennymi budynkami z ciekawymi klatkami schodowymi.

Do atrakcji turystycznych Lastovo należą unikatowe kominy („fumari” w dialekcie dalmatyńskim). Kilka wieków temu jego mieszkańcy rywalizowali w wykonywaniu pięknych i ciekawych kominów. Tak więc kiedyś symbole statusu, dziś „fumari” są główną atrakcją osady.

Park przyrody Lastovo

Archipelag na terenie, którego znajduje park przyrodniczy Lastovo składa się w sumie z 44 wysp i morskich skał. Jest on prawdziwą rajską oazą morza Śródziemnego.

Odizolowanie i dystans od wybrzeża zrobiły wiele dobrego dla wyspy. Pod względem biologicznym jest to jeden z najlepiej zachowanych obszarów Adriatyku.

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) uznał wyspę za obszar o szczególnym znaczeniu dla ochrony różnorodności biologicznej w basenie morza Śródziemnego. Przyroda wyspy Lastovo jest bardzo obfita i różnorodna.

W gęstych lasach dominują dwa gatunki roślin – dąb ostrolistny (Quercus ilex) i sosna alepska (Pinus halepensis). Obfitość światła słonecznego i nocnej wilgoci umożliwia życie ponad 800 gatunkom roślin, w tym dwudziestu endemicznym.

Istnieje również pięćdziesiąt zagrożonych gatunków roślin i dwadzieścia wyjątkowo pięknych gatunków storczyków. Najbardziej znaną jaskinią Lastova jest Rača, w której ślady życia i obecności człowieka sięgają starożytności. W jaskiniach Lastovo żyje co najmniej 16 gatunków nietoperzy.

Siedemdziesiąt procent powierzchni parku to morze. Świat podwodny znany jest z ładnych, różnorodnych koralowców. Szczególnie piękne są kolonie koralowca złotego (Gerardia savaglia), korala czerwonego (Corallium rubrum) i endemicznego korala gwiaździstego (Madracis pharensis).

Można spotkać tutaj około 150 gatunków ryb, a rybacy są szczególnie szczęśliwi, gdy złowią cennego homara. Podwodny świat parku jest również bogaty w gąbki, mięczaki, szkarłupnie, skorupiaki i wiele innych gatunków, dzięki czemu ogniwa podwodnego łańcucha życia są bardzo silne.

Piękną przyrodę można obserwować również w parku narodowym jezioro Szkoderskie w Czarnogórze.

Latarnia morska Struga

Pośrodku południowej części wyspy Lastovo przy wejściu do zatoki Skrivena znajduje się przylądek Struga oraz latarnia morska o tej samej nazwie. Ma ona 30 m wysokości.

Zbudowana w 1839 roku wznosi się 90 metrów nad poziomem morza, na samym skraju stromego klifu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na otwarte morze. Obecnie latarnia na południowym wybrzeżu wyspy działa jako miejsce noclegowe, gdzie można wynająć apartamenty. Lokalizacja na odludziu zapewnia brak ciszę i pełny relaks.


Grzegorz

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.