Park narodowy Lovćen – czarnogórski majestat w pełni?

Rego-Bis, 26.09.2022

Park narodowy Lovćen słynie z naturalnego, kulturowego i historycznego dziedzictwa. Lokalizacja w miejscu łączącym dwie strefy klimatyczne śródziemnomorską i kontynentalną zapewniła urozmaiconą przyrodę łącznie z wieloma gatunkami endemicznymi. W parku występuje 1300 roślin, co stanowi około 1/3 czarnogórskiej flory oraz wiele gatunków zwierząt. Kulturowe dziedzictwo jest reprezentowane przez pomniki, kościoły, tradycyjną architekturę i stare drogi. Mauzoleum czarnogórskiego władcy i poety Piotra II Petrowić-Niegosza jest zlokalizowane na szczycie Jezerski vrh (1657 m.n.p.m.). Serpentynowa droga prowadzący z Kotoru do Njeguši jest częścią dawnego szlaku karawan. Miejscowe kościoły oraz domy charakteryzuje prosta, surowa architektura.

Roślinność

Główną cechą roślinności parku jest wyjątkowa różnorodność warunkowana wysokością. Istnieje pięć stref wegetacji. Roślinność leśna zajmuje 70% parku narodowego Lovćen. Po strefie lasów bukowych następują zarośla i chmielograby. Powyżej północno – wschodniej strony Štirovnika oraz częściowo na Jezerski vrh występują endemiczne sosny bośniackie. Dominująca roślinność w pozostałych 30% parku należy do skalnego ekosystemu. W szczelinach klifów krasowych Lovćenu można spotkać endemiczny gatunek campanula moltkeeum petraeaen należący do dzwonków. Z ziół warto wspomnieć: szałwię, ożankę górska, melisę lekarską, oregano, kocanki włoskie, krwawnik pospolity, dziurawiec zwyczajny, bieluń dziędzierzawy, pokrzyk wilcza jagoda, jałowiec, głóg jednoszyjkowy.     

Fauna

Ssaki występujące na terenie parku są reprezentowane przez: wilki, niedźwiedzie, dziki, jelenie, zające, jeże, norniki. Ponad 200 gatunków ptaków ma gniazda albo migruje do Lovćenu. Należy do nich między innymi: orzeł przedni, orzeł cesarski, sokół wędrowny, krogulec zwyczajny, góropatwa skalna, przepiórka zwyczajna. Teren parku zamieszkuje następująca liczba gatunków: 11 gadów, 5 płazów, 85  motyli, 100  mrówek i 45 owadów. Interesującym faktem jest, że w jaskiniach  Lovćenu można znaleźć jeden gatunek bezkręgowców, które nie występuje nigdzie indziej.

Dziedzictwo kulturowe

Kulturalne i historyczne dziedzictwo parku narodowego Lovćen jest najlepiej przedstawione poprzez  zróżnicowaną architekturę, obejmująca miejsca pamięci, sakralne i świeckie budownictwo wiejskie, które są skoncentrowane w szerokim okręgu wiosek Njeguši i Ivanova Korita. W wiosce Njeguši znajduje się muzeum w domu urodzin członków czarnogórskiej rodzinny panującej Petrowić. Natomiast na jednym z najwyższych szczytów Lovćenu  Jezerski vrh jest mauzoleum czarnogórskiego władcy i biskupa Piotra II Petrowića-Niegosza. Sakralną architekturę parku przedstawiają proste wiejskie kościoły. W połowie XIX wieku było ich 17. Zbudowane pomiędzy XV a XIX wiekiem w tradycyjny sposób z pojedynczą albo potrójną dzwonnicą. Spuścizną po Austro-węgierskim panowaniu jest niezwykle cenna infrastruktura obejmująca kolektor wody w Koritnik i całą sieć dróg.