Infolinia
Godziny otwarcia
Parki Narodowe Czarnogóry to obszary wyjątkowego, naturalnego piękna. Jako tereny dziewiczej przyrody służą zachowaniu zróżnicowanych ekosystemów. Unikatowa mozaika malowniczych krajobrazów z jeziorami polodowcowymi, mokradłami,lasami, pastwiskami i tokami wodnymi ukazuje historię geologicznego rozwoju. Różnorodne rodzaje roślinności: śródziemnomorska, sub-śródziemnomorska, wyżynna, alpejska oraz bioróżnorodność przyciąga co roku dziesiątki tysięcy turystów. Stworzone przez aktywności tektoniczne parki narodowe są schronieniem dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt. W latach pięćdziesiątych XX wieku Czarnogóra ustanowiła obszary chronione, ogłaszając część nich za cuda natury. Parki narodowe i rezerwaty przyrody mają chronić i zachować dla przyszłych pokoleń skarb Czarnogóry – jej dziedzictwo naturalne. Na jej terenie znajduje się pięć parków narodowych. Co chronią i dlaczego są wyjątkowe?
Park, który powstał w celu ochrony flory i fauny największego jeziora na półwyspie Bałkańskim ma międzynarodowe znaczenie. Symbolem Jeziora Szkoderskiego jest pelikan kędzierzawy (pelecanus crispus), nazwany „panac” przez miejscową ludność. Razem z setkami innych ptaków wędrownych pojawia się w tej części Europy. Pozostałości osad ludzkich z paleolitu (epoka kamienia łupanego) pokazują, że mieszkańcy tych terenów żyli w harmonii z naturą a przyroda oferowała im to co najlepsze.
Park narodowy Biogradska Gora jest jednym z pierwszych obszarów chronionych w Europie. Powstał na mocy dekretu wydanego przez czarnogórskiego księcia (od 1910 roku króla) Mikołaja I Petrowić-Niegosz. Z powodu wizjonerskiej decyzji z roku 1878 Czarnogóra stała się jednym z niewielu europejskich państw, które zapoczątkowały systematyczną ochronę przyrody. Wyjątkowe botaniczne bogactwo z równie interesującą różnorodnością zwierząt sprawia, że Park narodowy Biogradska Gora jest kandydatem do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO .
Góry Durmitor uformowane przez geologiczną ewolucję mają 48 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m., 13 cyrków lodowych (kar), 18 jezior polodowcowych zwanych górskimi okami. Ekosystemy przechodzą od śródziemnomorskiego do alpejskiego z lasami iglastymi zawierającymi drzewa, które są starsze niż 400 lat. Aspekty geologiczne Durmitoru nadają górom wyjątkowy urok a lasy i skały są schronieniem dla rzadkich okazów roślin, ptaków i kozic. Stworzony przez rwące wody rzeki Tary urokliwy kanion jest jednym z najgłębszych na świecie.
Góry Lovćen są położone pomiędzy jednymi z najpiękniejszych terenów w Europie – przepiękną zatoką Kotorską a jeziorem Szkoderskim. Malownicze niewielkie wioski z tradycyjnymi kamiennymi domami rozsiane po terenie parku są miejscami przyciągającymi uwagę. Nadal można spotkać pasterzy, którzy prowadzą swoje stada na wypas na dzikich pastwiskach Lovćenu. Wspaniałe i mityczne góry zapewniają wspaniały widok na Adriatyk.
Góry Przeklęte (Prokletije) z ogromnymi lasami są schronieniem dla niedźwiedzi, kozic, rysi. Odgłosy wodospadów dochodzą do szczytów sięgających ponad 2000 m.n.p.m. Bogactwo endemicznych roślin sprzed i z epoki lodowcowej jest unikatowe na skale europejską. W parku narodowym Prokletije znajduje się Hridsko jezero - najwyżej położone jezioro w Czarnogórze.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach realizacji usług, statystycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Preferencje zapisywania ciasteczek możesz ustawić w przeglądarce. Polityka prywatności