Wakacje w Barze? Co warto zobaczyć?

Rego-Bis, 18.07.2022

W Barze warto zobaczyć ruiny starego miasta, jedno z najstarszych drzew oliwnych na świecie i odpocząć na plaży. Miasto dynamicznie się rozwija i jest głównym portem Czarnogóry. Obecnie znane jest jako Novi („Nowy”) Bar. Ruiny Stari („Starego”) Baru leżą dalej w głębi lądu u podnóża góry Rumija. Pierwsza wzmianka o Starym Barze pochodzi z IX wieku, kiedy znalazło się pod kontrolą Cesarstwa Bizantyjskiego. Znane wśród mocarstw śródziemnomorskich jako Antivari, miasto było często autonomiczne od XI do XV wieku. W XIV wieku jego arcybiskup otrzymał tytuł prymasa Serbii. Był rządzony przez Wenecjan (1443–1571), a następnie przez Turków Osmańskich (1571–1878). Częściowo zrujnowany w 1878 r, gdy Czarnogórcy przejęli go od Turków został opuszczony po wybuchach prochu strzelniczego w 1881 i 1912 roku. Nowe miasto, które jest obecnie głównym portem i ośrodkiem rekreacyjnym połączonym koleją z Podgoricą, zostało znacznie powiększone od końca 1970, aby ułatwić zwiększony import ropy naftowej. Co warto w Barze zobaczyć?

Stary Bar

Atrakcją, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest Stary Bar położony na stromym klifie u podnóża góry Rumija. Jest on zlokalizowany około 4 km od nowego miasta i wybrzeża. Stary Bar jest obecnie niezamieszkały i służy jako muzeum na wolnym powietrzu. Miasto było sukcesywnie budowane przez kilka stuleci.  Ze względu na częste ataków piratów ludność musiała osiedlić się w głębi kraju, więc dziś Stary Bar znajduje się prawie 5 kilometrów od morza. Miasto jest otoczone murami z XI i XII wieku, odnawianymi w XIV i XV wieku. Na jego teren wchodzi się przez bramę miejską z XI wieku. W środku można znaleźć lepiej lub gorzej zachowane ruiny kościołów, łaźni tureckiej, charakterystyczną wieżę zegarową. Jest to fascynujące miejsce z unikalnym klimatem, na wpół odbudowane, a na wpół zrujnowane, które można odkrywać na piechotę. Przy przyjemnej brukowanej uliczce prowadzącej do Starego Baru znajdują się liczne sklepy z pamiątkami i restauracje.

Stara Maslina

Jedno z najstarszych drzew oliwnych na świecie znajduje się niedaleko ruin Starego Baru. Stare drzewo oliwne czyli Stara Maslina ma ponad 2000 lat. Region Baru słynie z produkcji oliwek.

Pałac króla Mikołaja

Na nabrzeżu nowego miasta znajduje się pałac króla Mikołaja. Ten elegancki budynek został zbudowany w 1885 roku. Władca Czarnogóry podarował go swojej córce księżniczce Zorce i  zięciowi Piotrowi I Karadziordziewić – przyszłemu królowi Serbii. Obecnie jest to  muzeum miejskie. Znajdują się tam artefakty znalezione w ruinach starego miasta, a pomieszczenia zostały zrekonstruowane w XIX-wiecznym stylu. Na miejscu działa restauracja w starym ogrodzie kwiatowym.

Linia kolejowa Bar – Belgrad

W Barze kończy się linia kolejowa łącząca czarnogórskie wybrzeże z stolicą Serbii Belgradem. Przejażdżka na tej trasie należy do prawdziwych atrakcji. Na liczącym 476 kilometrów odcinku znajduje się ponad 250 tuneli i 435 mostów. Widoki w czasie przejazdu są spektakularne.