Kwintesencja naturalnego piękna? Parki Narodowe Czarnogóry

Rego-Bis, 24.01.2022

Parki Narodowe Czarnogóry to obszary wyjątkowego, naturalnego piękna. Jako tereny dziewiczej przyrody służą zachowaniu zróżnicowanych ekosystemów. Unikatowa mozaika malowniczych krajobrazów z jeziorami polodowcowymi, mokradłami,lasami, pastwiskami i tokami wodnymi ukazuje historię geologicznego rozwoju. Różnorodne rodzaje roślinności: śródziemnomorska, sub-śródziemnomorska, wyżynna, alpejska oraz bioróżnorodność przyciąga co roku dziesiątki tysięcy turystów. Stworzone przez aktywności tektoniczne parki narodowe są schronieniem dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt. W latach pięćdziesiątych XX wieku Czarnogóra ustanowiła obszary chronione, ogłaszając część nich za cuda natury. Parki narodowe i rezerwaty przyrody mają chronić i zachować dla przyszłych pokoleń skarb Czarnogóry – jej dziedzictwo naturalne. Na jej terenie znajduje się pięć parków narodowych. Co chronią i dlaczego są wyjątkowe?

Park narodowy Jezioro Szkoderskie

Park, który powstał w celu ochrony flory i fauny największego jeziora na półwyspie Bałkańskim ma międzynarodowe znaczenie. Symbolem Jeziora Szkoderskiego jest pelikan kędzierzawy (pelecanus crispus), nazwany „panac” przez miejscową ludność. Razem z setkami innych ptaków wędrownych pojawia się w tej części Europy. Pozostałości osad ludzkich z paleolitu (epoka kamienia łupanego) pokazują, że mieszkańcy tych terenów żyli w harmonii z naturą a przyroda oferowała im to co najlepsze.

Park narodowy Biogradska Góra

Park narodowy Biogradska Gora jest jednym z pierwszych obszarów chronionych w Europie. Powstał na mocy dekretu wydanego przez czarnogórskiego księcia (od 1910 roku króla) Mikołaja I Petrowić-Niegosz. Z powodu wizjonerskiej decyzji z roku 1878 Czarnogóra stała się jednym z niewielu europejskich państw, które zapoczątkowały systematyczną ochronę przyrody. Wyjątkowe botaniczne bogactwo z równie interesującą różnorodnością zwierząt sprawia, że Park narodowy Biogradska Gora jest kandydatem do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO .    

Park narodowy Durmitor

Góry Durmitor uformowane przez geologiczną ewolucję mają 48 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m., 13 cyrków lodowych (kar), 18 jezior polodowcowych zwanych górskimi okami. Ekosystemy przechodzą od śródziemnomorskiego do alpejskiego z lasami iglastymi zawierającymi drzewa, które są starsze niż 400 lat. Aspekty geologiczne Durmitoru nadają górom wyjątkowy urok a lasy i skały są schronieniem dla rzadkich okazów roślin, ptaków i kozic. Stworzony przez rwące wody rzeki Tary urokliwy kanion jest jednym z najgłębszych na świecie.

Park narodowy Lovćen

Góry Lovćen są położone pomiędzy jednymi z najpiękniejszych terenów w Europie – przepiękną zatoką Kotorską a jeziorem Szkoderskim. Malownicze niewielkie wioski z tradycyjnymi kamiennymi domami rozsiane po terenie parku są miejscami przyciągającymi uwagę. Nadal można spotkać pasterzy, którzy prowadzą swoje stada na wypas na dzikich pastwiskach Lovćenu. Wspaniałe i mityczne góry zapewniają wspaniały widok na Adriatyk.

Park narodowy Prokletije

Góry Przeklęte (Prokletije) z ogromnymi lasami są schronieniem dla niedźwiedzi, kozic, rysi. Odgłosy wodospadów dochodzą do szczytów sięgających ponad 2000 m.n.p.m. Bogactwo endemicznych roślin sprzed i z epoki lodowcowej jest unikatowe na skale europejską. W parku narodowym Prokletije znajduje się Hridsko jezero - najwyżej położone jezioro w Czarnogórze.