Kotor. Klejnot czarnogórskiego wybrzeża?

Rego-Bis, 04.05.2022

Kotor położony jest u podnóża urwistego klifu, otoczony surowymi górami. Miasto nadało imię zatoce Kotorskiej,w której leży, dokładnie w jej południowo-wschodnim zakątku. Cudowne historyczne miasto z niepowtarzalną atmosferą jest jednym z prawdziwych klejnotów Bałkanów. Można pospacerować siecią potężnych fortyfikacji, brukowanych uliczek, ukrytych placów ze wspaniałą architektury. Ze względu na znaczenie kulturowe i historyczne starówki Kotoru została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowy w swojej historii i otoczeniu malowniczy Kotor jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w czasie wakacji nad Adriatykiem. Dla Czarnogóry jest tym, czym Dubrownik dla Chorwacji, Wenecja dla Włoch czy Mostar dla Bośni i Hercegowiny. Kotor jest pełen zabytków i punktów widokowych ze wspaniałymi panoramami. Główne atrakcje turystyczne obejmują mury miejskie, Bramę Morską, katedrę św. Tryfona, plac św. Łukasza i muzeum Morskie. Prawdziwym pięknem Kotoru odróżniającym go od innych miast jest jednak jego historyczny urok połączony z niesamowitym morskim i górskim krajobrazem. Co warto w Kotorze zobaczyć?

Starówka

Stare miasto – to najsłynniejsza część Kotoru, w której zachowana jest historia, kultura i tradycja Kotoru. Starówka posiada wiele zabytków architektury średniowiecznej: kościoły, katedry, pałace i muzea. Jej urody dopełnia mnogość wąskich uliczek, placów i rynków. Stare miasto wyróżnia się także dużą ilością stylowo wykonanych bram oraz pałaców zamożnych rodów. Obecnie jest uważany za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast nad morzem Śródziemnym, dlatego warto przejść się wąskimi, romantycznymi uliczkami tego historycznego klejnotu. Każdy zakątek starego miasta skrywa historię, która czeka, aby ją opowiedzieć. Czas jakby zatrzymał się tutaj w miejscu.

Mury miejskie

Jednym z największych i najokazalszych zabytków są fortyfikacje miejskie. Mury w Kotorze mają około 4,5 kilometra długości, 10 metrów szerokości i do 20 metrów wysokości. Bardzo dobrze zachowane, są unikalnym przykładem architektury fortyfikacyjnej w Europie. Początki ich budowy to IX wiek, a przez kolejne 10 stuleci były rozbudowywane. Szczególne wrażenie robią trzy bramy miejskie, które są nadzwyczaj dobrze zachowane. Na bramie morskiej jest widoczny symbol Wenecji, skrzydlaty lew. Wenecjanie rządzili Kotorem pomiędzy 1420 a 1797 nadając mu włoski styl.

Twierdza Świętego Jana

Aby dotrzeć do twierdzy św. Jana (San Giovanni) znajdującej na szczycie murów miejskich na wysokości 280 m n.p.m., należy wspiąć się po wszystkich 1350 schodach, ale jest to warte wysiłku ze względu na niezwykle widoki. Wędrówka późnym popołudniem jest szczególnie zachęcająca, ponieważ światło jest wtedy najlepsze do robienia zdjęć. Osoby o dobrej kondycji mogą wybrać się jeszcze wyżej. Z twierdzy św. Jana prowadzi serpentynami szlak na przełęcz Krstac na wysokość 937 m.n.p.m.