Magiczne południe Czarnogóry

Rego-Bis, 05.01.2021

Zatoka Kotorska i Budva to już klasyki, ale warto wybrać się również na południe Czarnogóry!

Zatoka Kotorska z pięknym miastem kwiatów i słońca Herceg Novi, znajdującym się tuż przy granicy z Chorwacją, to dla wielu miejsce początku czarnogórskiej przygody. Równie powszechnie lubiana i odwiedzana jest Budva – miasto oferujące niemal wszystko: magiczną starówkę, piękne plaże i liczne możliwości rozrywek. Jeśli ktoś miał okazję odwiedzić już obie wspomniane miejscowości, lub wydaje mu się, że te miejsca nie spełnią oczekiwań, warto rozważyć jeszcze bardziej południowe części czarnogórskiego wybrzeża: Riwierę Barską i Ulcinj Riwierę.

Czarnogóra, Zatoka Kotorska, Budva, Bałkany, Wakacje, Urlop, Wypoczynek
Riwiera Barska jest niezwykle ciekawa ze względu na fakt, iż rozciąga się pomiędzy Morzem Adriatyckim i Jeziorem Szkoderskim. Zlokalizowana jest pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi. Plaże nad Adriatykiem są tu szerokie i zazwyczaj żwirkowe. Chcąc odwiedzić ten region, warto wybrać Čanj, Sutomore lub Dobrą Vodę, przy okazji zwiedzając największe miasto portowe Czarnogóry, czyli Bar, którego stara część, czyli Stari Bar, porównywana jest do Pompeji.
Okolice Baru pełne są zatok i zatoczek z pięknymi plażami, klifów, skał, jaskiń, a nawet gór. Nad Barem malowniczo rozciąga się pasmo górskie Rumija, które niemal wpada do morza. Okolica ma bardzo długą historię, pełna jest zabytków i ciekawych przyrodniczych miejsc. Oczywiście największą tutejszą atrakcją jest miasto Bar, z największym czarnogórskim portem, mającym regularne połączenia z Anconą i Bari. Nowy Bar jest miastem przemysłowym, pełnym restauracji i oferującym szeroką ofertę rozrywek. Stary Bar, oddalony o około 6 kilometrów w głąb lądu, to starożytna osada, rozwijająca się przez wiele wieków, która została doszczętnie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1979 roku. Można tu zobaczyć ruiny starych murów, kościołów, cerkwi i meczet, pozostałości po tureckiej łaźni i wiadukcie. Wszystko w jednym miejscu! Różnorodne epoki i kultury. A wszystko to owiane atmosferą tajemnicy i historii. Od pewnego czasu toczą się tu prace rekonstrukcyjne, więc coraz więcej budynków nabiera kształtów i przypomina swoje pierwowzory. Malownicza jest także brukowana uliczka prowadząca do starówki. Przepełniona orientalnym klimatem i licznymi tradycyjnymi restauracjami i kawiarniami.
Wśród budynków, które przykuwają tu największą uwagę, należy wymienić wybudowany przez Wenecjan akwedukt, którego zadaniem było transportowanie górskiej wody do miasteczka, turecką łaźnię wybudowaną pod koniec XVII wieku, przypominającą o tureckim panowaniu na tych terenach oraz przepiękny kamienny pałac biskupi, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, w którym do dziś zachowały się unikatowe freski sięgające XVI wieku. Nieopodal miasta znajduje się także, często odwiedzany przez turystów, gaj oliwny. Tu, według badań, rośnie jedno z najstarszych tego typu drzew na świecie, które może mieć nawet 2500 lat!
Miasto Bar kojarzone jest również z czarnogórską koleją, ze względu na fakt, że stąd do Belgradu wyrusza pociąg, jadący po trasie, nazywanej nierzadko najdroższą trasą kolejową świata. Wiedzie ona przez tereny górskie. Przygotowanie jej było niezwykle trudne i kosztowne, dziś obejmuje ona 254 tuneli i 435 mostów. 476 km trasy znajduje się w granicach Czarnogóry. Odwiedzając region południa, warto przejechać się tym pociągiem! Po wejściu do przedziału w Barze, pociąg przejedzie wzdłuż wybrzeża do Sutomore, mijając malownicze Jezioro Szkoderskie. Kolejno pociąg będzie kierował się w stronę Podgoricy, wzdłuż rzeki Morača, pnąc się ciągle pod górę. Jednym z najbardziej spektakularnych momentów jest przejazd przez najwyższy most kolejowy w Europie, czyli „wiadukt Mala Rijeka” (500 metrów długości - 200 metrów wysokości). Wszystkiego tego można doświadczyć w zaledwie kilka godzin – malowniczych widoków i cudownej przygody! By później wyruszyć w drogę powrotną i zrelaksować się na którejś z plaż Riwiery Barskiej.

Czarnogóra, Zatoka Kotorska, Budva, Bałkany, Wakacje, Urlop, Wypoczynek
Osoby szukające wrażeń przyrodniczych, powinny wyruszyć w rejs po Jeziorze Szoderskim. Zbiornik wodny, dzielony przez Czarnogórę i Albanię, pokryty jest liliami wodnymi, słynie z bogatej flory i fauny i zlokalizowany jest bardzo blisko zarówno miasta Bar, jak i Ulcinj. Malowniczą atrakcję stanowi miejsce ujścia rzeki Moračy do jeziora. Uroku dodają także znajdujące się na jeziorze wyspy, na których znajdują się stare monastyry oraz słynna wyspa Grmožur, którą powszechnie nazywa się „bałkańskim Alcatraz”. W czasach osmańskich, jak i w okresie istnienia Jugosławii, znajdowało się tu więzienie dla wrogów politycznych. Duża część zbiornika wodnego znajduje się pod ochroną czarnogórskiego Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego, ze względu na to, że jest to miejsce bytowania 281 gatunków ptaków, z których najbardziej znane są kormorany małe, podgorzałki zwyczajne oraz unikatowe pelikany kędzierzawe.
Szukający spokojnego wytchnienia i miejsca na dogodne plażowanie, powinni zaś wybrać się do orientalnego, położonego niemal przy samej granicy z Albanią Ulcinja. To tu znajduje się jedna z największych plaż piaszczystych Europy – Velika plaža, ciągnąca się przez 13 kilometrów. Ulcinj to miasto odmienne od Czarnogóry pełnej słowiańskiej kultury. Tu czuć orient, widać liczne meczety, panuje nieco turecki klimat. W mieście znajduje się piękna starówka, która może stanowić ciekawy element zwiedzania! Południowa Czarnogóra to odrobina orientu znajdująca się niezwykle blisko, magiczna przyroda oraz piękne plaże. Dzięki temu, ten region, może stanowić idealny wybór na przyszłoroczne wczasy!

Czarnogóra, Zatoka Kotorska, Budva, Bałkany, Wakacje, Urlop, Wypoczynek