Królowa czarnogórskiego wybrzeża? Budva

Rego-Bis, 14.09.2022

Budva położona na środku czarnogórskiego wybrzeża jest letnią stolicą turystyki w tym małym, przepięknym, bałkańskim kraju. Dysponuje ona doskonale rozwiniętą infrastrukturą hotelową i rozrywkową, jest mnóstwo restauracji, barów, klubów i sklepów. W końcu jest to najpopularniejsze miejsce na wakacje w Czarnogórze. Jednak Budva jest o wiele ciekawsza, to nie tylko światła dyskotekowe, kluby nocne czy beztroski odpoczynek na cudownych plażach. Miasto położone na jednym z najpiękniejszych wybrzeży Europy, o długiej i bogatej historii oraz wspaniałej architekturze oferuje wiele urozmaiconych atrakcji. Dzięki harmonijnemu połączeniu oszałamiającej przyrody i imponującego dziedzictwa kulturowego, Budva jest zdecydowanie właściwym miejscem na wymarzony wypoczynek nad Adriatykiem. Co warto w Budvie zobaczyć?

Stare miasto

Jedną z największych atrakcji Budvy jest Stari Grad, czyli stare miasto. Miniaturowa wersja Dubrownika jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Historyczne miasto otoczone jest murami obronnymi, a w środku skrywają się brukowane uliczki z pięknymi budynkami. Istniejące już od V wieku p.n.e. stare miasto jest głównym punktem orientacyjnym Budvy z ogromną wartością historyczną, kulturową i architektoniczną. Architektura starówki odzwierciedla jej długą i burzliwą historię, ponieważ Budva była kiedyś częścią starożytnego Rzymu, Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austro-Węgier. Odkrywanie wąskich przejść, poznawanie ukrytych skarbów tej urokliwej części miasta, może być trochę jak podróż w czasie. Spacerowanie to  najlepszy sposób, aby zrozumieć, dlaczego Budva jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na wybrzeżu Adriatyku. Skrywa się tutaj wiele zabytków i atrakcji kulturalnych, kościołów, galerii sztuki, a także tradycyjnych restauracji, barów, kawiarni i uroczych małych dziedzińców, które tworzą unikalną atmosferę. Odkrywanie starego miasta w Budvie jest bez wątpienia jedną z najważniejszych i najprzyjemniejszych atrakcji jakie oferuje wybrzeże czarnogórskie.

Cytadela

Na skraju starego miasta stoi dumna twierdza Najświętszej Marii Panny w Budvie, lepiej znana jako Cytadela. Jej budowę rozpoczęto w średniowieczu w celu ochrony miasta przed atakiem morza, a ukończono w XV wieku pod rządami Republiki Weneckiej.
Każdego roku w twierdzy odbywa się wiele imprez, w tym liczne festiwale sztuki, wystawy i koncerty muzyczne. Na terenie twierdzy znajdują się muzeum i restauracja, a także punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą całej Budvy.

Sveti Nikola (Wyspa św. Mikołaja)

Wyspa św. Mikołaja leży zaledwie kilometr od nabrzeża Budvy. Na skalistej wyspie jest stromy klif, który wznosi się 121 metrów nad wodami Adriatyku. Jednocześnie w innych częściach są zlokalizowane wspaniałe piaszczyste plaże, w tym trzy duże i wiele mniejszych. Jedynymi stałymi mieszkańcami tej wyspy są jelenie, ale istnieje kilka obiektów stworzonych przez człowieka. Jest na przykład restauracja, mały port, betonowe nabrzeże i toalety. Nazywana przez miejscowych „Hawajami” jest doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczką z Budvy, zwłaszcza dla osób poszukujących spokojniejszego dnia na plaży.

Plaże

Budva i Riwiera Budwańska słynie z wspaniałych piaszczystych i żwirowych plaż. Plaża Bečići. ma 100 m szerokości i 2 km długości i piękny, miękki piasek. Jest to idealne miejsce do opalania i relaksu a także poszukiwania kolorowych i doskonale ukształtowanych kamyków, z których jest znana. Popularne wśród turystów są także Slovenska plaża i Mogren, które można znaleźć idąc nadmorską ścieżką ze starego miasta. Plaża Jaz to tętniąca życiem zatoczka, gdzie w przeszłości koncertowali m.in. Madonna, Britney Spears czy Rolling Stones.