Podgorica - interesująca stolica Czarnogóry

Rego-Bis, 14.03.2023

Podgorica jest stolicą Czarnogóry, malowniczego, górzystego kraju na Bałkanach. Nazwa miasta pochodzi od wzgórza Gorica dominującego nad centrum. Podgorica dosłownie oznacza "obszar pod (poniżej) Goricy" i pochodzi od zdrobnienia słowa "gora", które oznacza właśnie górę, pagórek.

Miasto jest położenie u zbiegu rzek Ribnica i Morača. W okolicach Podgoricy znajduje się także żyzna dolina Bjelopavlići i równina Zeta. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Od wieków był to strategicznie ważny punkt.

Czarnogóra jest uwielbiana przez turystów ze względu na piękne krajobrazy, prawie 300 kilometrowe, malownicze wybrzeże Adriatyku, interesujące zabytki i pyszną kuchnię. Liczne atrakcje Czarnogóry zarówno przyrodnicze jak i historyczne sprawią, że nikt nie będzie się tutaj nudził.

Wybrzeże czarnogórskie z takimi miastami jak Herceg Novi, Kotor, Budva, Bar,Ulcinj doskonale nadaje się do spędzenia wakacji 2023 wypełnionych słońcem i bałkańską gościnnością. Riwiera Czarnogórska, Riwiera Budwańska, zatoka Kotorska to najczęściej odwiedzane przez turystów nadmorskie części kraju. Sama stolica jednak nie przyciąga uwagi zagranicznych przybyszów.

Miasto posiada długą historię (świadczą o tym choćby rzymskie ruiny Doclea). Dogodne położenie w środku kraju sprawia, że może to być doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego obszaru Czarnogóry.

Podgorica jest głównym ośrodkiem administracyjnym i politycznym państwa. Jest dobrze skomunikowana z resztą kraju (połączenia drogowe i kolejowe) oraz posiada międzynarodowy port lotniczy (obok Tivatu jeden z dwóch w kraju). Czarnogóra ma połączenia lotnicze z wieloma europejskimi miastami. Na stronie lotniska można znaleźć informację o współpracy z takim liniami jak Wizzair, Ryanair czy LOT.

Większość miasta została zniszczona w wyniku nalotów alianckich w 1944 roku podczas II wojny światowej. Był to ośrodek miejski leżący na trasie odwrotu wojsk niemieckich z Grecji i Albanii. W historii miasta ważną datą jest 19 grudnia 1944 roku.

Wtedy miasto zostało wyzwolone z okupacji niemieckiej. Po wojnie zostało odbudowane. Z tego powodu Podgorica ma stosunkowo nową zabudowę z interesującą architekturą w stylu brutalizmu oraz terenami zielonymi i parkami. Co warto zobaczyć w największym mieście Czarnogóry? Jakie są najciekawsze zabytki miasta?

Doclea – jedna z największych atrakcji historycznych

Zaledwie cztery kilometry od centrum miasta znajdują się pozostałości starożytnego miasta Doclea. Jego historia sięga czasów rzymskich. Miasto położone było na rozległym płaskowyżu, otoczonym rzekami Morača, Zeta i Širalija. Już w IV wieku n.e tereny we wschodniej części miasta zostały zasiedlane przez chrześcijan. W czasach rzymskich miasto miało kościoły a później dobudowano dużą bazylikę episkopalną.

W muzeum miasta Podgoricy eksponowane są cenne przedmioty znalezione w grobowcach na stanowisku archeologicznym. Wśród nich warto wymienić: naczynia ceramiczne i szklane, części biżuterii, narzędzia, broń i monety.

Starożytna Doclea stała się znana w świecie archeologicznym, kiedy odkryto słynny kielich z Podgoricy. Dziś jest on przechowywany w Ermitażu w Sankt Petersburgu. Pierwsze wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się pod koniec XIX wieku i trwają do dziś.

Wieża zegarowa i Stara Varoš

Ciekawe zabytki miasta znajdują się w dzielnicy Stara Varoš. Za czasów tureckich (1474 – 1879) była to najważniejsza część miasta. Symbolem miasta Podgorica i ciekawą atrakcją turystyczną, którą można w tym miejscu podziwiać jest Sahat Kula (wieża zegarowa). Zbudowana została w XVIII wieku przez Mehmeda-Paszę Osmanagicia.

W 1474 roku Podgorica została zdobyta przez Osmanów. W czasach tureckich znajdowała się tutaj twierdza Depedogen (popularnie zwana Ribnicą). Będąc w tej części miasta warto rzucić okiem na ruiny wspomnianej fortyfikacji.

Z ciekawych miejsc okolic Podgoricy: wodospad Niagara

W pobliżu miasta Podgorica znajduje się duży wodospad na rzece Cijevna - potocznie nazywany jest "czarnogórską Niagarą". Spływa on kaskadami z zapory, otoczony wieloma mniejszymi wodospadami w wapiennej skale. 

Najlepsze widoki są z głazów, które tworzą wąską szczelinę tuż przed wodospadem. Zlokalizowany jest w bardzo spokojnej okolicy pośród pól uprawnych i winnic, które produkują doskonałe czerwone wina o nazwie Vranac.

Pobliska restauracja serwuje tradycyjne dania kuchni czarnogórskiej w rustykalnej kamiennej jadalni z widokiem na rzekę. Ciekawą atrakcją turystyczną, zlokalizowaną mniej niż 8 kilometrów od centrum Podgoricy, najlepiej odwiedzić wiosną. Wtedy stan wody jest najwyższy. 

Most Sastavci

Wśród mieszkańców miasta znajduje się wielu miłośników romantycznego miejsce zwanego Skalina. Znajdujący się tutaj stary kamienny most u ujścia Ribnicy do Moraczy, pochodzący z czasów rzymskich, jest najstarszym w Podgoricy.

Według dostępnych danych most ten jest jedną z nielicznych pozostałości dawnego miasta Grimm, które znajdowało się na tym terenie. Starsi mieszkańcy Podgoricy nazywają ten most "Mostem na Sastavci", ponieważ tak właśnie nazywał się obszar wokół ujścia Ribnicy na Moraczy.

Most zbudowany jest z jednego łuku i ma zaledwie kilka metrów wysokości. Legenda głosi, że został stworzony z rzecznych skał i zawsze był ulubionym miejscem spotkań zakochanych. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji zachodów słońca.

Plac Niepodległości- Podgorica

W centrum Podgoricy znajduje się Plac Niepodległości (Trg Republike). Plac jest otoczony palmami i ławkami. W centrum miasta zobaczymy również interesującą fontannę.

Nocą Plac Niepodległości w centrum stolicy Czarnogóry jest oświetlony jasnymi kolorami i wypełniony ludźmi spędzającymi czas w okolicznych barach i kawiarniach. Regularnie odbywają się tu koncerty i inne występy, podobnie jak świąteczny jarmark bożonarodzeniowy w Podgoricy.

Jedna z największych atrakcji Podgoricy? Winnica Plantaže

Plantaže to jedna z największych i najpiękniejszych winnic w Europie. Ciekawa atrakcja turystyczna zajmuje powierzchnię 2300 hektarów. Rośnie tutaj około 11,5 miliona winorośli.

Winnice są z jednej strony otoczone korytem rzeki Cijevna, która szukając drogi do rzeki Morača i morza, przedarła się przez dziewicze skały i utworzyła malowniczy, mały kanion. Chociaż winnica jest ogromna można ją całą zwiedzić, delektując się kieliszkiem wina podczas jazdy małą kolejką turystyczną.

Odwiedza ona najważniejsze zakątki winiarskiego imperium. W winnicy uprawia się 29 różnych odmian winorośli, wśród których najważniejsze to autochtoniczne odmiany czarnogórskie: Vranac i Krstac. Vranac jest niekwestionowanym władcą pola Ćemovsko, obejmującego dwie trzecie powierzchni winnic. Po zwiedzeniu można zatrzymać się w piwnicy z winami Šipčanik. W tej części Czarnogóry to obowiązkowy punkt zwiedzania.

Dla wielbicieli innego rodzaju trunków polecamy browar Nikšićko. Jest to najpopularniejsze piwo w Czarnogórze o którym można dowiedzieć się więcej we wcześniejszym wpisie.  

 

Powiązane oferty

Tylko w Rego
Bestseller!
5.2/6 12 oceny

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Dobra Voda

Apartamenty Lotos

01.09.2024 - 08.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
bardzo dobry 12 opinie
5.2
2 599 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Zwiedzanie
4.9/6 8 oceny

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Dobra Voda

Apartamenty Lotos i Czarnogóra w pigułce

22.09.2024 - 29.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY WYCIECZKI W CENIE
bardzo dobry 8 opinie
4.9
2 599 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Animacje RegoMeli Club
Serwis plażowy gratis
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.1/6 20 oceny

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Čanj

Hotel Monte Mare

15.09.2024 - 22.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE REGO MELI CLUB DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
bardzo dobry 20 opinie
5.1
3 189 zł 2 849 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Hotel Aleksandar

01.09.2024 - 08.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 2 opinie
5.4
3 589 zł/os.
Szczegóły