Malownicza Chorwacja pełna przyrody

Rego-Bis, 18.12.2020

Niezwykły wypoczynek w Chorwacji 

Pierwszym skojarzeniem z Chorwacją są zazwyczaj piękne plaże i Adriatyk. Pamiętajmy, że Chorwacja to nie tylko pas wybrzeża! Znajdują się tu trzy górskie parki narodowe, piękna przyroda oraz ciekawe miasta Chorwacji Centralnej i Slavonii, takie jak Osijek, Varaždin, Krapina, Bjelovar, czy Karlovac. Miejsce cudownej zabawy, niebędące na wybrzeżu, mogą stanowić Tuheljskie Toplice, gdzie powstał słynny kompleks z basenami termalnymi, saunami i SPA – Terme Tuhelj. Do tego oczywiście Zagrzeb, czyli stolica kraju, skrywająca w sobie mnóstwo skarbów! Warta odwiedzenia zarówno latem, wiosną, jesienią, a nawet zimą podczas świątecznego jarmarku. Pasjonaci morza, oprócz zatłoczonych kurortów, mogą wybrać malownicze, spokojne wyspy, pełne magicznej przyrody. Dodatkowo, bez względu na miejsce wypoczynku, nie należy zatracać się w gwarze miejskiego kurortu bądź miasta, lub spokoju którejś z wysp, należy zaś wybrać się także do któregoś z tutejszych parków narodowych, by obcować z naturą. A parków jest aż osiem! Górzyste: Risnjak, Paklenica, Welebit, rzeczny PN Krka, słynny PN Jezior Plitwickich oraz trzy wyspiarskie, położone na Adriatyku: Wysp Briońskich, Kornati i Mljet.
Które miejsca pełne dziewiczej przyrody uważamy za najbardziej dogodne do odwiedzenia podczas chorwackiego, wakacyjnego wypoczynku i które z nich polecamy najbardziej?

Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Pliwtice to, nie bez powodu, najbardziej znany chorwacki park narodowy. Tworzy go szesnaście pięknych jezior krasowych, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą około dziewiędziesięcioma malowniczymi wodospadami, otoczonych bujnym lasem. Wszytsko to wygląda wręcza bajkowo! Jeziora zachwycają nie tylko swoim ułożoniem, ale także kolorem – barwa wody mieni się i w zależności od jeziora, może przybierać kolor od zielonego, przez bladoniebieski, aż do jasnoszarego. Spacerom po parku towarzyszy melodyjny szum i bulgotanie wody, a ponad stuletnie buki, świerki i jodły podkreślają magiczny charakter tego miejsca. Stwierdzono tu występowanie około 1100 gatunków roślin, licznych ryb, gadów, płazów oraz ptactwa. Panują to konkretne zasady, nie dozwolone jest opuszczanie oznakowanych ścieżek, a jako że jest to Park Narodowy, zabrania się biwakowania, kąpieli w jeziorach, łowienia ryb lub palenia ognisk. To obszar niezmieniony przez człowieka, pełen natury i czystego piękna.
 

Park Przyrody Biokovo

Górski park przyrody, niezwykle popularny wśród polskich turystów, ze względu na swoją lokalizację – rozciąga się nad Riwierą Makarską. Biokovo jest masywem górskim o długości 36 km i szerokości sięgającej ponad 9 km. Granicę gór malowniczo wyznaczają rzeki – od północnego zachodu Cetina a od południowego wschodu ujście rzeki Neretwy. Nagie, bardzo wysokie skały, wpadające wprost do morza stanowią chyba najlepszy punkt widokowy, z którego można podziwiać cudowną Riwierę Makarską wraz z morzem i okolicznymi wyspami. Jedną z największych atrakcji masywu jest jego najwyższy szczyt, będący drugim najwyższym szczytem Chorwacji, czyli Sveti Jure. Park pełen jest cudownych widoków, charakterystycznej przyrody, znajduje się tu nawet Ogród Botaniczny, w którym można podziwiać typowe dla tej części wybrzeża rośliny. Dodatkowo, z początkiem sezonu letniego 2020, aby jeszcze bardziej urozmaicić odwiedzanie tego miejsca, otwarto tu specjalny szklany taras widokowy w kształcie podkowy, czyli Skywalk Biokovo. Szklany taras wznosi się na wysokości 1228 m n.p.m. i sprawia, że podczas spaceru, można poczuć się jak w chmurach. Stojąc na tarasie, przez przeszklone podłoże, dokładnie widać góry.

Riwiera Makarska
 

Lawendowa wyspa Hvar

Hvar jest czwartą największą wyspą Chorwacji, rozpościerającą się malowniczo naprzeciwko Riwiery Makarskiej, pomiędzy Bračem a Korčulą. Istnieją tu miasta z długą tradycją, pięknymi starówkami, pełne hoteli i ośrodków turystycznych, ale można tu odnaleźć także zakątki ciche i spokojne, pełne dziewiczej przyrody. Pola lawendy, stare drzewa oliwne i winnice. Panuje tu nietypowy klimat, mawia się że to najbardziej nasłonecznione miejsce Chorwacji, jednocześnie – jedno z najbardziej suchych, przez co przyroda jest tu odmienna i nietypowa. Na wyspie nie ma żadnych jezior ani rzek. Północna strona wybrzeża Hvaru jest uwielbiana przez turystów, pełna malowniczych zatoczek i półwyspów, podczas gdy południowy brzeg jest bardzo skalisty i nierzadko stromy. Jedną z najpopularniejszych roślin rosnących tutaj jest lawenda, której największe plantacje znajdują się w miejscowości Brusje. Poza nią, wspomnianymi drzewami oliwnymi i winną latoroślą, uprawia się tu figi oraz rozmaryn. Dodatkowo, w okolicach Hvaru, znajdują się niezwykle ciekawe Wyspy Piekielne, na których rosną liczne sosny, z których żywicy wytwarzano dawniej obfite ilości smoły służącej do uszczelniania drewnianych łódek – stąd ich mroczna nazwa. Wyspy są niezamieszkałe, jest ich około dziesięciu i zachwycają swoją piękną przyrodą oraz piaszczysto-żwirkowymi plażami.

Wsypa Lokrum przy Dubrovniku

Dubrovnik to niezwykle znane miasto, odwiedzane liczne przez turystów. Wszyscy skupiają się na pięknej starówce, mało kto interesuje się jego okolicą. Nieopodal miasta jest wiele wysp, tzw. Wyspy Elafickie, czyli Lopud, Šipan i Koločep, które mogą być możliwością do spotkania z  nienaruszoną przyrodą i magicznym wyspiarskim klimatem oraz oczywiście Wyspa Lokrum, na odwiedzenie której wystarczy zaledwie kilka godzin. Może być to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu podczas wycieczki do Dubrovnika. Tym bardziej, że od 1963 roku wyspa okrzyknięta jest rezerwatem przyrody, a już od 1959 roku funkcjonuje tam ogród botaniczny. Po wyspie spacerują pawie, niemal wszędzie rosną drzewa laurowe, piniowe, oliwne oraz cyprysy. W ogrodzie botanicznym znajdują się także rośliny z innych kontynentów, np. pokaźna kolekcja kaktusów. Nie lada atrakcją jest także tutejsze jeziorko, zwane Chorwackim Morzem Martwym, czyli Mrtvo more. Jego głębokość sięga 10 metrów i dzięki temu, że ma podziemne połączenie z Adriatykiem, jest słone.

Park Narodowy Brijuni

Istria to jedna z najbardziej wysuniętych na północ części Chorwacji, przez co często wybierana jest przez polskich turystów na wakacje w ofercie z dojazdem własnym. Wypoczywając np. w miejscowości Lovran, dysponując własnym samochodem, warto wybrać się do Puli lub Fazany by stamtąd wyruszyć w malowniczy rejs i odwiedzić Wyspy Briońskie, od 1983 roku tworzące park narodowy. Archipelag tworzy 14 wysp, które słyną nie tylko z unikatowej przyrody, ale także nietypowej historii. Zanim miejsce zostało objęte ochroną, budowano tu ogromne hotele, wille, swoją sławetną rezydencję miał tu nawet Marszałek Tito, który założył tu zoo, a odwiedzających go gości z całego świata prosił o przywożenie tu nietypowych zwierząt. Wyspy zostały docenione ze względu na odmienny od śródziemnomorskiego, umiarkowany klimat i bardzo bujną roślinność. Panuje tu dość duża wilgoć, występują podmokłe tereny, bagna i jeziora. Dzięki temu żyje tu mnóstwo gatunków ptaków i zdaniem wielu PN Brijuni to przede wszystkim ornitologiczny rezerwat przyrody. Dodatkowo występuje tu różnorodna roślinność, można wypatrzyć tu rośliny tropikalne, zaś rośliny strefy umiarkowanej zdobią przepiękne bulwary, tworzą parki i różnobarwne ogrody.

Istria